şükela:  tümü | bugün
 • kisilerin motosiklet kullanirken, her ihtimale karsi (ve ruzgara karsi) kafalarina taktiklari, saglam bir plastikten yapilmis nesne. "uzay hepari` kaskini taksaydi, yasiyor olurdu" cumlesi gelir aklima hep...
 • kimi chopper'ci arkadaslarin sissy bar tamamlayici, kimi -genellikle speed'ci- arkadaslarin ise dirsek korumasi olarak kullandiklari aparat. tamam terletir, saçınızı da mahveder, ama kafatasiniz da size lazim be birader...
 • arkaya davetsiz yolcu alındığında, elde bir tane olması sorun yaratan edevat. sen taksan, derler "herife bak uçuracak arkasındakini akıtacak pekmezini", yolcuya versen "güvenmio galba kendine, kesin düşürecek bari katil olmayım diyo" olur. en iyisi yedekli gezmek.
 • bir tane olmasi ve motosiklete iki kişi binilmesi gerektigi durumda hic dusunmeden artci'ya sunulmasi gereken koruma aparati. allah gostermesin, insan hayatinin sonuna kadar kurtulamaz o sucluluk hissinden.
 • günler , aylar hatta yıllarca kafanızda taşımak zorunda olduğunuz ama değerini sadece bir kere gerektiği zaman anlayacağınız motosiklet üzerinde kullanılması elzem olan korunma malzemesi.

  koka kola kapağından bozma kask takıp karizma yaptığını sananların kafasına vura vura * takmaya ikna edilesi malzeme.

  (bkz: kaskimi cikarma)
 • motosikletle gidilen ortamlarda elde tasinarak hava atma araci olarak kullanilabilecek aygit
 • kafanızın değeri kadar para ödenmesi gereken ekipman.
  "if you have a ten dollar head, buy a ten dollar helmet!"
 • kafayı gözü kaza yaparak dağıtma ihtimalinden başka sebeplerle de kullanılması gereken bir şeydir. mesela ;
  yolda doğal olarak bulunan toz yüzünüzü canınızı bile acıtmadan çizer ve daha çabuk yaşlı görünmeye başlarsınız. . .
  yağmur yağıyorsa 80 km/saat civarından itibaren her bir damla yüzünüze saplanan bir kürdan gibi canınızı acıtır. . .
  gözünüze sinek veya öndeki aracın lastiğinden fırlayan bir taş parçası girerse, hayatınızda bir daha 3 boyutlu sinemaya gidemezsiniz. . .
  yoldan kalkan toz ve pislik cildinizdeki gözeneklere dolar ve daha fazla siyah nokta ve sivilce ile muhatap olursunuz. . .
  kafanızın herhangi bir yerine arı veya benzeri bir uçan canlı çarparsa yaralanabilir ya da en azından bir anlık afallamayla kaza yapabilirsiniz (inanmayabilirsiniz ama bana martı(lar) çarpmıştı bir defasında). . .

  öte yandan; "motor kullanmanın esas zevki de kasksızken çıkıyor, hem şu an çok yavaş gidiyorum / trafikde değilim" diyorsanız doğrudur, fakat kazanın sizi ne zaman bulacağı belli olmaz ama en azından yavaş giderken bile gözlerinizi korumak için bir gözlük kullanın.

  ayrıca başında kaskıyla kazada ölen çok arkadaşım oldu... önce; kaza yapmak için ortam hazırlamazsanız daha iyi olur.
 • (bkz: shoei)