şükela:  tümü | bugün
 • 1. öncelikle mümkünse olmayın. çünkü kazalarda daha ciddi yara alan ya da ölenler genelde artçılar oluyor maalesef.
  2. kask mutlaka kullanın ancak kask derken de herifin ya da kadının eskiyince, "kenarda dursun, artçı kaskı olur" diyerek kenara koyduğu eski, bitli kaskı kullanmayın. kask denen şeyin bir ömrü vardır, darbe aldığında kullanılmaz hale gelmesi muhtemeldir. cidden kaliteli olması gerekir ve başınıza uygun olmalıdır. başkasının kullanılmış kaskını kullanmak patlak prezervatifle seks yapmak gibidir.
  3. sürücünün ez az 10.000 km yol yapmış olmasına ve askerlik sorunu bulunmamasına dikkat edin.
  4. kilosu, boyu, posu motosikleti ve aynı anda sizi dengeleyebilecek birilerine artçı olun.
  5. güvendiğiniz (her anlamda) birine artçı olun yoksa panikleyip yapacağınız saçma sapan bir hareketle ikiniz birden devrilip sürüklenmeye başlarsınız.
  6. mümkünse eldiven, mont, dizlik, motosiklet botu gibi diğer ekipmanları da kullanın.
  7. artçı olacağınız motor öküz gibi böğüren bir racing ise ve (kızlar size bu lafım) o herif sizi o motora artçı yapıyorsa gavatlık vardır onda. yine de gönül bu ota da gavata da konuyor diyorsanız, belinizi, poponuzu bir şekilde kapatın. milletin dikkatini dağıtıyorsunuz, canını riske atıyorsunuz, haberiniz olsun.
  8. kendiniz motor kullanabiliyorsanız kimseye artçı olmayın. o dürzü size artçı olsun.
 • motosiklette arkaya oturan kişiye artçı dendiğini bana öğreten başlık.ayrıca arkaya biri oturunca sürücü deprem etkisi mi yaşıyor diye merak ettiren.
 • 1- binmeden once sol omza iki kere vurun. surucu kafa sallarsa bin hazirim demektir, binin, kafa sallamadan binmeyin, ikinizde dusersiniz rezillik olur, gerenk yok.
  2- ayni ritueli inerkende tekrarlayin.
  3- her 10 dakikada bir surucuyu bacaklarinizla slkln veya dokunun, uyumadiginizi anlasin.
  4- acil durum isaretlesmesi gelistirin, cisim var inecem diye bagirmaniz 120 ile giderken anlamsizdir.
 • -motorsiklet viraja girerken yana doğru yatar sizde uyum sağlayın, hacı yatmaz gibi ters yone direnc gostermeyin dengeyi bozarsınız.
  -motor kirmizi işıkta duruduğunda ayaklarınızı bastıgınız pedaldan ayırmayın kesinlikle sizde yere basmaya çalışmayın. dengeyi bozarsınız.
  -motorda tutunacak yer yoksa motoru kullananı omzundan tutmayın, belinden sarılın, dengeyi bozarsınız
  -omuzunuzda çanta varsa motoru kullananla kendi aranıza koyun rüzgarda savrulur toplamayı calisirken dengeyi bozarsınız.
 • motosikletini iyi tanimayan ve deneyimli olmayan birinin arkasina binmeyin. surucunun deneyimli olmasi burda sart kosuldur ama yeter kosul olmayabilir. her motorun kendi surus dinamigi vardir ve bu dinamik bir artcinin olmasiyla beraber degisir. deneyimli bir surucu tanidigi bir motorda ilk defa da olsa bir artci tasidiginda nelerin degisebilecegini onceki motorlarindaki bos ve artcili surusler arasindaki farktan yola cikarak hesap edebilir ve buna gore surer. bu yuzden ki, yeni bir motor aldigimda bir sure artci tasimamaya calisirim.
 • - motora karsi gelmeyin, virajda yatarken siz de surucunuzle ayni yone bakin, kafanizi yere paralel tutmaya calisin
  - soldan binip soldan inin, bunlari yaparken haber verin
  - kendinizi yakmayin, egsoz borusu sicaktir
  - arkadaki sirt dayamaya cok guvenmeyin, tek elinizle yandaki tutamaci diger elinizle surucunun belini tutun, hizlanirken ve yavaslarken capraz tutus ile kafanizi surucunun kafasina carpmazsiniz, yoruldukca ellerinizi degistirin.
 • sürücüyü panikletecek hareketler yapmayın, seyir halindeyken kolunuzu bacağınızı sağa sola açmayın hatta hiç oynatmayın, sabit durun

  sizin de gözünüz yolda olsun, sürücünün tüm dikkati yolda olduğundan ve -motoruna göre değişir tabi- artçı daha yüksekte olduğundan etrafta olup biteni daha net görürsünüz, tehlike hissettiğiniz anda çok da panikletmeden sürücüyü uyarın, hatta mümkünse kasklarınızın içine bluetooth bağlantı sağlayın, hem arada sohbet edersiniz hem de tehlikelere karşı birbirinizi uyarma fırsatınız olur.
 • artçı tecrübem çok fazla olmadığından çok fazla katkıda bulunamayacağım, ama sıkı takipçisi olacağım başlıktır.

  bir tek, daha önce de söylenmiş olan "gıpraşmayın" maddesinin üstünden geçmek istiyorum. yapmayın, bacağınız uyuştuysa gıçınız uyuştuysa en azındna motor dik iken hafif hareketlerle yapın. hatta bu sık başınıza gelen bir şey madem, bir işaret geliştirin bunun için, sürücü de sizin hareketinize hazırlıklı olsun..

  arkadaş virajın ortasında bacak açılır mı lan? aklını çıkartmayın insanın.
 • bilinen diğer tavsiyelerin üstüne, motor yavaşlarken sürücünün üstüne çullanmayın, bacaklarınızla ve dizlerinizle sürücünün basenlerini sıkıştırın, fren anında sürücüye çok yükleniyorum diye kormayın, o da bacaklarıyla depoyu sıkıyor zaten. sizin bindirdiğiniz yük direkt deopya aktarılacaktır.

  eğer sürücünün basenlerini sıkıştırmaz da üst gövdesine yüklenirseniz, o da ister istemez gidona yüklenecek ve manevra şansını kaybedecektir.

  edit; ayrıca motosikletin modeline ve yapısına göre eğer uzanabiliyorsanız bir elinizi deponun üstüne dayayın frende yükünüzü oraya da aktarabilirsiniz.
 • iner binerken haber ver onay al