şükela:  tümü | bugün
  • bir türkiye gerçeği. adamlar asla uymaları gereken kuralların farkında değiller. yok sıkıştırıldım, yok önüme kırdılar, yok yol vermediler gibi bahanelerin arkasında tamamen bu yatıyor. tamam sana yol vermediler de, senin o daracık yerde bulunmaya hakkın var mı?

şimdi de yine bir video koymuşlar, başlığında"trafik canavarına aynalı cevap" yazıyor. kendi halinde giden arabaya canavar deyip, kendilerinin yediği haltları görmemek çok güzel bir kafa. (bkz: yol vermeyen arabanın aynasını kıran motorcu)

ben istanbul'da trafik kurallarına uyan 1 tane bile motorcu görmedim. trafikte benimle birlikte şeridinde bekleyen motorcu hiç görmedim. o arabaların arasındaki 30 cm'lik boşluklarda slalom yapmayan motorcu hiç görmedim. emniyet şeridine girmeyen motorcu hiç görmedim.

savunmaları da hep hazır. "siz çok mu uyuyorsunuz kurallara, siz hiç mi girmiyorsunuz emniyet şeridine vs." gibi savunmalar hepsinin ağzında sakız olmuş. yahu tamam giriyor, yapıyor bazıları ama bunları oranlarsak %2-3 belki çıkar. hadi %5 olsun. olmadı %10 olsun. sendeki oran tam %100. senin farkında olmadığın konu bu. en çok güldüğüm cevap da, artık köşeye sıkışıp verecek cevap kalmayınca gelen "kıskanıyorsunuz" cevabı.

hepsi aralarda slalom yapıyor, ters yöne giriyor, emniyet şeridine giriyor vs... zaten kuralları çiğnemese aldığı motorun bir farkı olmayacak. gidelim soralım "neden motosiklet satın aldınız" diye, "trafikte beklememek için, aralardan kaçmak için" diyecekler.

kuralları çiğnemek için motor alıyorlar, sonra da bizi farkedin diyorlar.

ekleme 1: genelliyorsun diyenler yolda giderken bi etrafı inceleyip trafikte bekleyen, boşluklara veya emniyet şeridine dalmayan bir tane motorcu göstersinler.

ekleme 2: başlığı başka türlü sığdıramadım. "motosikletlerin" yerine de "motorcu" demek istemedim. adam başlığı düzeltelim demiş ama 2 bakınıza ancak sığdırmış haberi yok.
  • baş not: sen önce yazım kurallarına uy da...

bu nasıl bir genellemedir arkadaş!?
    "tüm motosikletliler"
    "asla"
    yuh be!

ayrıca başlığı da düzeltelim: *
    motosikletlilerin trafik kurallarına asla uymamaları

en doğrusu da:
    "bazı motorsikletlilerin trafik kurallarına uymamaları"
  • saçma sapan genelleme.. motosikletimi zevk almak ve hep 1 kişi bindiğim aletle, 6 kişilik yer kaplamamak için aldım... bi yere hızlı gittiğim falan da yok.. 1800 cc alete biniyorum, istanbul trafiğinde zıpır olan o 4 tekerli tenekelerdir bence esas.. benim muhtabım tırlar ve midibüsler...

ve evet, arabacıların yarısından fazlası öküz ötesi.. gelip götümde sıkıştırmacalar mı istersin, üstüme kırmacalar mı, "senin şeritte ne işin var"'lar mı, "bana ne öl"'ler mi?...

