şükela:  tümü | bugün
 • motosiklet kullanan kişiyi rüzgar, soğuk, yağmur ve kaza esnasında oluşan kuvvetlere karşı motosiklet kaskıyla beraber koruyan bir nevi zırh. motosiklet kullanıcısının emniyet kemeri.

  deri ve tekstil montlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. deri montlar pist yarışçılarının tek tercihi olsa da tekstil teknolojisinin gelişmesiyle çok daha etkin koruma ve kullanım tahatlığı sağlayan tekstil montlarının kullanımı gün geçtikçe artmakta. burada "allahın kumaşı motosiklet kazasında oluşan kuvvetlere insana karşı ne kadar koruyabilir?" sorusu akıllara gelebilir. kevlar malzemesinin montların koruyucu kısımlarında kullanıldığını söylemek bu soruya açık ve kesin bir cevap olur görüşündeyim. kullanım rahatlığı sağlayan cordura, hydratex, thermofit malzemeleri de cabası.
  dainese, clover, revit akla gelen ilk motosiklet montu üreticileri.
 • havaların ısınmaya başladığı veya sıcak olduğu günlerde, saçma bahaneler bulunup, asla ama asla çıkarılmaması gereken, en az kask kadar gerekli bir malzemedir. motosiklet kazası geçirmiş biri olarak kesinlikle söyleyebilirim ki; hayat kurtarır, darbeyi emer, deriniz yüzülmez, lokal morluklar ve zedelenmelerle atlatabilirsiniz. sakın.. sakın.. sakın hafife almayın.
 • motosiklet ile ilişkileri "lağn bu şeytağn iğcadı, buna hiç binilü mü" den ibaret olanların, sadece hava atmak maksatlı kullanıldığını sandıkları, oysa kullananların herhangi bir kaza anında kırılmamış bir omurga, ilerleyen yıllarda su koyvermeyen böbrekler için tercih ettikleri bir güvenlik ekipmanı. gerçi bu aklı ermezler kaskın bile hava atmak için takıldığını zannediyorlar. oysa hava atmak için motosiklet kullanılır, diğerleri bu seçimin dezavantajlarını en aza indirmek için.

  peşinen edit: ben de motosiklet kullanıyorum ve motosikletin hava atmak için kullanılmadığını, bir yaşam biçimi olduğunu biliyorum. ayrıca (bkz: ironiyi anlamayan nesle asina degilim)
 • dışarıdan normal ve havalı bir mont gibi gorunse de icinde , sürücünün omurilik hizzasını koruyan sert malzemeden bir sırtlık, dirsekler icin sert koruma maddeleri bulunmaktadır. ayrica rüzgarda bobregin iflas etmesini engellemeyi de amaclamaktadır. kat kat olur ve mevsime gore bazı katlar cikartilabilir.
  dar olmalarının nedeni rüzgarda parasüt etkisi yaratmasını engellemek ve sürücünün üsümesini engellemektir.
 • kask'tan sonra olmazsa olmaz listenizde bir numara...korumalı olanı tabi ki...
 • motosiklet montu insanın hayatını kurtaran bir ekipman değildir. kaza esnasında oluşan yaralanmaları minimuma indirmek amaçlı kullanılan bir ekipmandır.
  olası bir motosiklet kazasında duvar, otobüs, araba gibi bir araca patlamanız durumunda motosiklet montu, mont olma, zırh olmama özelliğinden dolayı hiç bir koruma sağlamaz. montun görevi motosiklet ile giderken düşmeniz durumunda, sürüklenme esnasında asfalta değen yerlerinizin zımparalanmasını engellemektir. mont sayesinde sürüklenme sebebi ile doku-kas kaybı yaşamayız. sürüklenme esnasında yere değebilecek olası bölgeler vücudumuzun köşeleridir. mesela dirsek ve omuz. bu sebeple bu bölgeler korumalıdır. bunun yanısıra sırt bölgesine de omurgadan ötürü maksimum dikkat edilmelidir. montun kendi sırtlığına güvenmeyip ekstra bir sırtlık takılmalıdır. montun kumaşı cordura gibi dayanlıklı bir kumaştan olmalıdır.
 • tekstil bir düzgün motosiklet montu üşütmez ve terletmez, ama sürtünmeye de deri kadar dayanıklı olmaz.
  deri bir düzgün motosiklet montu sürtünmeye karşı çok dayanıklıdır, ama derinin doğal yapısından dolayı yazın terletir, kışın üşütür. elden bir şey gelmez.
 • yazın terlemek pahasına deri alınması gereken koruyucudur. gerekirse yanınızda bir adet deodorant taşıyın, ama asfalta düştüğünüzde sizi en sıkı koruyacak şeyi giyin. motosiklet eldiveni'ni de unutmayın.

  lütfen.
 • ağır olur bu montlar ama içinde kendinizi güvende hissedersiniz kesinlikle.
 • deri veya tekstil, göğüs kısmına gazete koymadıktan sonra etkin bir rüzgar koruması sağlayamayacak kıyafet.

  (bkz: motosiklet kullanirken gogse gazete yerlestirmek)
  (bkz: babaanne hurafeleri)