şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ios ve android platformları için yeni çıkan strateji/simülasyon oyunu. an itibariyle ios için 2,99 dolar iken android platformunda 3,99 tl'ye alınabiliyor. özellikle yarış anında pit stop aralıklarını ayarlarken ve sıralama turlarında dereceyi yükseltmeye çalışırken doğru ayarları zamana karşı yarışarak yapmak stres seviyesini yükseltiyor. gördüğüm kadarıyla gerçek kişilere karşı değil, bilgisayara karşı oynanıyor fakat henüz çok yeni olduğum için ilerleyen aşamaların neler getireceğini bilmiyorum. türe meraklı oyunculara daha şimdiden gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. zaten metacritic notu da gayet iyi.
  • gün itibariyle play store'da indirimde (1 tl) olan oyunlar arasında görüp denediğim ve bayıldığım oyun.

google play store linki
  • eğlenceli ve kendine bağlayan bir oyun. ayarları falan en baside indirgenerek kullanılmış. yani toplam 9 konfigürasyon var aslında piste göre. ancak iki pilotun biri için farklı diğeri için farklı konfigürasyonların daha hızlı olduğu durumlar da çok.
    birkaç tecrübe paylaşayım;
    -genç sürücü yetiştirme programına önem verin. en üst serilere çıkınca 99-99-99-99 özellikli pilotlar yetişiyor ve bildiğiniz asgari ücrete 24 aylık sözleşme imzalatıyorsunuz.
    -95 üzeri mühendisleriniz varsa elinizden kaçırmayın. ben 98-99 luk adamı işten çıkardım, yerine bulabildiğim en iyi adam 93-94 falandı.
    -yüksek puanlı mühendisler genelde sezon sonunda müsait oluyor.
    -hava durumu tam güneş = sert lastikler yumuşaklara yakın performans
    -hava durumu parçalı bulutlu = yumuşak lasitikler bir hayli fark yaratır.
    -hemen bir üst seviyeye geçmek için acele etmeyin, para biriktirin. lazım oluyor.
  • modil sürümüne göre çok daha detaylı olan pc/mac sürümü 10 kasımda steam'de pazara çıkacak oyun. türkiye fiyatı 55 lira gibi makul bir fiyat ve oyun çıkmadan önce %10 indirimle 49.50 liraya satılıyor. steam workshop desteklediğine göre birileri fia'e çaktırmadan lisans modları hazırlayabilir. benim emektar laptopa göre biraz güçlü bir konfigirasyon istemesi (gerçi günümüze göre orta düzey bi pc yeterli olacaktır) elimi kolumu bağlıyor.
  • f1 severlerin kaçırmaması gereken oyunlardan biri bence. hele bir de menajerlik oyunlarını seviyorsanız kesinlikle bir bakın derim. bu hafta ios'da ücretsiz.

yarışlarda taktik uygulayıp dandik arabanızla zorlu birincilikler kazandığınızda çok seviniyorsunuz. güvenlik arabası girmesi ve hava durumu değişimi olması işleri çok değiştirebiliyor.
  • 10 kasım 2016'da pc için çıkışını yapacak olan oyun.

http://store.steampowered.com/app/415200
  • gün itibarıyla pc çıkışını yapmıştır.

http://store.steampowered.com/…pp/415200/?l=turkish
  • android versiyonunda bir süre sonra tekrara bağladığı için sıkmaya başlayan oyun. sega tarafından pc versiyonu yayınlanmış olup, bu sıkıcılığın giderildiği ve oyunun kendini tekrar etmediği söylenmiştir. f1 tutkunu bir insan olarak az evvel oynamaya başladım, baya detaylı hatta aşırı detaylı yapılmış. pilotunuzun doğum gününde $100.000 vermeyip doğum günü partisi düzenlemez kuru bir kart gönder seçeneğini seçerseniz örneğin; morali düşüyor. bunun dışında regülasyonu esnetecek parça geliştirip, yarış denetimjnde ceza alma riskiniz var, pite girdiğinizde riski ama hızlı pit olsun seçeneği var, baya bir detay var.
  • pc versiyonunu deneyip begendigim oyundur.
    telefonda hic oynamadim.o yuzden o oyun hic yokmus gibi yorum yapacagim.

