• (bkz: a2)
  • (bkz: a2)
  • duyduğum kadarıyla eskisi gibi artık kolay alınamayandır. memnun edici bir gelişme.

ben seneler önce aldığımda 2 şey yaptırmışlardı:

1. 50 metre gazlayabildiğin kadar gazla, sonra dur. dön gel.
    2. sekiz çiz.

hayırlı olsun.
  • türkiye'de, a1, a2 ve a sınıfı olmak üzere üç çeşittir. avrupa'daki sistemin aynısı olmuştur. a1 ehliyeti ile 125 cc'ye kadar, a2 ehliyeti ile 600 cc'ye kadar, a sınıfı ehliyet ile de istediğiniz hacimde motorsiklet kullanabiliyorsunuz. silindir sınırı ile beraber güç ve ağırlık sınırları da bulunmaktadır.
  • motosiklet için ehliyet kursu seçiminde dikkat edilecekler (bkz: https://zafercemotosiklet.wordpress.com/…yet-kursu/).

sınavın içeriği için (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=3d3cdc3gglq).
  • bunu almadan motosiklet almayın lütfen. hatta sadece ehliyet alıp ben oldum deyip yine atlamayın motosiklete. önce gidip güzel bir güvenli sürüş dersi alın. motosikletinizi güzelce tanıyın. ekipmanınızı eksik etmeyin. sonra mı ? düşün yollara ve rüzgarın tadını çıkartın.
  • motosiklet ehliyeti pratik sınavının prosedürü sınav alanlarına göre değişiyor sanırım
    benimki kısa sözlü, trafiğe kapalı alanda 4 tur ve 2 tur trafiğe açık alan olarak yapıldı.

sözlü
    frenler, gaz, debriyat, uzun kısa farlar vs. nerede (genel kontroller)
    akü, yağ göstergesi, hararet göstergesi nerede

kapalı alan 1.tur
    slalom --> 8 çizme --> düz çizgide ilerleme

kapalı alan 2. tur
    debriyaya basarak hafif fren yapma

kapalı alan 3.tur
    engelden kaçma

kapalı alan 4. tur
    ani fren ve motoru stop etmeden durma.
    toplam 4 tur 2-3 dakika alıyor

açık alan 1.tur
    önceden belirlenen güzergahta trafik içinde tur atma. sinyaller önemli

açık alan 2.tur
    1. turdaki aynı güzergahı tekrar etme
    iki tur 20-25km/saat hız ile 15-20 dakika sürüyor.
  • türkiye'de alması zor olmayan ehliyet türlerinden biri.

kolay elde ediliyor olması ile gerizekalı motosiklet sürücülerinin kazaya sebebiyet verme sıklığı arasında bir ilişki vardır.
  • a1 sınıfı ehliyet için yaş sınırı 16'dır.
    a2 sınıfı ehliyet için yaş sınırı 18'dir.
    a sınıfı ehliyet için yaş sınırı 24'tür.

eşit: a sınıfı için için eğer kişi 20 yaşını doldurduğunda 2 senelik a2 ehliyeti varsa sürücü kursuna yazılabilir.
hesabın var mı? giriş yap