• mobil cihazlardaki motorsport manager oyun serisinin, multiplayer sisteme odaklanmış versiyonu.

solo versiyonlarında olduğu gibi yine 3 ana klansman mevcut; f1 - endurance ve stock. gerçi oyunun ilerleyen aşamalarında biriktirdiğiniz kariyer puanları ile bir de gt ile concept klansmanları aktif olarak devreye giriyor.

oyunun mantığı hemen hemen aynı, sürücüleriniz ve teknik ekibiniz ile yarış sayısı bazlı sözleşmeler yapıyorsunuz (sezonluk değil). sürücülerinizin ve mühendisinizin farklı farklı kişisel özellikleri mevcut. bunlar sizi yarışta rezil de edebiliyor, vezir de. bu nedenle bu detayı es geçmemek lazım. bu sabit özelliklerin etkisini, sürücülerinize seviye atlatarak yükseltme imkanınız mevcut (mühendisler seviye atlayamıyor).

bunun haricinde sponsor mantığı tamamen online içeriğe göre baştan şekillendirilmiş. solo versiyonlarda sponsorlarla belli yarış sayısına göre anlaşma yaparken, online oyunda bu olay gerçek zaman bazlı formata dönüşmüş vaziyette. sponsor anlaşması esnasında karşınıza iki teklif sunuluyor, birisini seçtiğiniz an geri sayım başlıyor ve süre sona erdiğinde sponsor ödülünüzü elde ediyorsunuz.

araçların parça üretim mekaniği de, sponsor sistematiğindeki gibi gerçek zamanlı süreye odaklanmış durumda. fren parçası üretecekseniz, o frenin tamamlanması için farz-ı misal 10 dk beklemeniz lazım (parça üretim süreleri, parçanın seviyesine göre artış gösteriyor dememe gerek yok sanırım). sonrasında, eski oyunlardaki gibi hangi araca hangi parçayı monte edeceğinizi seçiyorsunuz.

oyunda, klasikleşmiş olarak in-app purchase faktörü söz konusu ama p2w odaklı ciddi bir etkisi olduğunu pek görmedim. para ile satın alınan, jetonları sponsorlardan ve reklam izleyerek ufak ufak biriktirip onları da araç için livery almaya harcıyorum. oyunu oynama seyrekliğimden ve oyun için stratejimden dolayı jetonları performans amaçlı harcama hissiyatına kapılmadım henüz ama ilerleyen kademelerde ne olur, işin rengi değişir mi bilemem.

aslında bunları da boşa yazıyorum, motorsport manager'ın solo versiyonlarını oynayanlar, online versiyona biraz bocaladıktan sonra kolayca adapte olacaklardır.
hesabın var mı? giriş yap