şükela:  tümü | bugün
  • sanayiye gitmeyi sevmeyişimin önemli sebeplerinden biri. tokalaşmak zorunda değiliz be usta elimi kolumu niye yağ yapıyorsun şimdi?

edit: pofffff ulan ben sekmeyi kapatınca sizi bi daha hayatımda görmem ama siz kendi mallığınıza maruz kalarak geri kalan hayatınızı nasıl yaşayacaksınız lan öyle şeyler denmiş ki acıdım bak yalan söylüyorsam ne olayım.

şimdi her şeyden önce usta zaten sevdiğim babacan bir insan ve babamın dostu. adamla baya tokalaştım sohbetimi ettim işimi beleşe hallettim çıktım.

--- spoiler ---

külüstür arabasını sanayiye götürüp, ustanın ağzından çıkacak rakamı karşılayabilecek miyim, kredi kartımda limit var mı diye düşüne düşüne sabahı zor eden ekşi sözlük eziğinin sıktığı yalan. ellerinde boya var, yağ var ustaların ama yıllardır var, emekleri ellerine işlemiş kolay çıkmaz. sen arabanı sanayiye değil, servise götür, orada mini etekli kızlar karşılıyormuş.
    --- spoiler ---
    bunu diyen mal cevabını aldıysa çekilebilir, kalabalık olmasın.

ilk arabama sahip olalı 1 yıla yaklaşmak üzere o yüzden çok fazla usta tanımadım. ankara şaşmazda sadece 2 usta tanıyorum ama isteyene de mekanlarını söyleyebilirim en azından reklam olur. bana inanmayan, yok hep kol uzattılar falan diyen varsa gidip ustalara arabayı gösterir gibi yapıp tanışsınlar, bu ustalar her zaman yağlı ellerini uzatmışlardır. ben de bugün de bu olunca buradan esinlenerek bu entryi yazdım eğlencesine. ama tabi vegan kızlardan daha duyar meraklısı gençlik damlamış.

--- spoiler ---

karşılık olarak tereddütsüz elimi uzatacağım eldir.bilgisayarının başında götünü yayıp,klavye delikanlılığı yapan ve bu başlığı açan ekşici piçin götüne girmesi gereken de eldir aynı zamanda.
    --- spoiler ---
    bu arkadaşın öfkesi nereden geliyor anlamadım ama herhalde zamanında usta eli reddetti diye kendisine yağlı kol sokmuşlar da şimdi de kafesteki muza uzandıkça birbirini döven 5 maymun deneyi gibi bir hale bürünmüş.

neyse tek tek cevaba devam etmiyim de genel olarak yok burjuvadır yok ekşici piçtir falan diyenlere yöneleyim. "sözlükçülerin instagram sayfaları" gibi kendini ifşa eden biri olsaydım kişisel bilgilere girerek anlatırdım ama girmeden anlatacağım tabii ki.

benim babam 9 yaşından bugünkü yaşı olan 57 yaşına kadar hayatının hiçbir döneminde durmadan ara vermeden çalışmış ve hem kardeşlerini hem de kendi ailesini ev sahibi yapmış, çocuklarını okutmuş, hatta bir de iyi kötü bir araba alıp okula rahat gidip gelmesini sağlamaya çalışmıştır. tüm bunları beden gücüyle kazandığı parayla yapmıştır.

size tavsiyem her sike atlamayın biraz espiri olan şeyleri espiri olarak bırakın, her boku duyar kasmaya giden yolda bir araç olarak görmeyin. o el öpülür sen ne anlarsın piç diyenler şimdi entry mi silersiniz yoksa emekçi fetişiniz olduğu için sıraya girip babamın bi yerlerini mi yalarsınız bilemem ama ilk defa bu tarz bi mallık için bana uzun cevap verdirdiniz. bi daha da her boka duyar kasmayın <3

edit2: he bu arada emekçi duyarı kasanlar en küçük rezalet başlığında o meslek grubuna ana avrat sayar bu da ayrı konu.
  • elini değil, kolunun elden sonra gelen uç kısmını uzatıyordur. bilek midir, ön kol mudur bilemedim şimdi.

kirli eline değmemeniz için de elini içe doğru kıvırır.
  • yalanını sikeyim senin.

