şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 30/1-b maddesine göre; diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, kara yolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak yasaktır. cezası 235 tl ve 20 ceza puanı üstüne de 2500-3000 tl arası bir ceza çevre ve şehircilik bakanlığından gelir. aracınızın gürültülü çalıştığı için 30/1-b maddesinden ceza uygulandıysa; 1. seferde size 7 güne kadar izin verilir. bu izin 1 gün de olabilir, 7 gün de. her ilin farklı bir uygulaması mevcut.
    eğer belirtilen süre zarfında egzozu sökülmez ve izin bitiminde tekrar yakalanırsanız, bu kez araç otoparka alınır ve egzoz orijinal hale getirilmeden çıkış verilmez.

    özetle, denetim eksikliğidir sorun.
  • çok güzel bir laf var. türkçe çevirisi ile : yüksek egzos sesi hayat kurtarır diye. çok doğru. hayatta kalmak ise amaç bırakın ses çıkarsınlar. sinek gibi ezilmelerinden iyidir. ama abartı sesi desteklemiyorum tabii.
  • özellikle şu bisikletten çakma pat pat pata pata pata taaa diye ses çıkaran sikimsonik motosikletler kulak kanatır. gidona radyo takılı ve arabesk çalan motosikletler ise en kötüsü.