şükela:  tümü | bugün
 • düştüğünüz anda kafanızı gözünüzü patlatmadıysanız üzerinizi istikamet edinmiş vasıtaların farlarına bakarak tavşan bilinci ile "hanneni skeyim", ardından eğer hala hayattaysanız mümin bilinciyle "şükür yarab" demenizi sağlayan ömürden ömür yiyen istemsiz kaza eylemi (kasten düşenlerin de alanında uzman çevrelerce dürtüklenmesi ve de tartaklanması suretiynen incelenmesi gerekir tabi...)
 • konuyla alakalı ünlü bir de sanat eseri vardır:
  duane hanson - motorcycle accident *

  görmek için:
  http://www.artnet.com/…robinson/robinson9-23-43.asp

  halen flick collection'ın altında berlin'de hamburger bahnhof'da sergilenmektedir.

  not: flick collection üzerinde düşünülüp ayrıca incelenmesi gereken son zamanlarda sanat dünyasındaki etik ve politik tartışmaların alevlendiği bir konudur.
 • ilk defa motorsiklet kullanan birisinin sıkça yaşadığı bir durumdur ancak nasıl düştüğünüz önemlidir. unutmayın ki;

  yan çatalı açık zannedip inerseniz düşersiniz, duruş anında bir çukura denk gelirseniz düşersiniz., durduğunuz yerde kayganlık varsa düşersiniz, sıcak asfalt, ıslak toprak veya gevşek bir zeminde yan çatalın altına sert bir cisim koymassanız düşersiniz, kick starter motorlarda motoru viteste unutursanız marşlama anında düşersiniz.
 • motorsiklet ile merdivenlerden inme denemeleri yapanlarin basina kolayca gelebilecek durum. ama uslanmaz bunlar. yaralari iyilesmeden yine atlarlar giderler.

  bu tutumlari devam ettigi surece arkalarina atlayip hindistan a gitmemek gerekir.
 • her motorsiklet kullanıcısının en az bir kere yaşadığı deneyimdir.
  kaza mahalli özellikle virajlardır. eğer hızlıysan düştüğün anda asfaltla kalçanın sürtünmesinden dolayı çok yüksek ısı açığa çıkar. korumalı pantolon giyilmediyse, mevcut giyilen yırtılır deri yüzülür. motosikletin sürtünme katsayısı ve asfaltla teması sürücüden daha düşük olduğu için genelde alttan fırlar o önde sen arkada takip edersin. düşüşte ilk temas diz ve el olduğu için diz kapağı zedelenmesi, kırılması, el bileğinin incinmesi ve kırılması muhtemeldir.

  bunun dışında gevşek zeminde ani fren veya gaz da düşmeye neden olur. tekerleğin yola tutunası çok zayıfladığı için mümkün olduğu kadar mıcırlı veya toprak yolda ne gaz verilir ne frene basılır. hele hele gidon hafif kırıkken ön frene basmak direk düşmek anlamına gelir. teker anında kitlenir. bu hata kaygan, ıslak yollarda yapıldığında da aynı sonucu verir. zaten kural olarak 30 km nin altında ön fren kullanılmaz.
 • motosiklete binmek bir spordur. tum spor dallarinda oldugu gibi once dusmeyi bilmek gerekir. dusmeyi bilmek, dusmek kacinilmaz ise en az hasarla durumu kurtarmayi saglar.

  motorda temel olarak iki tur dusme vardir: high siding (yuksek dusme) ve low siding (alcak dusme).

  yuksek dusme genellikle arka tekerin panik fren vs.gibi nedenlerle kilitlenerek yanimiza gelmesi ve motorun bizi uzerinden atmasi sonucu olusur. tum enerji asfalta cakilarak harcanir, hemen ardindan motor da devrilerek uzerimize duser, yumak halinde yuvarlanilarak devam edilir. bu kacinilmasi gereken bir durumdur.

  dusmek kacinilmaz ise (ki buna karar verme suresi pek uzun degildir), mumkunse alcak dusme ile (enerjinin asfalta cakilarak degil, asfaltta surunerek harcandigi dusme turu - [tam techizatin faydalari]) olay atlatilir.
 • motosikletin doğasındandır. yanlız kaza yapıp düşmekle, manevra yaparken düşmek birbirinden ayrılmalıdır. kazan yapan sürücüler, eğer olayı ucuz atlatmışlarsa, ayağa kalktıktan hemen sonra hayat ne güzel çiçekler falan moduna girerler. manevra yaparken düşen sürücüler ise, daha yerdeyken olayın analizini yapmaya başlarlar. nasıl düştükleri, neyi yanlış yaptıkları içlerini yer bitirir. o birkaç gün moral bozuk geçer.

  her motosiklet sürücüsü düşer*. dedik ya, motosikletin doğasındandır. düştüğümde veya düşen birinin tecrübelerini okuduğumda; babamın bana moral vermek için söyledikleri aklıma geliyor:

  - sen motosiklete biniyorsun. motosikletin iki tekerleği var, tabii ki düşeceksin. bak bana. ben arabaya biniyorum, hiç düşüyor muyum?
 • motorsiklet kullanmadan önce riskleri bir kere değerlendirme ve terminatöre benzeyen arkadaşlar edinmenin temel nedeni. motorsiklet kullanmak ile araba kullanmak arasındaki temel farkı çok acı bir şekilde hissettirir.

  belki de birinde tabutunuz hazırdır, ötekisinde asfaltı boyarsınız.
 • seyretmesi güzel yaşaması kötü olay
 • ekipman tamamsa, sonucunda hiçbir şey olmaz. güle oynaya kalkılır yerden.

  ekipman eksikse, ne eksikse inadına denk gelir orası kırılır. hem de en olmaz şekilde kırılır; bacak kırılmaz-bilek kırılır.

  ps. düşmek dediğin zaten düşük hızda veyahut olduğu yerde oluyor, yüksek hızdakine kaza deniyor, o ayrı.