şükela:  tümü | bugün
  • bu aralar istanbul ve çevresinde oldukça popüler olan bir meslek !!! meslek diyorum çünkü boku çıktı artık. hani bu hırsızlık filan değil artık. adamlar düzenli olarak motor çalıyorlar. eğer motosiklet ile ilgili sosyal platformları bir miktar takip ediyorsanız ; her gün onlarca motorun kapalı veya açık garaj, dükkan, sokak, alışveriş merkezleri vs. fark etmeden çalındığını biliyorsunuzdur.

en son 29.04.2015 tarihinde barkın bayoğlu'nun motorunu jantını kırarak çaldıklarını öğrendikten sonra oha dedim. kendisinin yapmış olduğu canlı yayını takip ettiyseniz eğer; motoru çalmak için aracın jantını kesmişler.

ve yine bu günden bir olay

[http://www.altinelbiseliadam.com/…-yamaha-yzf-r6-2/ http://www.altinelbiseliadam.com/…-yamaha-yzf-r6-2/]

dükkanın içinden çalacak kadar sınır tanımıyorlar artık.

o kadar kendilerini aştılar ki ; motorun sahibini arayıp para isteyip ve hatta karşına çıkacak kadar da kendilerine güveniyorlar.

hırsızlık dosyası videosunu izlediyseniz biliyorsunuzdur. adamlar çaldıkları motorun sahibinin yanına bile gidebiliyorlar.

şimdi tüm bunlardan sonra emniyet ne iş yapar diye düşünüyor tabii insan. belli ki bu işler organize ve bu adamlar cidden çok güveniyorlar kendilerine. son yıllarda özellikle istanbul'da motor hırsızlığı resmen bir sektör haline geldi. kimse de dur demiyor !!!
  • korkudan insana motosiklet aldırtmayacak kadar çoğalmıştır bu hırsızlık vakası.
  • kullanan arkadaşlarımın rahat uyuduğu bir önlem ile riski azaltılabilecek olay

mototrack

http://www.mototrack.com.tr/

motorun kurcalanırken sarsılması, motor çalışırken veya kapalıyken belli bir alanın dışına çıkması durumlarında cebe alarm gönderen, kendinden pilli ve kolay sökülemeyen bir sistem. (reklam gibi oldu)
  • düşünün artık barkın abi'nin bile motoru çalındıysa hangimizin çalınmaz. böyle haberleri görünce insanın planlarını kurduğu motor alma hayali de suya düşüyor. barkın abi'nin motoru inşallah bulunur. bu orospu çocuklarının da ta amına koyayım
  • benim mondial 150 zc çalındı bi kere.

çalan adam gidon kilidini kırmış ama tam kıramamış. sağa dönmüyor gidon.

yan sokağa bırakıp gitmiş şerefsiz.

2 günde bi çalıştığımdan bi gün motor öylece kalmış, birisi yan ayağa almış falan.

aşağı indim, lan motur yok?! acaba yana mı parkettim diye bakarken yan ayak üstünde ve 30 metre ilerde moturu gördüm.

sadece gidon kilidini kırmış elle kaçırıyor gerizekalı, onu da becerememiş.

aradım polisi, 30 dakika içinde 5-6 kere 155i aradım gelmediler.

sonra bi 505li numara aradı (polis avea hattı) nerdesin seni bulamıyorum diyor şerefsiz it köpek polis.

bi yukarı sokağa bi aşağı sokağa çağırıyor beni. ben de eşşek gibi yürüyorum.

motorun üzerinde de kaskla eldivenim var. polisle geri geldik; bu sefer de eldivenim çalınmış...

sinirden kendimi sikmek üzereyim.

sokaktan geçen biri bakmış eldiven güzel; "oo kendinden muştalıymış" diyip almış işte.

polise soruyorum nerde kaldın diye, başka bi olay varmış, oraya gitmiş güya. yalanını siksinler. halen daha mırın kırın ediyor, yok uğraştırma beni, yok bişey çıkmaz...

"sen işini yapacak mısın" dedim, pis pis bakmaya başladı. ben de beraber çalıştığım 2. sınıf emniyet müdürünü aradım, durumu özet geçip polise telefonu verdim.

polis resmen telefonda topuk selamı verdi, "emredersiniz müdürüm" moduna geçti.

sonra olay yeri inceleme geldi, motorun heryerine o saçmasapan tozdan bulaştırdı bi halt da bulamadı. olan benim 3-4 saate oldu.

1 sene sonra falan savcılıktan çağrıldım. başka bi kavga olayı yüzünden (park yeri kavgası; öpüşün barışın diyen hakime hanım) olduğunu düşünüp gittim ama bu olaymış meğersem.

savcı "çocuklar oynamış de, zaten kimseyi bulamadık bizi de uğraştirma" gibisinden konuştu, "iyi siz yazdırın ben imza atıp çıkıyorum" dedim çıktım.

kesin hırsızdan rüşvet almıştır; çünkü o sıra başka bi motoru çalarken yakalanan bi adam vardı. gidon kilidini yaptırırken anahtarcı-motorcudan öğrenmiştim.

böyle de bi ülkeyiz işte. yakalansa bile bi sikim olmuyor; ifadesi alınıp serbest bırakılıyor.
  • (bkz: trackimo)
  • (bkz: #52392807)
  • pis bir suçtur.
    hepsinden öte kanunlarımızda otomobil hırsızlığından en büyük farkı cam kırma, kapısını zorla açma gibi "gasp" sınıfına girmeyen bir nitelikle çalınabildiği için cezası ağır değildir.
    tabii motosikleti çalınanların motolarının çalındığını duyurabildikleri, motosiklet almak isteyenlerin motosikletlerle ilgilenenlerin görüp, kontrol edebileceği güzel bir fonksiyon olarak altın elbiseli adam sitesi'nde buna yer vermiş.
    motosikleti çalınanlar bir form doldurup sitede yayınlatabiliyorlar motosikletlerinin çalındığını.
    arada duyumları oluyor, siteye bakıp bulunan motorlar olmuş.
    bir göz gezdirin, bakın.

motosikletli dayanışması her zaman her yerde lazımdır.

http://www.altinelbiseliadam.com/…siklethirsizligi/
  • yaza doğru istanbul'da yine kendisini göstermiştir. adı sanı belli bazı hırsızlar, kepenkleri kapalı spor salonunun içinden kilitli vaziyetteki 1000rr ı götürdü. emniyet yine birşey yapmıyor, kendi çabalarımızla uğraşıyoruz yine...
  • iş arkadaşımın başına gelen hadise.

gündüz vakti nişantaşı'nın göbeğinden* motorsiklet çalınıyor. emniyete gidiyorsunuz biz biraz yogunuz sonra bakalım deniyor. yetmiyor akşamı çalan adam arayıp belli bir meblağ ödeme yaparsa motoru iade edebileceğini söylüyor. telefondan yer tespiti için savcılık izni bekleniyor, bu esnada motorun başına kim bilir neler geliyor.

edit : ertesi gün motosiklet zarar görmüş bir şekilde, bjk inönü stadı önünde, duvara dayanmış halde bulunuyor.