önümdeki adamdan edebiyle tek biple yol isterim, çünkü 120 lik yolda 60 la gitmektedir.. yol vermez.. bekleriz paşa paşa, beyefendilerin keyfini...
    arkama hemen peşinden x7 dayanır korna selektör tacizi bitmez, hasta eder adamı... iki adım ötede tekrar trafik varken... nereye gidecekse koduğum?...

açarım gazı sinirden, herif aynada bile görünmez, bi de bana küfreder ama arkamdan, sanki hayvanat kendisi değilmiş gibi...

ben sizin şirazenize edeyim.. siz motosiklet gördünümüz mü deliriyosunuz arkadaş.. büyük cc motor kullananlara bakın bi de bakayım.. edebiyle mi gidiyor çoğu ha?.. siz ne bok yiyorsunuz onlara?.. savunmanız nedir?.. bi de üzerlerine şişe, izmarit ot bok mu atıyorsunuz yoksa?... evet yedim.. çok yedim.. yandaki arabacılar da gülüyorlardı amk... busunuz... çoğunuz busunuz.. genelleme öyle yapılmaz.. böyle yapılır...

bugüne dek yediğim tek ceza türü de sürat cezasıdır.. o da şehirlerarası yollarda... onu da zaten hepiniz her dakka yiyorsunuz zaten... ne kaldırımdan gidecek halim var, ne hatalı u dönecek halim, ne ters yöne girsem kotarabilecek ebadım, ne herhangi bi yere sığdığım... ama sizin bombokluğunuza hala tabiyiz, her dakka... neyin hıncını kimden alıyorsunuz?.. neyi kime genelliyorsunuz arkadaş siz?..

