şükela:  tümü | bugün soru sor
 • motor bloğu ve silindir kapağı üzerinde bulunan tapalardır efendim bu entrymizin konusu.

  bu tapaların görevi, donmaya başlayıp genleşen soğutma suyunu motor dışına atmaktır.

  tapa, bulunduğu yere sıkıca geçer. vidalı falan değildir. donma gerçekleşmişse, çözülme sonrası tapaların yerinde olup olmadığı kontrol edilir.

  devirdaim ile birlikte, antifirizsiz kullanımın hasar verdiği parçalardandır. sade su ile çalıştırılan motorlarda çürüyerek delinir ve su kaçırır. fatkedilmezse ciddi masraflara sokar sokar çıkartır.

  bu parçaya güvenip motoru donmaya bırakmayın. her zaman atmayabilir. donan su motoru patlatır bazen ama tapa atamayabilir. bazen de hiç donma olmadan kendi kendine yerinden çıkar ya da delinir.

  bir tür sigortadır ama iş görüp görmemesi kendi keyfine kalmıştır.
 • eğer tapa yerinden çıktı ya da çürüyerek delindiyse çıkacak maliyet bakımından tapanın bulunduğu yer önem kazanır. eğer sadece egzoz manifoldu çıkacaksa ve manifoldun somunları sağlamsa bu iyi haberdir. iş şanzımanı da indirmeyi gerektiriyorsa bu en kötü haberdir. tapa 10 tl iken işçilik 500 tl veya fazlasını bulabilir. uzun süre suyla kullanılan araçta bu ve diğer parçalar zamanla paslanır çürür. antifriz konulduğu anda da antifriz paslı yerleri temizler ve su kaçıran delikler oluşur.