çocukluğumdan beridir sanayiye gidip, geliyorum. hem işim icabı, hem arabaların bakımı için. bugüne kadar eli yaptığı zanaat yüzünden kirlenen hiçbir ustanın, çıplak eliyle benimle tokalaştığına şahit olmadım. @2'ninde yazdığı gibi, bilek kısmını size uzatırlar. insanları karalayıp, durmayın amk. soktuğumunun burjuva sıçmıkları sizi.

konu ile alakalı anı editi: konuyla alakalı bir anımı anlatmak istiyorum. lise yılları biraz serseri takılıyordum. ayrıca; paranın kıymeti bilmeyen dangalağın biriydim. babam beni 15 yaşımda sanayiye, mekanik işi yapan bir servise çırak olarak verdi. başlarda her şey çok çileli, çok yorucuydu. bir zamandan sonra sanayi ortamının o sıcak muhabbeti ile beraber, negatif olan her şeyi unuttum. sevmiştim sanayi ortamını.

yağı sökmesi için özel olarak alınan temizlik maddeleri bile çoğu zaman işe yaramazdı. ellerim kapkara bir vaziyette dolaşırdım ortalıkta. insanların bana olan bakışları gün gibi aklımda. neyse; gelen müşterilerle ben muhattap olmazdım. bir gün usta cuma namazına gitti. ben dükkanda boş boş takılıyorum. cuma saati ortalıkta kimse yok. o sıra içeri iyi giyimli bir adam girdi. öncesinde, yemek yiyeceğim için ellerimi tinerle yıkamıştım. ancak, tiner yağ lekerinin çoğunu sökebiliyordu. çatlamış, kurumuş ve kabuklaşmış ellerim sanki bir çocuğa ait değildi. "hoşgeldiniz" dedim. adam beni kaale bile almadı. ortalıkta geziniyor öyle. ben durumu çok içerledim, inanılmaz kafaya taktım. tamam, çocuk olabilirim ama, delikanlılık gururu var içimde. insan ağız ucuyla olsa bile karşılık verir en azından. gittim yanına elimi uzattım. tekrar; "hoşgeldiniz" dedim. "o elinle tokalaşmamı beklemiyorsun heralde?" dedi. hiçbir şey söyleyemedim. çingene çocuğu gibiydim. pas içinde, yağ içinde, toz içinde.. adam beni insandan bile saymadı. ne sözlü olarak karşılık verdi, ne de fiziksel olarak temas kurdu.

akşam eve gittiğimde durumu babama anlattım. anlatırken bir ara gözlerim sulandı. babam benim o halimi görünce sıkı sıkı sarıldı. "şimdi anlıyorsun di mi emekçi insanların halini" dedi. o gün anlamıştım. o gün babam bana hayatında hiç olmadığı kadar sıkı sarılmıştı. akşam erkenden enerji depolamak için yattım yatağıma. kıl diplerime girmiş yağ lekeleriyle, tiner kokan ellerimle yattım. yatağıma sinen tiner kokusuyla tavana bakakaldım.

insanlara karşı biraz olsun empati kurun. başlığı okurken bile gözlerim doldu. ayıp amına koyayım, ayıp!
  • elleri kapkara olsa da o artık derinin içine işlemiş ve kurumuştur, yani senin eline bulaşacak bir yağ değildir. adam elini cifle yıkayıp üstübüyle silmiştir falan ama o karalığı çıkarmak için benzin gerekir. ilk anda "eheh elin bok gibi istersen tokalaşmayak" havasına girersen arabana da ona göre muamele edebilirler aman diyim. korkma tokalaş.
  • iğrençtir.
  • eğer torna, freze işiyle uğraşıyorsa eli yağa ek olarak metal tozuyla da kaplıdır.
    el tokalaşmak için uzatılmadan önce üstübü ile silinir, sonra uzatılır.
    iğrenç değildir, elinize biraz bulaşabilir. biraz da kokar ama olsun sevdiğim kokudur.
  • bundan iğrendiği için yetkili servise gidip 60 liralık bujiye 300 lira bayılan dangalaklardan birinin açtığı başlık.