ekler: yok.. madem öyle şu cahil cahil laflarınızdan da bi kurtulun amk..
    - bi tek sizin mi kör noktanız var amk?... ha?.. motosikletin kör noktası daha fazla ve sen bunu bilmiyorsun canım kardeşim.. benim kör noktamda tır kaybolabiliyor lan, be manyak!... arkamı görmemi sağlayacak bi ayna mı var?.. anca yanlarımı görüyorum.. şeridimi ihlal edip, iki lastiğini de bana yaslamacalı gidersen de "tıpkı arabalarda olduğu üzere" yine kör noktamdasın... ve üstelik, benim motoruma bakıcan diye bu boku yiyorsun sen!... ve ben seni hiç ama hiç görmüyorum.. ve senin bu salaklığın sebepsiz... dangalakça... ve bi tek sen sinri oluyosun vızır vızır giden motora di mi?.. ben hepsini görüyorum çünkü.. benden onların hepsi.. benim kankam onların hepsi.. amk, herifler benim için de yoktan varoluyolar... ve benim de ödüm kopuyo sık sık.. üstüne, aynı boku yiyen arabacısı benim üstüme çıkıyo bi de.. o da yoktan varoluyo bana.. benim kör noktam senden fazla bilader... aklını başına al...
    - motor şeridi ortalayacakmış.. peki sen yoldaki kamyon lastiğini veya çukuru ortalayınca ne bok yiyecek o şeridin ortasındaki motor?.. takla atıcak di mi?.. sikinde değil ama... niye olsun ki?.. ya yağı, mazotu?.. hepsi pis olan orta kısımda birikmiyor mu?.. hiç bilmiyorsun, hiç umrunda değil... "takip mesafesi" ot bok diye söyleneceksin, atmak kolay çünkü... sen bırakmıyorsun öyle bir takip mesafesi.. kimse ama hiç kimse bırakmıyor.. bırakmaya kalkanın ağzına sıçıyorsun üstelik, var mı 5 araba boyu takip mesafesi bırakan motorun önüne kırmayacak babayiğit?.. varsa ben şeridin ortasından giderim.. çok da hoş olur.... yolu boş bulduğumda da, yapıyorum ve hoş oluyor evet... ama trafik içinde öyle değil o iş... tabi ki senin lastik izlerinden birinden gidecek o motosiklet.. ama 1 araba boyu gerinden gidecek ki, o zaman yan aynalarından birinde göreceksin işte onu.. demen gereken bu.. ama cehaletle, atıp tutuyorsun.. motosiklet şeridin ortasından gitmez... giderse saçma sapan risk alır... lastik izinden gider..
    - motosikletin trafik kurallarına uymasıyla, arabalarla beraber hareket etmesi aynı şey mi bre dingil?... araba ile motosiklet aynı sürüş dinamiklerine sahip falan değilller.. virajlı bir yolda, bir motosiklet ile bir araba aynı tempoda birbirlerini nah takip ederler.. çünkü sen virajlara frenle giriyorsun, motosiklet gazla girmek zorunda.. motorun o viraj içinde fren koyması düşmesi demek, ama bütün bunlar da senin sikinde değil, çünkü bihabersin, cehaletinle de aynı araçlarmış gibi atıp tutuyosun yine... değiller.. aynı değiller.. olmaları da gerekmiyor trafik kurallarına uymak için.. ama senin motorun huyunu suyunu bilmen gerekiyor... ki adam gibi davran... nasıl dar virajda tıra yol veriyorsan.. çünkü dönemeyeceğini biliyorsun.. ama motorun seninle birlikte dönemeyeceğine kafan basmıyor işte.. çünkü tanımıyorsun.... virajlı yolda da, motosiklet senden hızlı gidiyorsa, düzlükte bi zahmet yol ver ki, adamın önünde fren koyup durup, herifin bütün güvenliğini riske atma canım kardeşim o da korku ve sinirden senin tamponuna yapışmasın....
    - "trafikte bizimle beraber beklesin".. ben çok bekliyorum.. sike sike.. çünkü öbür türlü diğer motosikletlerin yolunu tıkarım, sığmıyorum çünkü.. mecburum yani sizinle beklemeye... ama hangi trafik ışığında şeridimde dursam, biriniz şeridime burnunu sokuyo?.. bu nası olacak ha?.. yandan katılım varsa, illa benim yanıma giriyorsunuz, diğer hemcinslerinizin yanında boşluk bulamadığınızdan?.. bu nası olacak?... yine ışıklarda, öndeki tampona odaklanıp bana giydiriyosunuz lan arkadan, ben sanki hiç yokmuşum gibi?.. 1 değil 2 değil.. bu nası olacak?... terbiyesizliğin, hayvanlığın daniskasını yapıyorsunuz paso.. birbirinize de yapıyorsunuz zaten, boşluk buldu mu burun sokma huylarını motosikletler mi çıkardı yani?... alla alla?.. e 2 tekerli araca da giydirirsen, dokunursan, ben düşerim.. düştüm de.. sen de "ay aman nası oldu" falan dersin.. dedin.. benim kopan bağlarımı yerine getirmiyor ama o çarpışan arabacılıktan kalma alışkanlıkların... çözüm bul, sonra de ki bizimle beraber beklesin... ve unutma ki benim altımdaki alet 350 kilo.. ben onu taşıyorum canım dururken.. senin gibi, götüm rahat çay bahçesinde gibi beklemiyorum ışığında trafiğinde... az rüzgarlı havada, 40 kilo taşıyor o bacak.. tabi ki sonsuza dek taşıyamaz... böyle atıp tutma canım kardeşim.. sanki herşey süt limanmış gibi.. sike sike orada durmak zorunda olana yaptığına bak.. öküz kadar motora yapıyorsun sen bunu.. bi de gidip ufaklıklara laf çaktığını sanıyosun.. halbuki boş laf... hiç bi gerçeklik payı yok.. o orada seninle dursa herifi parça parça edeceksiniz...
    - emniyet şeridinden gitmesinler... hea gitmesinler ok... ama şeritten de gitmesinler di mi?.. giderse üstüne kırıyosunuz ya.. neyse onu geç.. sen biliyor musun ki, trafik olan yolda, ben şeritten dura kalka gittiğimde, trafik polisi bizzat beni emniyet şeridine neredeyse zorla kovuyor?... defalarca başıma geldi... yandaysa el kol ediyor, arabadaysa anonsla yapıyor.. illa yapıyor yani.. trafik daha da birikmesin diye yapıyor onu.. emniyet şeridi boş olsun acil durumda ama trafikte birikme de yapmasın bari motorlar da diye yapıyor... peki biliyor musun ki, emniyet şeridi gitmek için bombok bi yer?.. hem tozlu, kaygan, hem de oraya haşırt diye giriyorsunuz hepiniz.. bazen girdiğinizi farketmiyorsunuz bile yani... ülkedeki en tehlikeli şerit ulan o emniyet şeritleri... kim niye girmek istesin ki?.. kaldırım kenar taşı çıkar önüne bi anda, kamyon lastiği çıkar, tırın biri tüm yağını oraya boşaltmıştır metrelerce, bütün attığınız şişelerin dipleri bilmem ne birikir, radyatör çıkar lan radyatööör, zaten öyle sebepsiz otoban kenarında parketmek için anlamsız yerlerde dörtlüleri yakıp kullanıyosunuz o şeridi falan.. her biri ölüm demek... habire lastiğine vida çivi girer, yolda kalırsın falan.. çok bombok bi yerdir yani emniyet şeridi.. mümkün olduğunca uzak durmaya bakarım ben şahsen... emniyet şeridinden mecburen giden 80 in üzerine çıkamadığı için sizinle başedemeyen scooterına mı gıcık oluyosun bu kadar?.. çünkü çoğunlukla onlar ordalar... o esas sinir olduğunu söylediğin spor motorlar falan, genelde şeritlerin arasına dalıyorlar, eee , niye tın tın giden teyze ile amcanın scooterının arkasından gitsin ki, açıkgöz o... arabacının piçi neyse, motorcunun piçi de işte o... halbuki sen ona sataşmıyorsun aslıdna bööle.. neyi eleştirdiğinin farkında mısın sen?.. trafik hayvanlığından kaçan ve zavallı durumda kalanlarla uğraşıyosun aslında.. ne dediğinden bihabersin basbaya yahu..

