şükela:  tümü | bugün
  • gis akademi'nin yeni adı.
  • motosiklet sürüş eğitimi almak üzere kayıt olduğum ve geçen pazar günü,
    mart ayının soğuk bir gününde sabah 8'den akşam 6'ya kadar bizzat eğitim aldığım kurumdur.

dolayısıyla az çok bir şeyler söyleyebileceğimi düşünerek, temel sürüş eğitimine kayıt olmayı düşünenlere bir takım önerilerim olacak.

- mümkünse soğuk aylarda temel eğitime git-me-yin.

ille de gideceğim diyorsanız motosiklet sürüş montu alın yada içinize içlik vs giyin.
    mart ayında deri mont, oduncu gömlek içine uzun ve kısa kollu iki t-shirt ile üşüdüm.
    kemerburgaz'ın da kendine ait soğuk bir iklimi var.
    -28 derece nöbet tutmuş bir kardeşiniz söylüyor bunu.
    bence bunu bir düşünün.

- temel eğitim öncesinde çok iyi dinlendiğinizden emin olun.

yanlış oturuş pozisyonu ve gerginlikten kendinizi kasacak ve kaslarınızı anlamsız yoracaksınız.
    üzerinizden korkuyu atınca geçiyor ama alışana kadar yorulacaksınız.
    tutulma ve kas ağrısı yüzünden ertesi gün izinli olmak isteyebilirsiniz.

- kafeteryada yeterince yiyecek yoktu, yanınıza sandviç vs alabilirsiniz.

belki pazar gününe özel bir durumdu ama belki evde sağlam bir kahvaltı yapmak isteyebilirsiniz.
    bolca enerjiye ihtiyacınız olacak.

- eğitime gelirken ince tabanlı bot giymenizi istiyorlar, alabiliyorsanız alın.

timberland benzeri botlarım ile gittim, vitesi hissetmek yada yerini bulmak o kalın ayakkabı ile biraz zor oluyor.
    uyulması gereken bir tavsiye daha.

- yanınızda ne olur ne olmaz, alt - üst kıyafet bulundurun.

içlik gibi giyebileceğiniz birer kat kıyafet en azından.
    soğukta korur, sıcakta da terli olanlar değiştirirsiniz.
    aynı şekilde yedek çorap da götürmenizi öneriyorlar, götürün.

- akademi içerisinde size verilen ekipmanların bir kısmı hasar görmüş yada tam size uyan bedeni bulmak zor olabilir.
    o yüzden küçük elleriniz varsa, motosiklet sürüş eldivenini kendiniz alabilirsiniz.
    alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de google'a sorarsanız söylüyor zaten.

- bu işe kafayı koyduysanız ve paranız da varsa kendinize ait kask sahibi olmanızı da önerebilirim.

daha önce kaç kişi tarafından kullanıldığı belli olmayan kaskları kafanıza takmak bir yerden sonra hijyenik olarak pek sağlıklı değil.
    soyunma odalarında aşçıların kafalarına taktıkları bone benzeri şeylerden var ama onlar da başkaları tarafından kullanılıp çıkarılmıştı.
    eğer hijyen takıntınız varsa ya kask alın ya da buff vs ile kask ile kafanız arasında bir koruma sağlayın.

- etrafta daha tecrübeli olduğu belli olan kişilere selam vermekten korkmayın.

dövmüyor yada ısırmıyorlar.
    herkes cana yakındı, motosiklet tiplerinden tavsiyelere kadar bir sürü şey konuşuldu.
    olaya alışmak ve jargonu öğrenmek için ilk adımlar bunlar.

kısacası aldığım eğitimden memnun kaldım mı?
    evet.

çok başarılı oldum mu?
    hayır.

öğrendiğim / doğru yaptıklarım ?
    bir sürü ! ama pratik gerekli.

sadece temel sürüş eğitimi bilgim ile trafiğe çıkar mıyım?
    sanmıyorum.

kurum beni ehliyet sınavına hazırladı mı?
    evet. örnek parkur üzerinde bir süre sürüş yaptık.
    kurum içerisindeki trafik işaretleriyle donatılmış alanda sürüş yaparak,
    trafik simülasyonu da yapmış olduk yaklaşık 6 motosiklet birlikte.

daha çok eğitime ve pratiğe ihtiyacım var mı?
    evet.

şimdilik sadece temel sürüş eğitimi ile ilgili olmak üzere, sorusu olan suser varsa yeşillendirebilir.
  • suzuki gsx s1000f videosundaki surusu yapan altin elbiseli adam'in destekcilerindendir. bir guvenli surus, ileri surus akademisi icin degisik bir tercih tabii. onun yaptigi surusu ogretmiyordur diye umulasi.

(bkz: altın elbiseli adam'ın suzuki gsx-s1000f videosu)
  • her hocasından ayrı ayrı bir şeyler öğrenebildiğim, sınav geçme odaklı değil trafik içinde güvenli motosiklet kullanabilmeye odaklı eğitim veren, sırf başarı dilemek için sınav mekanına uğrayan tatlış hocalara sahip akademi.

