• motorcuların mütevazi gitmeyip, çoğu zaman aralardan sıyrılması ve bir anda aracın görmemesi ile oluşan çoğu kazadan meydana gelmektedir.
  • motora ve motorcuya saygılı araç şoförleri ile araçlara ve kullanıcılarına saygılı motor kullanıcılarını tenzihen söylüyorum ki,

benim motorum var şuradan geçeyim, buradan geçeyim araçlardan banane diyen motorcuların ve o niye geçiyor yea benim arabam var arkadaşım banane diyen araç kullanıcılarının nesli tükenmedikçe bu manzara nadide ülkemizde yaşanmaz.

münferit olayları es geçiyorum. saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
  • birisi, medeniyet nedir diye sorarsa bu videonun linkini atabilirsiniz, gerekli cevap içinde gizli. türkiye'de şöyle böyle geyiklerine hiç girmeyeceğim böyleyiz arkadaş işte eğitimsiz bir ülkenin eğitimsiz ve saygısız insanlarıyız işte uzatmanın anlamı yok.
  • şu videoyu izleyen yuzde beşimiz gördüklerini hayatında uygulamak için yemin etse, emin olun 10 seneye bu ülke bu tarz insalarla dolup taşar.

bizim araçlarımızda adına haydar veya emanet dediğimiz, en kuru agaçtan işleme, kavga sopaları bulunuyor. çok acı yaa :(
  • sözlükteki motorculardan nefret etme timi yine damlamış. motorcuları ıslah etmenin ne denli mühim olduğunu falan yazmış. şu videoda görüp medeniyet diye adlandırılan şey yerdeki küçücük kum taneleri yüzünden motosiklet kullanıcısının havada taklalar atmasına ve vücudunda aşırı derecede yararlanmaya sebep olabilecek bir olay. burada medeni bir kişi varsa o kişi önce motosiklet kullanan şahıstır. nabzı 150 atarken, az önce ölümün kıyısından dönmüş olma ihtimali epey yüksek iken bu denli sakin cevap verebilmek herkesin yapabileceği bir şey değildir.
    otomobil sürücüsü özür dileyecek tabi ki adam yola tabir caiz ise atlıyor. motosiklet kullanıcısı o yolun güzelliğine rağmen hızlı olarak nitelendirilebilecek bir hızda değil. ona rağmen zor kurtuluyor.
    hala buraya gelip motosiklet kaka motorcu onun bunun çocuğu yazanlara akıl sır erdirmek mümkün değil. birde marifet gibi böyle şeyler haftada 6-7 kere oluyor özür diliyoruz daha hala bağırıyor sonra aldım sopayı vizörü çatladı diyor. adam sopayla motosiklet kullanan kuryenin kafasına vurmuş. siz nasıl vicdansız insanlarsınız. senin başına haftada 7 kere gelen olay sence motosikletlinin başına haftada kaç kere gelir bi matematik hesabı yap bakalım. bu kuryeler size ne etti. yemek geç gelince azarlamak doğru trafikte adam kelle koltukta gidince rörörö. zaten kimsenin deli gibi makas atan, gecenin bir yarısı redline kullanan motorcuyu koruduğu yok.ama şu nefreti bi salın artık ya. şu saçma trafikte olur böyle şeyler mantığını bırakın. sen kaporta altında otur, keyfine bak, adamın kaporta et kemik. artık şu kafayı bi sağa sola çevirin, aynalara bakın, sürüş eğitimi alın sonra medeniyetten bahsedin. eğitim namına gördüğün tek şey sürücü kursundaki ise, araba kullanmayı beşikten öğrenemeyeceğine göre temkinli kullan şu aleti. kocaman arabasını her deliğe burnunu sokmaya çalışıyorsun. motosiklet yanından geçince kızıyorsun. neden bu sinir er meydanı orada al bi motosiklet sür. kimse canı cebinde motosiklete binmek istemez emin olun. herkesin çoluğu çocuğu bekleyeni var. herkes ister sıcacık arabada otursun yağmur kar umrunda olmasın. adam onu kullanıyor demek ki şartları ona el vermiş. motorcu diye ötekileştirmek neden? şu videoda bile bizdeki motorcular görsün diyen kafa lütfen gidip beynini çamaşır suyuna bassın. trafikte hata yapmayı normalleşmeyin. senin çizilecek araban, diğerinin kırılacak kemikleri var. her motosiklet kullanan sürekli tek teker, aragaz, makas yapmıyor. her araba kullananın şahin kullanan sorumsuz arkadaşlardan olmadığı gibi. trafikte önce siz saygılı olun sonra saygı bekleyin. motorcuya ana avrat sallayıp saygı beklemek de çok güzel kafaymış.
  • sürücü ehliyetini bakkaldan alır gibi alan cahilleri göstermiş medeni olay.