yani... cehalet diz boyu.. ben araba da kullandığımdan, neyin ne kadar bombok olduğunu biliyorum.. motosiklet sürücülerinin tipik dingilliklerinin can sıkıcılık raddesini de biliyorum.. keza aynı can sıkıcılıkları zaten motosikletimde de tadıyorum aslında.. ama sen motosiklet sürücüsünün cebelleşmesi ile ilgili hiçbişi bilmiyorsun bak... bu cehaletinizi giderin amk... kiralayın sürün, kaçırın sürün, öğrenin.. yoksa böyle saçma sapan atınca komik oluyorsunuz ha....
  • çok büyük bir genelleme olsa da, haklılık payı olan önerme.

ben de seviyorum motor kullanmayı fakat arkadaşım, iki şerit arasındaki o çizgi üzerinden sürerek, hızla gelip bizim önümüze atlamanız çok mu normal?

sanıyorum 10da 7kere yaşamışızdır bunu.

bir de bazıları var dönerci motoruna atlamış, kaskı yok, park yerinden çıkarken bize çarpacak neredeyse paşam bize ahkam kesiyor.

yapmayın böyle sonra ben küfür edince terbiyesiz oluyorum.
  • otomobil sürücüsüyüm tüm trafik kurallarına uyuyorum, kırmızıda hiç geçmedim, sinyalsiz sollamadım, hız sınırını hiç aşmadım, orta şeridi kullanırım. bundan sonra da böyle olacak.

bu girizgahtan sonra sanırım motorculara küfretme hakkına sahibim? uslu uslu yolunda giden, artistlikler yapmayan şeridi ortalayanlara canım feda. önümdeyse az geriden takip ederim, arkamdaysa -eğer slalom yaparak önüme geçmeye çalışmıyorsa- duracağım zaman aynadan kollarım motorların durma mesafesi daha fazla olduğundan aracı öne almaya çalışırım. ama bazı nefret boyutuna gelmiş şeyler var artık bende.

