şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arabayı hareket ettiren pistonların, o kadar sürtünmeye rağmen yanmamalarının sağlayan buluş.
 • bazen kötü lokantalardaki yemeklerin yapılışı sırasında bundan kullanıldığı iddia edilir.
 • motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.
  viskozite basit şekliyle bir yağın kalınlığının ölçüsüdür. belirli bir sıcaklıkta yağın ne kadar akıcı olduğunu göstermek için de viskozite endeksi kullanılır. genellikle bir yağ kalınsa viskozitesi yüksek, ince ise viskozitesi düşüktür.
 • 1 litresi 800.000 lt (neredeyse 1 kiloton) içme suyunu kirletecek kapasiteye sahiptir...
  (bkz: gereksiz bilgi yok az ve çok gerekli bilgi vardır)
 • 10 numara olanını kamyoncular mazot yerine kullanır yarı fiyatı kadardır çevrenin amına koyar
 • doğa için çok zehirli olan madde. yere tek bir damla damlatılmaması gerekir özünde.
 • bunu aracı kaldırmadan, motorun içine enjektör gibi şeyler sokturarak değiştirmeyin lütfen. efendi gibi serviste/ustada araç kaldırılsın, altına kap konulsun, yağ filtresi sökülerek motordaki tüm yağ boşatılsın, süzdürülsün, sonra da yepisyeni yağ filtresi takılarak motor yağı konulsun.

  şayet bunu yapmazsanız kuvvetle muhtemel motorun içinde eski yağ kalacaktır, daha iyi performans için süzdürmek en iyisi.
 • araba için önemini anlamak için motorun yanmasını beklememenizi öneririm. çok uzun zaman önce yaklaşık 10 bin km yapmadan önce tabi, benzincide "bu arabada hiç yağ yok, yağ alın" uyarısı almış ama hiç umursamamıştım, sonra da gelen geçen "yağ koy şu arabaya"" dedi durdu ama "lan her gün mazotuna para veriyom bi de yağa mı vercem" demiştim bsg demiştim çünkü yağı sordum 1 lt 25 tl idi, çok zeki bi insan olarak açık yağı keşfettim ve 4 ltsi 20 tl buldum, "doldur panpa" dedim... aman da ne bok yemişim, 2011 arabaya gamyon yağı doldurtarak motorun ebesini ağlatmışım, derken dumanlar falan sesler değişince tabi, o yağın boşaltılması, filtre değişimi, daha kaliteli inceciiiik bir yağ eklenmesi falan başta cimrilik edip almadığım yağdan kat kat güzel faturalara mal oldu benim için. ve böylece öğrendim ki motor yağı önemli bişiiii...
 • zaten çok önemli bir şeydir ve aracın üreticisi bakım kılavuzunda her ne diyorsa o yağı koymanız şarttır; fakat diesel particulate filter barındıran yeni nesil araçlarda (2009 ve sonrası çoğu dizel araçta vardır) ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

  bazı yetkili servislerde işgüzar insanlar varil hesabıyla aldıkları açık 10w-40 motor yağını bakım kılavuzunu dahi kontrol etmeden öylece doldururlar. "yağ işte ne olacak hepsi aynı" diyen kazmaları da gördüm.

  müsaadenizle açıklayayım. dpf denen alet, motordan yanma sırasında eksoz* gazı ile birlikte çıkan dizel partiküllerini (nox ve diğerleri) çevreyi kirletmesin diye yakalar. bunlar bir süre biriktirilir, sonra siz sabit bir hızda giderken yaklaşık yarım saat gibi bir süre motorun çıkış sıcaklığı yükseltilerek aşırı ısıtılır ve dpf içerisinde yakılır. buna dpf regeneration deniyor. bu işlem yapılırken aracın yakıt tüketimi artar, tüm eksoz sistemi aşırı ısınır. ayrıca dpf'lerin çoğunun belirli bir regen sayısı cinsinden ömrü vardır.

  eğer üreticinin önerdiği genellikle 5w30 gibi ince ve tam sentetik yağların, ayrıca bir de dpf içeren araçlara uygun olanlarını kullanmazsanız bu motor yağı azar azar pistonların içinde yakıtla birlikte yandığı için dpf içerisinde beklenenden kısa sürede ve çok daha fazla tıkanmaya sebep olur.

  bu da dpf regeneration işleminin çok sık yapılmak zorunda kalınmasına ve yakıt tüketiminin aşırı artmasına neden olur.

  3 kuruş yağdan tasarruf edicem diye yakıt tüketiminiz en az %40 artar, üstelik dpf ve eksoz sisteminin de ömründen yemiş olursunuz. eğer yağ çok kalitesiz ise motora da zarar verir. şakası yoktur.

  "arabanın reklamında 4 litre diyor, benim arabam neden 7 litre yakıyor, bu marka dolandırıcı" demeden önce aracınızda kaliteli yakıt ve üreticinin belirlediği normlara uygun yağ kullanıldığından emin olun.