şükela:  tümü | bugün
  • istanbul başlangıçlı olması düşünülen motosiklet gezisi, ipsala (edirne) sınır kapısı ardından e- 90 karayolu takip edilirse iskeçe ve kavala üzerinden selanik'e takribi 6 saatte ulaşmak mümkün. selanik atina arası ise e- 75 karayoluyla 5 saat. toplamda tek yönlü bin yüz kilometre kadar yol söz konusu. vize problemi aşılırsa ve yol üzerinde konaklanacak noktalar belirlenirse iyi bir planlamayla burada güzel üç beş gün geçirilebilir. esasen rotada görülecek çok yer var tabi bunlarda zaman ve maddiyata etki edecektir. gel gör ki bunu gerçekleştirmiş kişi sayısı türkiye'den çok az. yol deneyimlerini bloglarda paylaşanlara bakılacak olursa pek bir sorunla karşılaşmamışlar lakin bilgileri güncel değil. haydi hepimiz organize olalım yazmıyorum fakat motosikletle yurtdışına çıkıp uzun yol yapmış yazarlar el atabilirler diye düşünüyorum.
  • motosikletle japonya'ya gidip dönen varken o kadar da şeapılmaması gereken

ruzgarin izinde
  • şahane olur diyorum ve arttırıyorum;

(bkz: motosikletle avrupa turu)

yunanistan'a gitmiş birinin deneyimleri için ise;

(bkz: rahmi barutçu)
  • motorsikletle yunanistan turu için çok bir bilgiye gerek yok. motorla sınır geçmek için belgelere bak internetten, sonra bin git. yunanistan kolay memleket.
    bir arkadaş motorla hindistan'a gitmişti. biz daha ege'den çıkamıyoruz o zamanlar.
    "ati, nasıl lan, zor mu? benim motor gider mi?" diye sordum.
    "seyahate motorla değil, daşakla gidersin" dedi.
    önemli olan yola çıkmak. bir kere yapınca gerisi uyuşturucu gibi zaten.
  • motorla beraber sınırı geçebilmek için 2017 itibariyle 1.150 tl'yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

uluslararası taşıt belgesi ücreti 150 tl
    uluslararası sürücü belgesi 486,45 tl
    yeşil sigorta minimum 15 gün için 42€ ~ 176,5 tl
    yunan şengen vizesi 252 tl + 84 tl hizmet bedeli

şu ilk iki evrağa alınan para soygundan başka bir şey değil. devlet soygunu. yasal soygun. kepazelik.