-motorsiklet sürücülerinin gürültü yapma özgürlüğü : şimdi bu konuda anlaşalım, motor gürültüsü sevmiyorum araba da dahil, ancak motorların neredeyse %90ı osuruk sesi çıkartıyor, özellikle ayarlanmış ya da ara gazı ile caddeler inletiliyor. buna ciddi bir yaptırım gelmeli, trafik polisleri daha sağlam ceza yazmalı. evdeyken özellikle balkonda duramıyorsun, evin içinde bile sağlam yalıtım + panjur yoksa uyumak, çalışmak vs mümkün değil.

-plakasız motorsiklet: plakasız otomobil kaç tane var? çok çok az ve hemen şüphe çeker. peki patapatların özellikle çoğunda neden plaka yok? plaka kimliktir, isimdir. ceza yazılamıyor, birine çarpıp kaçsa bulunamaz. kaskı ve plakasız haliyle yol kenarında yürüyen kadınları elle taciz eden sapıklar var vs vs.

-hız limitini aşma: en baba motosiklet çevre yolunda 100 +%10 =110 hız limiti varken (bkz hız limitleri ) özellikle youtube mecralarında 130dan aşağı inen yok, hele bi tipler vardı 260larla dolanıyor yok artık. bu hız konusunda arabalar için de aynı şey söz konusu.

-arka tekerin üzerine kalkmak: bu yeni moda sanırım. 1 senedir izmir caddelerinde görmeye başladım, üstelik oldukça şehir içi, yayaların çok olduğu yerlerde 3 metrelik trafik ışığı arası olan kavşaklarda dönerken yapıyorlar. bre magandalar! tekerin kontrolünü bir kaptırsan, motor spin atarak karşıdan karşıya geçmeyi bekleyen yayaları biçerek katliama sebep olacaksın, başına gelen umrumuz değil. madem böyle bir hevesin var motocross yarışlarına katıl orda istediğin artistliği yap. sokaklar bunun yeri değil. sokakta hız yapan f1 pilotu gördün mü hiç?

-şerit dışına çıkıp araba sollamak: yani bu her başıma geldiğinde "sebebi neydi ki?" diyorum. olm arabaların kör noktası var. araba içerisinde en sol şeritteyken, ne kadar mükemmel bir sürücü de olsan radar değilsin, daha çok sağına odaklanıyorsun, solundan gelen bir "şey" olduğunda onu göremeyebilirsin ki bu çok doğal. kendi canına mı susadın? benim aracımı neden boş yere masrafa sokma riskine giriyorsun? ve dahası benim seni istemeden de olsa yaralama/öldürme riskine neden sokuyorsun? bunun hem vicdani, hem kanuni yükümlülüğünü senin aptallığın yüzünden neden ben alıyorum?

-araba sağlamak: bu da özellikle şehir içi en sağ şeritteyken sıkıntı oluyor, bir de güvenlik şeridini ihlal ederek yapıldığında.

-güvenlik şeridini ihlal etmek: bak bu benim en sinir olduğum huy. bunu yapan kim olursa olsun plakasını aklımda tutup şikayet ediyorum. bir gün kaza yaparsın, güvenlik şeridi dolu diye ambulans gelemez o gün anlarsın bunu yapmaman gerektiğini. ama olan masum insanlara oluyor üzücü olan bu. senin aracın küçük diye kural ihlali yapamazsın. ben yaya iken nasıl ki çevre yoluna atlayıp emniyet şeridinden yürüyemiyorsam, sen de motor olarak geçemezsin nokta. istediğin kadar trafikte geç kal.

-takip mesafesi ayarlamamak: motorların durma süresi daha uzun olduğu için, şehir içi özellikle öndeki aracın dibinde gitme hevesleri hem kendilerine hem öndeki arabaya patlıyor. arkadan geçirip adama boşuna masraf, kendinize boşuna yara bere bırakıyorsunuz.