oncelikle football manager kadar ivir zivir cok fazla detayi olmamasi ancak kesinlikle de basit denmeyecek kadar derinlik icermesi hosuma gitti. tum zamaninizi oldurmeden keyif alinabilir. gorseller bence yeterli duzeyde. bir tek arada yakin takibi izlemek icin arac ici kamerasi da olsa daha iyi olurdu diye dusunuyorum.(vardiysa ben kacirdim) suruculerin yaris sirasindaki stratejisini de dolayli yoldan sadece yakit ve lastige baglamak disinda pistten piste bazi virajlar ve sectorler icin ufak stratejiler belirleyebilmek isterdim.(bu virajda bire birken ve agresif moddayken hep icten gecmeyi dene,bu virajda asla gecmeyi deneme,bu sektörde defansa odaklan risk alma vb.)
    ayrica belirtmeliyim ki bu dusunceler asla aldigim keyifi kisitlamadi.90li yillarin sonu 2000li yillarin basinda cok siki bir f1 takipcisiydim.bu yuzden oyunun her saniyesinde oldukca hevesliydim.

peki simdiye kadar ne yaptim:
    european championship ten yani duz mantik f3 dedigim turnuvadan octane racing ile basladim. driver ve car degerleri dusuk olmayan,butcesi goreceli olarak yuksek denebilecek bir takim olsun istedim.staff ve hq kalitesine cok takilmadim.
    tutorial seklinde basladim.ilk yarista driver in birini zaten ogretiyorum ayagina erken pit stop la ic etti tutorial.digerini ise ancak sponsorun istedigi min siralama olan 14.luge sokabildim.
    yaris sonrasi hemen arac gelistirmeye odaklandim ve daha kabiliyetli designer ile bir adet mechanic aramaya basladim.cogu iyi eleman daha yuksek turnuvalarda calismak istediginden ya da butcemi asacak rakamlar istediginden transfer edilemedi.transfer gerceklestiremeden sadece sanzimani gelistirerek 2. yarisima ciktim.practice turlari oldukca verimli gecti.en hizli tur siralamasinda ilk iki sirayi almis olmama ragmen yarisa 6. ve 7. siralarda basladim.ilk virajlar sonunda tecrubesiz ama gelecek vaadeden pilotum 2. siraya,esas pilotum ise 8. siraya yerlesti.practice turlari yagmurlu gecmesine ve yaris icin de ayni sey beklenmesine ragmen tum yaris son 7-8 tura kadar kuru gecti.esas pilotum ilk turlarda birinin carpmasi sonucu uzun sureli pit yaparak son siraya abone oldu.
    genc pilotum ise ilk siraya yerlesti ve son turlara kadar bu siralamayi dogru pit ve surus stratejileri ile koruduk.
    2.yle farkin azalmasi nedeniyle hava durumu ve yolda beklenen su miktarina bakarak risk aldim.once mid lastige daha sonra ise daha yagmur intermediate lastik seviyesine gelmek uzereyken wet lastige gecis yaptim ve 15 saniyelik farkin eriyerek once 2.lige sonra da 11 saniye geriye dususume sahit oldum.ancak yagmur beklenen duzeye ulasip tum pist son 2 tur deniz olunca bir anda ataga gectim ve son turda rakibimi gecip 9 saniye farkla ilk kupami kaldirdim.
    esas pilotum ise agresif stratejilerle araci bol bol riske atarak anca 13. bitirdi.
    prize money beklerken sadece chairman in daha fazla verdigini gorup acikcasi biraz uzuldum.
    sonra kolumdaki saate baktim ve gece 3 oldugunu farkettim.yarin is var lan deyip kaydedip soverek yattim.simdi aksami bekliyorum.kiev maci oncesi en azindan bir yaris tamamlarim.