öyle güzel öğretiyorlar ki otomatik vites ehliyeti almaya diye gidip vitesli motor kullanmayı öğrenmiş biri olarak çıkıyorsunuz.
  • ehliyet almak icin basvurdugum ve egitimlerinden son derece mutlu oldugum egitim kurumu. daha once motorsiklet kullanmamis bunyeyi 18 saatlik egitimimin sonunda motorsiklet surebilecek hale getirdiler ve bunu guvenligi 1. siraya alarak becerebildiler.
    her hareketlerinde once guvenlik diyorlar.
    yaptiklari kendi sinavi gecemezseniz milli egitimin sinavina girmenize izin vermiyorlar ve ciddi ciddi gecmek cok zor bu sinavi. dersinize iyi calismaniz lazim.
    her hocasi ayri ayri kiymetli, her kelime onemli.
    eger daha once hic motosiklet kullanmadiysaniz ve nasil olur diye dusunuyorsaniz direk gidin buraya.
  • rospa ile yollarını ayırmış gibi görünüyorlar. ne oldu acaba...
  • kurucusu halil kılıç rospa sertifikasyonunun devam etmeyişi ile ilgili olarak facebook üzerinden aşağıdaki açıklamayı yapmış:

"hepinizin bildiği gibi rospa'dan ben ingiltere dışındaki en üst seviye sertifikasyon olan rospa chief examiner ve motto akademi de accreditation plus sertfikasına sahipti. ayrıca bu sertifika ilk kez gis akademi'ye verilmiştir, bunu rospa'nın kendi web sitesinde de görebilirsiniz.

http://www.rospa.com/…ress-releases/detail/?id=1180

peki bu nasıl olmuştu? o dönem rospa'ya akreditasyon uygulamalarında yetersizlikler olduğunu, birbirinin dengi olmayan yerlerin aynı seviyede değerlendirilemeyeceğini anlatınca ve kendileri de bunu bizzat görünce biz sana özel bir sertifikasyon yapalım dediler. bu fark yaratan özellikler; akademinin yönetim sistemi (ıso 9001 kalite belgesi, eğitim alanları ve sosyal tesisler, meb'na bağlı bir kurum olmamız,...)

sonra ne oldu? bizim memleketin hastalığı, araştırıp soruşturmadan basalım parayı en havalısını alalım diyerek rospa'dan bu sertifikasyonu talep ettiler. eee rospa ne yaptı? business ;)) bu dedi, sonrası malum. sonra herkes rospa adını kullanarak hakettiğini de etmediğini de, olanı da olmayanı da bu budur, ben de buyum diye lanse etmeye. rospa'ya anlatmaya çalıştım; bak burada işler karışık bir el atman lazım, yanlışları düzeltmelisin, hatta kendine güveniyorsan türkiye ofisini açmalısın da dedim. biz sorunlarla uğraşmak, dert anlatmak, jandarma ya da hakimlik yapmak gibi niyetimizin olmadığını da özellikle belirttim.

son bir yıl epey uğraşılara rağmen sorunlar yumak olmaya ve büyümeye devam edince çözülecek gibi de durmuyor, kesip atmak gerekiyor. öyle de yaptım ve rospa ile bağlarımızı kestim.

diamond ile daha genişletilmiş bir işbirliği çerçevesinde devam."

eskiden rospa ileri sürüş testlerini yapan motto akademi, web sayfasında diamond testlerine yer veriyor artık. iki aşamalı yol sürüş testleri. orjinalinde ilk aşamaya adanced test, ikinci aşmaya ise elite test demişler. motto akademi, bunlara sırasıyla, güvenli sürüş ve ileri sürüş adlarını koymuş. (bkz: http://www.mottoakademi.com/…t-ileri-surus-testleri)

ayrıca (bkz: yeni başlayanlar için motosiklet/#39060890)
  • barkın bayoğlu vefat ettiği gün arka fontu siyah bir fotoğraf yayımlayıp üzerine acımız büyük yazan, yalnız fotoğrafın altını üstünü reklamlarıyla doldurmayı da eksik etmeyen kurum.

ne kadar da samimiyetsiz ve çirkin bir davranış olarak gördüğümü anlatamam. sonrasında bu samimiyetsizliğe karşı bir çok insan da aynı benim gibi tepkisini gösterince aynı fotoğrafı reklamsız tekrar yayımladılar.

hiç hoş değildi, öylesi bir şok anında, vefatını öğrendiğiniz sabah karşınıza barkın'ın fotoğrafı çıkıyor ama her yerinde maviş maviş reklamlar ve telefon numaraları.
  • bugün bi gidip konuşayım dedim belki senelerdir hayalini kurduğum şeye bi tık daha yaklaşırım diye. çalışanlar o kadar güler yüzlü ki keşke günlük hayatta gördüğümüz her insan buradakiler gibi olsa. sanırım en yakın zamanda gidip eğitimlerime başlayacağım.

birazcık fiyatları tuzlu ama belirtmek isterim