-kasksız motor sürmek: buna ben çok sinirleniyorum ya. neden bilmiyorum. hani bana ne diyip geçemiyorum. özellikle çoluk çocuk binmişlerse motora adamın kafada kask varken çocuklar öyle gidiyor ya o sahne beynime kan fışkırtıyor. bir kask ne kadar pahalı olabilir 1 ay sigara içmeyin alın o kaskı. hem kendi sağlığınız için, hem de olası bir kazada karşınızdakini katil etmeye hakkınız yok.

-slalom yapmak: yani üzerine konuşma gereği bile yok. sen bir et parçasısın ve metal yığınları arasında sola sağa zikzak çizerek ilerliyorsun, neye güveniyorsun?

-şeridi ortalamamak: istediği kadar motorcular işte efendim şerit üzerinde teker üzerinde gidiyoruz ki arabalar bizi fark etsin desinler. hayır efendim tam tersi, sen ortalamadığın sürece ben seni fark edemem aynadan, yanımda, önümde vs. bunu yapma sebebiniz fırsat bulduğunda arabanın arka tekerinin yanından sağdan ya da soldan geçmek. peki oranın tam arabanın kör noktası olduğunu biliyor musunuz? özellikle şehir içinde izmir'de çok fazla motorsikletli var, arka yan camların kör noktalarına bakmaktan bir gün önüme atlayan bir yayayı ezeceğim bu dallamalar yüzünden. ben sürekli paranoyak gibi motorcu kollamak zorunda mıyım? sen çılgın gibi adrenalinli motor süreceksin diye ben sakin bir araba kullanıcısı olamayacak mıyım? neden kurallara uygun gittiğim halde 10 saniye nefes alamıyorum trafikte lan?

-yaya yolu çizgisinden yayaya kırmızı yanarken geçmek: olm bunu yapma sebebiniz nedir cidden? şunu yaya yapsa önüne gelene kadar görür fark edersin ve durursun zaten. ama sen motorsun 30 km ile gidiyorsun yarım saniyede 4 metre ilerliyorsun bak hesapla, geçiyorsun önümden zırt diye ben seni nasıl fark edeyim a be dangalak?

-yaya kaldırımından gitmek: buna hakkınız yok. hiç laga luga yapmayın. orası yayaya ait. yaya kendini korumak için kaldırımdan gidiyor, dangoloz motorlu kaldırıma çıkıyor. adam kulağında müziğiyle giderken sakin sakin, senin canın kaldırımdan gitmek istedi diye gerilmek zorunda mı lan? istediğin kadar geç kal umrum değil, bunu haklı çıkaracak bir argümanınız olamaz. savunanı da tokatlarım.

-ters yönden gitmek/ kavşağı çaprazlama geçmek/ karşıdan karşıya geçmek: bunlar zaten ayrı bir dünya, ayrı bir kafa, anlamak mümkün değil.

-kırmızı ışıkta geçmek: bütün araçlar kırmızıda bekliyor, motorcu en arkadan gelip, iki şerit arasından arabaların arasından geçiyor ve kırmızıda diğerleri beklerken hoopp geçiyor. bu ne yav? bunu yapmayan motorlu görmedim. sadece harley falan kullanan böyle sakallı hafiften yaşını almış abiler kırmızıda dururken görüyorum, onlara da zaten saygılar abi diyoruz.

ekstralar;
    -kafaya taktıkları kamera: ya eyvallah trafikte takıntılı ruh hastasına denk gelirsin önüne kırar delil olsun diye tutarsın ama yolda böyle adam gördüğümde açıkçası acayip kıl oluyorum. sebebi de bu youtuberlar. adam haksız yere insanlara artistlik yapıyor, ayna kırıyor, dalaşıyor, kavga çıkarıyor, sonra da videosunu koyuyor. dolayısıyla sokaktaki adamı kafasında kamerayla görünce o artistlerden olduğunu anlıyorum açıkçası.

