şükela:  tümü | bugün
  • motorola'nin 2004 kasiminda fiyati dunya capinda geriye cekilmi$ microsoft i$letim sistemli* cep telefonu. bu seviyede bir smartphone'un hadi diyelim bluetooth'u veya kamera'si olmamasini affedebiliriz(ki $ahsen bluetooth kulaklik kullanmak isterim) ama 1 gunde biten bir pil bu cihazin hedef kitlesinin nokia 6310 veya benzeri hayvan cep telefonlarindan ali$ilmi$ bir haftayi bulan pil omrunun yaninda soganin cucugu gibi kaldigi gercegini affedemeyiz. neymi$ efendim? motorola oyle las vegas'a nextel'le(gerci o da birileriyle birle$ti) ortak reklam kasmakla, beynini kullanmayi unutmasiyla me$hur amerikalilara telefon yapabilmekle avrupa'da ba$ari sahibi olunamazmi$. yine de elinin altinda microsoft i$letim sistemli bir telefon olmasi fena bir olay degil (bkz: motorola v700)
  • 1 milyar 25 milyon tl’lik fiyatıyla piyasadaki en pahalı cep telefonlarından biri. microsoft’un yazılım paketlerini içeren ürünle mp3 dinlemek ve video klip izlemek mümkün.
  • entegre kamerasinin bulunmayisi hayal kirikligi yaratmis, ancak rahat kullanimi ve ergonomik tasarimiyla eferim dedirten bir telefon...
  • nokia 6600nin pc ile senkronizasyon sorunlarindan sonra beni oldukca rahatlatmis telefonum. activesync sayesinde aninda algiliyor kerata yapilan degisikligi.
  • sözkonusu telefonun fiyati neredeyse 3 kat düsüs göstermis bu durumda;
    (bkz: bu iste bir bit yenigi var)
  • hepsi buradanın ilanın altına,

"ispanyolca menüyü ingilizce menüye çevirme işlemi:

telefonu açtığınızda sayfada sol alttaki proggrams a girin,
    7 yi tuşlayın, açılan sayfada
    9 u tuşlayın, sonra 3 ü tuşlayın,
    açılacak sayfada en üst menüde sağ yön tuşları ile us english seçin,
    seçtikten sonra hemen altındaki menüden sağ yön tuşu ile turco yu seçin,
    ok tuşlayın ve son olarak telefonu kapatıp açarak restart edin.

telefonu açtığınızda menü ingilizce olarak kullanılabilir duruma geçmiş olacaktır."

şeklinde bir not iliştirmesinden kelli, ispanyada elde kalanları ucuza alıp gümrüksüz falan sattıkları hissini uyandırdıkları telefon.
  • ailecek ofiscek cifter cifter aldigimiz telefondur (gordugumuz anda 4 kisi aldi, 5. kisi biraz kararsiz ama o da alacaktır buyuk ihtimalle) butun patchleri hazirlanmis teslimati beklenmektedir. ayrica fiyatinin bu kadar dusmesinin bir sebebi de amerikada satisa sunulmus, turkiye'de de yakinda sunulacak mpx220 modelidir.
  • telefona genel bir baki$ atmak gerekirse:
    (+) artilari
    - cok guzel ekran
    - $ik tasarim
    - saglam kasa
    - super outlook senkronizasyonu
    - mobile internet explorer
    - mediplayer'in mobil versiyonu var, stereo ses ciki$iyla mp3 player olarak da kullanabiliyorsunuz

(-) eksileri
    - pil omru ne yazik ki cok kisa, eger mp3 dinler, oyun falan oynarsaniz 1 gun anca gidiyor
    - bluetooth yok(kablo var ama beni kesmez mesela)
    - kamera yok(external takiliyor ama kimse ugra$mak istemeyecektir)
    - prototipinde yuklu olan smartphone 2002 gayet hantal ve series 60'la kiyaslanamayacak kadar kotu bir arayuz. final versiyonunda bir fark oldugunu sanmiyorum, sadece hizlanmi$ olabilir. (smartphone 2003e upgrade edilince bayagi guzel oluyormu$, cleartype falan gorsel olarak cok guzel hale getiriyormu$ ama mms client'in gittigini soyluyorlar zira update tamamen illegal)

sonuc:
    mpx200'u facia yapan en onemli etmen bu telefonun fiyati ve sundugu ozelliklerin kisitli olu$uydu. ancak $u an turkiye sinirlari icinde ya$anan indirim furyasi sebebiyle inanilmaz bir fiyata satiliyor. ama bu aldatici olmasin, ebay'de muhtelif buyuk saticilardan $129.97'ye satin alinabiliyor ki bu da mpx 200'un turkiye fiyatinin aslinda sadece eski turkiye fiyatina gore du$uk oldugunun i$aretidir.
  • yuksek fiyatindan dolayi stoklarda fazlaca kalmis, o yuzden fiyati dusmus ama yakinda yine yukselmesi muhtemel telefon.
  • windows mobile 2003 yüklenerek daha iyi bir pil ömrü ve wm2002 ye görece daha hızlı menuler saglanılan smart-phone. avrupa versiyonları triband (gsm1900/1800/900) iken, amerika versiyonları gsm900'dir, yani trcell isimli operetörde çalışmamaktadır. hepsiburada tarafından saglanan versiyonları cell-trade vip kart ile gelmektedir, calınma, bozulma, kırılma, kaybolma gibi dertlerin %50sini karşılamaya yaramaktadır. sd/mmc yuvası sdio degildir denilmektedir, fakat gerekli driver lar ile sdio olarak kullanılabilecegi bir kısım reviewlerde göze carpmaktadır.