şükela:  tümü | bugün
  • kullanıcısı olmaksızın dengede duramayan bir ulaşım aracı olan motosikletten bir ulaşım aracı olarak faydalanabilmek için kurallarıyla birlikte iyice öğrenilmesi gereken; teorisi öğrenilmeden, yeterli egzersiz yapılmadan trafiğe açık alanda icra edildiğinde insanı mortingen strasse'ye kısa yoldan ulaştıran; orgazmik heyacanlar yaşatan eylem.

eyleme geçmeden önce incelenmesinde fayda olan pek çok kaynak vardır. bir kaçı:
    - (bkz: yeni başlayanlar için motosiklet)
    - (bkz: motosiklet teorisi)
    - http://www.ikiteker.org/
  • http://donald.hypermart.net/ linkinden okuyarak isin kitabi kismi konusunda degerli bilgiler edinilebilecek eylem.
  • (bkz: #11126648)
  • aşağıdaki maddeler göz önünde bulundurulursa verdiği zevk daha uzun süreli olur:

1) yolda giderken ilerideki bir noktaya bakın. geniş bir görüş açınız olsun. sadece yoldaki tümseklere bakarsanız 200 metre ilerde panik freni yapan arabayı göremezsiniz.
    2) viraj alırken viraj içine bakın ve yolu tarayın. kaldırım taşına bakarsanız kaldırım taşına çarparsınız.
    3) sıkışık trafikte arabaların arasından geçecem diye iki arabanın arasına sıkışmayın. sıkışık trafikte arabaların arasından gidecekseniz süratiniz trafiğin akış süratinin 1,5 katını geçmesin ve her zamankinden daha dikkatli olun. deli gibi gitmeyin. birisi aracının burnunu çıkarır, arabasının kapısı açar, cız olur.
    4) fazla eğimli bir yolda u dönüşü yapmaya kalkışmayın, düşersiniz.
    5) motosiklete "bana bir şey olmaz." diye binmeyin. size her zaman bi' şey olabileceğinin bilincinde olarak temkinli kullanın motorunuzu. (bkz: ikarus sendromu)
    6) elaleme hava atmaya çalışmayın. adam gibi gidin. hava olacaksa öyle oluyor zaten.
    7) motosikletinizin bakımını düzenli olarak yapın, yaptırın. zinciri zamanında yağlayın, zamanında temizleyin. (cadde motorları için kullanıma bağlı olarak her 200-250 kilometrede bir zinciri yağlamak, her 5000 kilometrede bir zinciri temizlemek gerekir. teşekkürler motorkafa'ya). eğer hakkını vererek kullandığınız bir enduronuz veya motokrosunuz varsa zinciri çok daha sık temizlemeniz gerekir.
    8) çapraz kontrol alışkanlığınızı geliştirin. örneğin sol şeritten sağ şeride geçececeksiniz, sağ aynaya takılı kalıp önünüzü allaha emanet etmeyin. sağ dikiz aynasına çok kısa bir süre için bakın. arabaların konumlarını aklınızda tutun. tekrar önünüze bakın. sonra tekrar dikiz aynasına bakın. arabaların konumlarında değişiklik yoksa ve şerit değiştirmek için gerekli koşullar bulunuyorsa sinyalinizi verin ve sağ şeride geçin.
    9) kaskınızı sadece sizi olası bir kazadan koruması için değil, aynı zamanda gözünüze çarpacak bir sineğin yaratacağı geçici görme bozukluğuna engel olması için de takıyorsunuz. vizörünüz siz çok bunalmadıkça kapalı olsun. vizörsüz bir kask takmayın. hadi taktınız, mutlaka gözlük kullanın.
    10) motosikletinize binecek artçıya sürüşten önce nereye ayağını basması gerektiğini, hiçbir şekilde ayaklarını yere koymaması gerektiğini, motosikletin virajlarda yana yatmasının son derece doğal olduğunu, korkmaması gerektiğini anlatın ve artçıyla motosiklet kullanırken onu tedirgin edecek hareketler yapmayın.
  • dunyanin en keyifli $eylerinden birisi.

http://img398.imageshack.us/…98/817/dsc00088kd4.jpg
  • insan yaşayışı sadece şimdiki zamanda var olmasına rağmen günümüz homo sapiensinin aklı ya geçmiş zamanla ya da gelecek zamanla meşguldür. mesela sabahleyin yüzünüzü yıkarken o gün işte, okulda ne yapacağınızı düşünürsünüz. işten dönerken gün içerisinde neler yaptığınızı düşünürsünüz. iş başvurunuz akademik yetersizliğiniz sebebiyle reddedilince, okul yıllarınızı yani geçmişinizi düşünürsünüz. evde boş boş otururken bir gün öleceğinizi düşünürsünüz, aklınız gelecektedir.

oysa motosiklet kullanırken sadece şimdiki zaman vardır. viraj alırken aklınızdaki tek şey o an almakta olduğunuz virajdır. kırların arasındaki yolda kıvrılırken akıl yolda, yeşilde, temiz havadadır.

motosiklet kullanmak şimdiki zamanı yaşamaktır. bir başka deyişle, motosiklet kullanmak yaşamaktır.
  • düşüncesi-hayali bile üzerimde olağanüstü bir duygu yoğunlaşması yaratan, gerçeği ise beni benden edeceği kesin olan eylem
  • o sırada hayatı refleks olarak yaşamanı sağlayan aktivitelerden biridir. bir çeşit iş meditasyonu denebilir, içinde bulunduğundan başka bir durumu düşünmene bile izin vermez,ömrü uzatır, kendine güveni arttırır...
  • herseyden once sadece saglam irade sahibi olanlarin gerceklestirmesi gereken eylemdir.ortalama bir motosiklet ortalama bir arabadan cok daha hizli ivmelenir ama arabayla olan fark sizi trafikte koruyacak bir kaportanin olmamasidir.tek kaporataniz vucudunuz ve uzerinizdeki(varsa tabii) koruyucu kiyafetlerdir.oyle anlik heveslerle "ceyrek santim ceviriyorum motorun onu kalkiyor haci" derseniz,normalde kafanizi(varsa tabii) korumasi gereken kask kolunuzun dirsek bolumune takiliysa,"ben bir tisort bir kot surerim bana bisey olmaz" derseniz,bir gun kopan kafanizi eve getirirler aileniz gereksiz yere uzulur.ciddi sorumluluklar gerektiren bir istir,ona gore iradenizi kontrol edin.hatta nette biraz "bike crash" diye arayin(sadece midesi kaldiranlar).ona gore tum koruyucu kiyafetlerinizi giyip elinizden geldigince dikkatli olarak trafige cikin derim ben,hele turkiyede yasiyorsaniz.