*

şükela:  tümü | bugün
 • efendim uzun süredir istanbul trafiğinde şehir içi araba ile seyahat eden bir insandım, herkes gibi benim de ön camımda bir sticker vardı ve hgs otomatik olarak okuyordu. artık motorsiklet kullanarak kadıköyden beşiktaşa gidip geleceğim. hgs almak için özel bir bankaya gittim ve elime bir kart verdiler. sticker nerde dedim, yok dediler? (araştırdım, ptt'den de alsak her yerde motorsiklet için kart veriliyormuş) bu kartı kullanarak geçiş yapacakmışım. anlamadığım bir nokta var, motorsiklet iki elle kullanılan, elinizi bıraktığınızda tehlike yaratabilecek bir araç. ben köprüden geçerken cüzdanımın içinden nasıl bu kartı çıkartıp okutacağım? ön cama yapıştırayım desem yağmur yağdığı zaman düşer gider... bunun bir çaresini bilen var mıdır?
 • (bkz: ekşi duyuru)
 • yaka kartı konulan zımbırtılardan birinin içine koyulup rüzgarlığın iç yüzüne sıkıca bir kaç kat bantlanarak yıllarca kullandığım ve kullanmaya devam ettiğim 6. sınıf hgs kartı
 • sticker'ı sürücünün alnına yapıştırmak çok da pratik ve kullanışlı olmayacağı için kart formundadır.
 • sistem kameralarla plakadan okuduğu için, kartı okutmana gerek yoktur, zaten boğaziçi köprüsünde 6 aydır, fatih sultan mehmet köprüsünde gişe geçişi yıllardır kameralı sistemdedir, hatta yanında bulunmasa bile sistem plakandan keser, kart sadece formalitedir, benim ruhsatın içinde durur, bir işe yaramaz hesap kart gibidir, belki otoban gişelerinde derim ama orada da okutmadan basıp geçiyorsun.

  (bkz: dont worry just full throttle)

  bu arada başa bela bir durum var, motorlardan 3.5 tl yerine 7 tl kesiliyor ve sürekli hgs müşteri hizmetleri aranıp düzeltilmeye çalışılıyor, aylardır düzeltilmemesi ise şaşkınlık yaratıyor, kızdırıyor!

  http://www.motosiklet.net/…me-isi-devam-ediyor.html

  http://www.motosiklet.net/…hgs'ye-7-tl-yazmasi.html
 • motorsiklet kullanmak için fazla dürüst olan yazar beyanı.