• haberi yapan arkadaşın dünyadan bihaber olduğu kesin ama uygulama gayet yerinde ve harika.
    çünkü motosikletin muaynesi normal otomobillere nazaran daha kısa sürüyor ve normal otomobillerle aynı sıraya girmek hatta daha da fazla beklemek koyuyor insana.
    tabi motosiklete özel muayene istasyonu demek, modifiye motosikletlerinde sağlam önüne geçecektir.
    böğüren egsozlu, farı, sinyali, stop'u yanmayan motosiklet geçemeyecek muayeneden. bu kısmısı güzel.
    ha nedir bugüne kadar fren testini motosikletin kullanıcısı yapıyordu hep, tüvtürk personeli gözlemliyordu motosikleti.
    bunda belki özel bir donanımla falan tüvtürk kendi kontrol eder fren testlerini...

netice olarak motosiklete tüvtürk kadar devletimiz de değer verse, sahip çıksa herşey çok daha güzel olacak şu keşmekeş trafikte.
  • gazete habertürk'ün haberine göre yakında sadece motosikletler için açılacak olan muayene istasyonu.

http://ekonomi.haberturk.com/…da-muayeneden-gececek

haberin başlığı ilginç; "o da muayeneden geçecek". sanki önceden geçmiyordu.
  • kasksız veya vizörsüz yada koruyucu gözlüğü olmayan bir kaskla muayeneden geçemeyeceğiniz istasyon.

yakın zamanda muayeneye gittiğim ve şöyle bir durumla karşılaştım.

motoru muayene alanına teslim ederken, muayeneyi yapacak arkadaş kaskı da muayene alanındaki masaya bırakmamı istedi.
    ilk önce anlam veremesem de sorgulamadım, bıraktım geçtim.
    park lambasının yanmamasından dolayı ağır kusurlu çıktı motorum ve muayeneden geçemedim. bu arada kontağı açınca direkt olarak kısalar yanıyor ve park lambaları bir işe yaramıyor. yani tek başına park lambalarını kullanamıyorum. ama yine de muayeneden geçirmiyorlar, aklınızda olsun.

asıl konu ise, muayene tekrarına gittiğimde karşılaştığım durum.
    muayeneye giden bir arkadaşa ağır kusurlu raporu verdiler, gerekçesi ise kaskının vizörü olmaması.
    "bir daha ki sefere vizörü takın yada vizörlü başka bir kaskla gelin" dediler.
    burada sanırım baktıkları durum yasal mevzuat. yasal olarak, kasklarda dahili vizör yoksa koruyucu gözlük bulunması gerekiyor.
    özetle vizörü veya gözlüğü olmayan bir kaskla muayeneye giderseniz yada kasksız giderseniz muayeneden geçemezsiniz.

not 1: bu olay kızıltoprak muayene istasyonunda gerçekleşmiştir. diğer motosiklet muayene istasyonlarında da durumun farklı olmadığını düşünüyorum. sonuçta kafalarına göre kriter belirlemiyorlar.

not 2: vizörsüz/gözlüksüz kask kullanırken takıntılı bir trafik polisine denk gelirseniz, bu sebepten rahatlıkla ceza kesebilir.
hesabın var mı? giriş yap