şükela:  tümü | bugün soru sor
12 entry daha
 • şimdi buna spor diyorsan atletizm nedir. satranç da spor o zaman. iett şoförü de, f16 simülasyonu oynayan da spor yapıyor bu kafaya göre.

  edit: motor kullanılarak gerçekleştirilen sporların genel adı.
 • iki ayrı açıdan bakılırsa spor kere spordur.

  öncelikle sürücüler açısından üst düzey yarışmalarda spor olan sporcular kadar efor sarfedilir. yeri gelir 3 litre su kaybederler sadece birbuçuk saatte. ralli gibi sporlarda araç içinde sarfedilen efor sırasında sıcaklık 50-60 dereceye kadar çıkabilir ki bu da insan için ciddi bir sıcaklık. bunun dışında f1 gibi yüksek hızlı serilerde ciddi anlamda g güçlerine maruz kalınır. bunlara karşı dayanıklılık sağlamak için zorlu antreman yapar sürücüler. muhtemelen futbolculardan daha çok dayanıklılık antremanı yaparlar.

  teknolojik anlamda da bir spordur. kazanan bir aracı oluşturmak için büyük bütçe, büyük teknoloji birikimi ve mühendislik bilgisine sahip olması gerekir takımların.

  bunun dışında bir branşın spor olarak sayılması için gereken tek kriter oturup oturmamasıysa, spor saymayabiliriz. ama spor olarak sayılması için arada rekabet olması gerektiğini düşünüyorum öncelikle.
 • bir f1 pilotunun bir futbolcudan çok daha fazla efor harcadığını bilmeyen birisinin kötülediği spor tipi. harcanan yoğun fiziksel eforun yanı sıra pek çok sporun içermediği mühendisliğe kadar gidebilecek kadar zihin yorulması da ayrı bir nokta. örneğin bir atlet koyun gibi koşar yada gülle atar ama bir pilot hayvani bir g yer (üstü açıkkken 300 km’yele giden araçlardan bahsediyoruz), zihni son dikkat yarışta olmalıdır (yaşam tehlikesinden bahsediyoruz) ve pist koşullarına göre devamlı olarak düşünmek zorundadır (1 tur başına 50 civarı vites değişiminden bahsediyoruz). yağmur altındaki yarışlara vs. hiç değinmiyorum bile.