-üzerindeki kıyafete kaska güvenip atar yapmak/kavga çıkarmak: bu da ayrı bir komedi. bu kafada olan adam araba sürücüsü olsa motorların üstüne kırardı, yalansa yalan diyin? zihniyet aynı. trafik kavgasını salakça buluyorum; her gün evimin önünde 10 tane izlemekten dışarıdan bakınca ne saçma durduğunun ayırdına vardım, bu yüzden gereksiz testesteron fışkırması olarak görüyorum bu tripleri de. kızışmış boğa gibi geliyor, sinirinden kuduran bir boğa gibi kaskına kıyafetine eldivenine güvenip artistlik yapmak.

-trafikte bizi fark edin goygoyu: trafikte arabalar sizi fark etmese yaşayamazsınız zaten. az akıl fikir. dün gördüm kamyon bir araca geçirmiş. araç altına girmiş. o araç istediği kadar mükemmel şoför olsun, eğer kamyon hata yaparsa kurtaramaz. aynısı motor için de geçerli. seni görmeyen bir arabadan kaçman ne kadar mümkün? o yüzden arabaların işini zorlaştırmayın, saçmalamayın.

-altın elbiseli adam: ya bu ergen kılıklı 260la slalom yapıyordu millet burda eleştirdi "yeaa siz çok biliyürsünüz." oldu. sonra iki motor birbirine geçirdi kaburgalarını eline almış diyolla. (bkz: altın elbiseli adam/@bi tatli huzur almaya geldim kalmamis la)

-hiçbir kurala uymadan kendini fahri trafik müfettişi zannetmek: hatalı sollayıp, neden yol vermedi diye ayna kırmak, yok adama yol vermeyip kaputa dokunmak, araçta adam telefonla konuşuyor diye ayna kırmak vs. sen bunları yaparken adamın sinirine sabrına güvenip yapıyorsun. gözümde yemeği beğenmedi diye tabak kıran 5 yaşında çocuk gibi şımarık ve hadsizce geliyor bu mevzu. sen kimsin ya? hata varsa polisi ara bildir, sen kanun koyucu musun sen ne hakla birine ceza verebilirsin? barboros paşa misali, sen onun aynasını kırarsın ama o senin canını alır isterse. o ayna kırma/araba çizme magandalığına rağmen yapmıyorsa, otokontrolü sağlam, sinirleri sağlam biridir ve sen de buna güveniyorsun ya, bazen diyorum ki keşke kendi muadilin gibi bir adama denk gelsen. hoş onlara böyle hareketler yapmaya bi taraflarınız yemez. nerde yaşlı başlı amca var, tek başına kadın var, yanında sevgilisi/annesi olan adam var onlara yaparsınız bu artistliği.

-bizi kıskanıyorlar sanrısı: bu nası oluşmuş anlamadım. özellikle araba sahipleri için motor fiyat açısından ulaşılmaz bir şey değil. motor isteği olsa ona meylenir insan zaten. böyle bir şey gerçekten yok. neden bu fikre sahipler bilmiyorum. sanırım motorcular çok isteyip sonra motor sahibi oluyorlar, diğer insanlar da öyledir sanıyorlar. kendilerini gaza getiriyorlar.

bu ülkede motor kullananın aklına şaşarım zaten. kendi mükemmel kullanıyor olsa bile en ufak bir kazada araç dışı trafik kazası olduğu için ölüm/ciddi sakatlanma riski çok fazla. daha ortaokulda bir sınıf arkadaşımı yaptığı yarışta kaybettim, sonrasında da motor kullanan insanların kazalarını duydum etrafımda hep.

