şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaşadığım bir olaydır
    land rover 110 ların geniş vantilatörü içine özellikle soğuk havalarda sığınan bir iki kedi kardeş marşla beraber viyaklayarak ortamı terketmişlerdir
    naçiz tavsiyem bu tür aracınız varsa motoru çalıştırmadan önce kaputa vurun yada korna çalın
  • (bkz: kedi durum)
  • kedinin terminator gibin akıskan olup hava filtresinden dalması, karburatorden gecip, silindirlere inmesi.
  • özellikle sonbahar ve kış aylarında arabanın altında kedi uyuması ile birlikte sıkça gerçekleşir. bu nedenle sabahları arabayı çalıştırmadan önce kısa bir şekilde kornaya basarak olası tatsız durumlardan hem kendinizi hem de hayvancağızı kurtarabilirsiniz.

sabah sabah korna çalınır mı demeyin, millet canı sıkıldığında bile basıyor kornaya.
  • honda accordlarda pek mumkundur.

degil kedi 4 yasindaki leopar girer, yer yurt sahibi yapar kendini, o derece motor dizayina sahiptir sozkonusu otomobil.

yukardan basketbol topunu motor blogu yanindan birak asagidan al topla o derece.
  • bir kere tecrübe ettiğim olaydır. sonuç paramparça olmuş bir kedi ve kopan motor kayışları.. hala içim burkulur hatırlayınca. kış günleri arabayı çalıştırmadan önce kornaya basan birini görürseniz o benim.
  • kis günlerinde kaputa bir kere tıklayarak binmek gerektiğini gösteren durum.

özellikle eskişehir'de yasıyorsanız dikkatli olmalısınız. soguk memleket. cok fazla sokak hayvani. gerçi basıma gelen olayda hayvan kaputun altındaki ses yalıtım malzemesini tirmalamis ama bir hayvan parçalanmadı diye çok sevinmiştim.

özel not: fareler de renault üretimi dandik arabaların kablolarini seviyormuş. bir is arkadaşımın basına gelmişti, anlattığında sehir efsanesi diye inanmamistim ama sanayide ustalar falan da bisiler dedi diye hatırlıyorum bu konuda.
  • 2002 yılında bir kaç gün arabada bozulmuş et mi kaldı diye koltuk altlarına falan bakıp bulamamıştk o iğrenç kokunun kaynağını. sonunda motor kaputunu açınca sarı deri ve kemik parcalarini gorunce sasirdigımiz, üzüldüğümüz ve kallavi bir rakama motoru temizlettigimiz başlığı görünce hatirladigim olay.
  • itfaiye yardımı alarak da kurtulabileceğiniz, aksi halde arabaya ciddi zarar verebilecek durum.

genelde kış aylarında böyle durumlar olsa da saçma sapan olayları mıknatıs gibi çeken biri olarak 30 derece havada dün başıma geldi. tam arabayı çıkarırken apartmanın altındaki motorcuda çalışan ergen motorcunun "abla dur kedi var" diye bağırması suretiyle yaklaşık 25 dk 2 kişi uğraştık. hayvancık ufacık, üstelik korkmuş ve hareketli, bi arka tekerde, bi motorda, bi karter kapağının içinde dolandı durdu. baktık olmuyor, aradım 110 u "normalde bu vakaalarla siz mi ilgileniyorsunuz bilmiyorum ama arabamın motoruna kedi girdi, çıkaramıyoruz ne yapalım" diyerek "tamam hanfendi, biz bakıyoruz, nerdesiniz geliyoruz" cevabını aldım. hakikaten 5 dk sonra 4 tane itfaiyeci, tam teçhizat geldiler, arabanın altına su sıkarak falan hayvanı çıkardılar. yavrucak sırılsıklam da olsa çıktı, ergen motorcu da sağolsun hemen süt ekmek falan sahip çıktı kediye.

mavi gözlü yavrucak sapa sağlam şimdi.