şükela:  tümü | bugün
 • her yıl ocak ve temmuz aylarında iki taksitte ödenir. araclarin agirliklari ve silindir hacimleri degistikce odenecek miktar degisir.
  ayrintili bilgi icin http://www.gelirler.gov.tr/
 • 2003 yili icin 19,110,000 tl ile 5,432,100,000 tl arasinda degi$en sayi.
 • 2003 yılı ilk taksiti ödemesi 30 ocakta sona erecek, 96 model 1.4 950kg aşağısı bir araba için 44.350.000 t.l olarak belirlenmiş vergi.
 • ödemediginiz zaman hicbir zaman arabayı satamayacaginiz, hadi ben arabamı hicbir zaman satmayacağım diyorsanız da, ske ske arabayı muayeneye götürdüğünüz zaman arabanın vergi borcu ekranda gözüktüğünde vergi borcunuzu faiziyle beraber ödemezseniz muayenenizin yapılmayacağı, muayenenizi yaptırmazsanız da polis sizi durdurdugunda arabanızın baglanacagını ve arabanızı almanız ıcın gene bu vergiyi ske ske ödeyeceginiz vergi türü.
 • internet marifetiyle de odenebilen vergi, hatta yagli kazik da denir halk arasinda
 • 1 - 3 yaş arası otolarda 250 milyon ile 9 milyar arasında değişen vergi. şu an itibariyle.
 • vergi adaleti (!) mevhumuna göre (ki anayasada sabittir) külliyen zirva bir hesaplama sistemiyle tespit edilen bir vergi türü olarak karsimiza çikmistir nihai tasariyla. bir akilli çikip da söz konusu meblagi araçlarin degeri üzerinden tespit etmeyi akil edememistir..
 • çeşitli parametrelere göre değişir efendim tutarı.
  aracın
  - motor hacmi (cm3)
  - oturma yeri sayısı (minibus, otobus için)
  - model yılı
  - istihab haddi (kg) (gamyonlar için)
  - trafiğe çıkış tarihi ("yeni" araçlar için)

  istisnalardan bir istisna olarak; motosikletlerin ilk taksidi nisan'a kadar ödenebilmektedir.
  unutmayalım ki vergilendirilmiş vasıta da kutsaldır efendim.

  düzenleme(2005): motosikletlerdeki istisna artık uçmuştur, buhar olmuştur.
  düzenleme(2005): kamyonlar için istihab haddi değeri yerine "azami toplam ağırlık" mefhumu getirilmiştir. kamyonun ağırlığı ile istihab haddini toplayıp buluyorsunuz bu değeri.
 • 24 seri no'lu motorlu taşitlar vergisi genel tebliği ne göre 1 sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibarıyla uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, türkiye sigorta ve reasürans şirketleri birliği tarafından her yılın ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 5’ ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır. kaynak: http://www.gelirler.gov.tr/

  bu işlemin yapılabilmesi için 24 seri nolu tebliğ ekinde bulunan form yetkili sigorta acentesinde onaylattırılacak ve ilgili mtv vergi dairesine teslim edilecektir.

  bu şu anlama gelmektedir : 5600 cm3 12 yaşında bir jeep sahibi iseniz ödeyeceğiniz yıllık mtv 4.448 ytl den 3.113 ytl’ye inmekte ve 1.335 ytl karınız olmaktadır.

  mtv 31.07.2005 tarihinin pazar’a gelmesi nedeniyle 01.08.2005 tarihinde ödenebilir.