hayat kalitesi denen bir şey olduğuna inanıyorum. bir yere çabuk gitmeye çalışırken kazandığın vakit kadar kendine ve etrafına verdiğin stres de hayatlardan vakit çalıyor. o stresin sana, bana dönüşü verdiği/vereceği rahatsızlıklar bunları kimse düşünmüyor. trafikte 3-4 kaza atlatıp bir yere gidince, elim ayağım boşalıyor adrenalinden. adrenalin junkie olmadığım için bu hoşuma giden bir şey değil. sakin stressiz bir trafik ortamını istemek de bu ülkede anormal sayılır, lüks sayılır oldu artık ona şaşıyorum.
  • motosiklet o aralardan geçmek için var. kafanız mı güzel sizin oralardan yol vermekte zorundasınız. motosiklet sizin çekeceğiniz trafiği azaltan yegane araç.
  • bir iran gerçeği. iran-ırak savaşında cephede ve sahra sıhhiye görevlerinde çok büyük yararlılık gösterdiklerinden iran'da motoriklet sürücülerine ceza kesilmez, polisin gözü önünde kırmızı ışıkta geçer, kaldırımdan gider, arabaya sürter çarpar, polis ve araç sahibi dahil kimsenin gıkı çıkmaz. sanırım "mecbur kalmasa böyle davranmazdı" şeklinde bir önkabul ve ciddi bir motorsiklet kültü mevcut. iran sinemasında içinden motorsiklet geçmeyen film bulamazsınız.
  • 1) asla şeritte gitmezler, sürekli olarak sağlı sollu şerit değiştirerek insanların malını ve canını tehlikeye atarlar.
    2) takip mesafesi diye bir şey yoktur bu amcıklarda. basar da basarlar.
    3) emniyet şeridi ve yolun en solundaki o sik kadar yerden giderler. ulan ibne, o şeritler senin için mi var?
    4) kırmızı ışık ihlali yaparlar.
    5) kavşaktan dönüp gelmek gibi bir olayları yoktur. ters yöne girerler. orta refüjden geçerler. kaldırıma çıkarlar ama kavşaktan dönüp gelmez yavşaklar.
    6) araba sağlarlar bu dalyaraklar. hem de sağında şerit yokken sağlarlar. oldu da dalgınlığına geldi, kapıyı, aynayı alıp götürürler gavatlar.
    7) hız limiti bilmezler. sokak arası falan dinlemezler. basarlar.
    8) analarının amlarına giresice motorlarla ses çıkarırlar. arabada uyuyan bebeği falan korkuyla yerinden zıplatırlar.
    9) plaka gizlerler kameraya vs yakalanmamak için.
    10) kask takmazlar çünkü kaskları götlerine sokarlar.
    11) arka teker üzerinde sürerler motoru. diğer tekeri de bacılarına yollarlar.
    12) arabanın orasına burasına zarar verip sonra kaçarlar. götleri yemez kenara çekmeye.

tüm bunları yapıp bir de kafalarındaki kameraya çekerler. çok bir halt yiyormuş gibi.

oldu da dalaştınız ya, hemen yoldan geçen diğer motorcular dururlar. bir anda çeteleşir amına koyduklarım. dağ başı sanki burası. kaskına güvenir, montuna güvenir. böyle bir piçle karşılaşınca kasık veya boynuna çalışın. beyzbol sopasıyla dalın. ama vakit kaybetmeyin ya da tereddüt etmeyin. kaskla kafa atmak gibi kancıklıklar yaparlar.

böyle pislik bunlar. bir tane adam olanına denk gelmedim.

ve son olarak,

sürekli mağdurlar. öyle mağdurlar böyle mağdurlar. seçimlere girseler tek başlarına iktidar olurlar. hangisine dokunsan ağlar. bizi yil virmiyilir. hiyitlirinizi tihlikiyi itiyilir. sus ağzını yüzünü siktiğim. sus.
  • trafiğin kurallara göre aktığı avrupa ülkelerinde ilk kavşakta afallayıp kalacaktır bizim arabacıların büyük çoğunluğu. neyin davası bu? hepimiz aynı bokun başka renkleriyiz. dağılın.