şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir adet sözelci zırvasıdır. ne zaman türk malı bir ürün görse ilk olarak motorunu araştırmaya başlar. motoru dışardan geliyor yea bunun goygoyuna başlar. bir sistemde üretimi en zor olan kısmın motor olduğunu zanneder. neden üretilmediğini bizim beceriksizliğimiz olduğunu sanır. bazı mercedes otomobillerinde renault motoru olmasının sebebi nedir, boeing'in yığınla parçası neden türkiye'de üretiliyor bir düşün bakalım bu işin mantığı ne. onlara amerikan, alman malı diyorsun ama gocunmadan.

  bir zahmet susun da biz mühendisler konuşalım her şeyin yararlı ve haklı bir sebebi var şimdi bunu burada sayfalarca anlatamam.

  edit: neden anlatmıyorum biliyor musunuz? adamlar aracın dış sacı, şasisine falan hurda, onu herkes üretir o mühendislik mi diye pm gelip bel altı hakaret ediyor * ne anlatıp kendimi yorucam otur araştır ellam.
 • doğru önermedir. siz sikimtrak mühendisler daha bir motoru yapamıyorsunuz.

  bu ülkenin mühendisi < amerikan güreşçisi

  not : @o degilde neyse 'nin özelden yazdığı arkadaşın entrysi için cevabı

  edit: be amına kodumu salağı çömez mühendis! almanya ile fransa arasında savaş çıksa almanya kendi motorunu üretmeye devam eder fransa da kendininkini. bu gözler stutgard da dünyanın ilk kompakt dizel motorunu gördü o örnek verdiğin mercedes'in müzesinde. sen o teknolojiye imkana sahip ol ama maliyetinden dolayı yine üretme.yoksa en ufak bi pazarlıkta "vermeyiz motoru" kozu karşı ülkede, markada olur.
  not: tasarım tescilleri olan ve patent başvurusu olan sayısalsı endüstriyel tasarımcı
 • saçmalıktır ama türkiye'de motoru hariç tamamen yerli bir uçak, araba vb yok maalesef. ben de mühendis olarak konuşayım. bir şeyi yerli veya yabancı yapan teorik kısmıdır. yani kardeşim bunlar bir araya gelirse şöyle ve dizaynı bu olursa ortaya böyle bir ürün çıkar derseniz yerlisinizdir. iphone'un her haltini yap çin'de. ama o dizayn amerika'da yapılıyorsa, parayı amerikan şirketi bayiliyorsa amerikan malıdır.

  eee dizayn bilmem nerede üretimi duran araba, motor bilmem nereden olursa o iş milli olmaz. çünkü yeni bir ürün ortaya koyup montajını başkasına yaptirmiyorsun. hazır ürünün sağını solunu değiştirip montajını yapıyorsun. onun adı montajciliktir.

  türkiye'den giden parçayı sen kafana göre yapmıyorsun. gavur sana şunu yap diyor ve sen de yapıyorsun. sen yapmazsan mozambikliye yaptırır sıkıntı yok. mevzu bana şu parçadan lazım demek. ve o parçayı dizayn edip başkalarına yaptırmak.
 • mühendislik diplomasını sanayici saffet ustadan almış yazar beyanı.
 • ipr kimdeyse mühür ondadır.
 • senin gibilerse o mühendisler siz susun boşverin, daha bu ayrıma varamamışsan eğer zaten seni o okuldan mezun edenin de ellerinden öperim.
 • telefon kılıfını yaparken telefon ürettiğini sanmak
 • eğer motoru dahil herşeyi yerli üretimse yerli araba, uçak vs diyebiliriz ama bir parça dahi yerli değilse türkiye üretimi diyebiliriz tıpkı renault motorlu mercedes’e alman tankı dediğimiz gibi.
 • -motoru nerden?
  +yurtdışı.
  -elektronik aksamları?
  +yurtdışı.
  -döşemeler aksesuarlar?
  +yurtdışı.
  -plastik ve sac?
  +kısmen yurtdışı.
  -ana gövde iskeleti?
  +kısmen yurtdışı.
  -eee nasıl yerli olm bu?
  +burada montajlıyoruz. genelinin etiketi yurtdışı emmmeeee yerdeki paspaslar yerli malı.