bütün o test ıvır zıvırı olmadan önce gidip başvurup alıyordun mesela. evrak vs toplamayı saymıyorum. sonra test olayı geldi, aday sürücü programı geldi belki yeni nesil %1-2 düzeldi ama hala aynı tas aynı hamam.

şimdi, o motosiklet sürücüsü ben olsaydım ve böyle bir olayla karşılaşsaydım kendisi gibi kurtulma şansım kıl payı olurdu. ardından inanılmaz derecede heyecanlı olacağımdan ister istemez otomobili durup bana iyi misin diye soran adama çıkışırdım. bu yapardım evet, neden ? çünkü ülkemizde böyle işliyor medeniyet. sonra sopalar, silahlar, kurşunlar havada uçuşur, polis gelir biber gazı yer, ardından bir güzel dayak yiyerek, her tarafı herhangi bir incelik gösterilmeden taşınmış motor ile evime varmış olurdum. belki de kavgada bıçaklanıp komalık bile olabilirdim.

motor kullanırken böyle anları çok yaşadım. ardından otomobilin durmasını bırak, eşek gibi kornaya basılı kalıp cama açarak küfredip gözden kaybolana kadar bağıran magandaları görmüşlüğüm var. durup aracından çıkarak "senin ananı avradını si..rim" diye çıkışıp, motordan inince gördüğü cüsse ile sinip el kol hareketi yaparak tekrar aracına girenleri de görmüşlüğüm var.

aracından sopa çıkartıp kavga etmeye çalışırken, etraftaki insanlarca uzaklaştırıldığını da görmüşlüğüm var.

tek görmediğim ise böyle bir görüntü. şimdi söyleyin bana, binlerce kilometre motosikleti ile yol yapıp, bu ülkede böyle bir şeye rastlamayan bir motosiklet kullanıcısı bu duruma ne desin ?

ister istemez, gözlerimiz doluyor lan işte. çünkü ceza olayını falan geçmiş adamlar, insan hayatına, birbirini tanımadığı olmasına rağmen, önem veren ahlakları var.

bu ülkede birbirini sevdiği için el ele tutuşan, öpüşen çiftleri yolda taciz edip döverken, bıçaklarken görmüşlüğümüz, karısını yolun ortasında evire çevire dönüp, ağzını burnunu kıran, bıçaklayan kişiye de aman karışmayın aile içidir diye güya "saygı" gösteren medeniyetimiz var.
  • hatasını anlayan insan tepkisi. dikkat edin insan diyorum.
  • abartmak gibi olmasın fakat benim izlerken gözlerim doldu.
  • bizde motorcular, işlerine gelince
    otomobil muamelesi bekleyip , işlerine gelince
    dört tekerleklileri
    zor durumda bırakıp bırakmadığını
    hiç düşünmeden
    iğne deliğinden geçen bisikletli hareketi
    yaptığından otomobil sürücüleri de şaşırıyor.
  • motorcudan tekrar tekrar özür dileyip iyi olup olmadığını soran sürücüdür. motorcu da "bende hızlı gidiyordum zaten, bu da benim hatam" diyebiliyor.

motorcunun da sürücünün de insan evladı olduğunu anlayabileceğimiz videodur. ülkemiz şartlarında ise benzer bir durum;

- %76.36 sürücü durmazdı
    - %17.64 sürücü durmazdı motorcu sürücünün peşine takılır, küfür eder ve kavga çıkardı
    - %5.95 sürücü durur motorcu veya sürücü küfür eder yine kavga çıkardı.
    - %0.05 videodaki gibi sonuçlanırdı.

-- buraya ölürüm türkiyem soundtracki geliyor --
hesabın var mı? giriş yap