• zincir yağının kutusu 70 lira olmuş. zincirden önce göte de sürmek lazım ki kolay girsin.
  • m274 kodlu 2.0 ve 1.6 benzinli araçlarda mutlak suretle motul x-cess 8100 5w40 serisinin kullanılması gereken yağ markası.

bu motor w204fl 1.6-156hp cgi, w205 1.6-156hp, w212fl e250-211hp, ve infiniti q50-211hp’de kullanılıyor. kullanılan başka mercedes modelleri de var tabii ama tek tek yazmayalım.

aracınız çok yüksek km’de değilse ve genel olarak o güne kadar temiz binilmişse ilk değişimde fazla bir fark hissetmezsiniz, fakat ikince değişimden sonra motorun epey rahatladığını, rölanti sesinin özellikle cold start esnasında azaldığını gözlemlersiniz.

eğer aracı ikinci el aldıysanız, km’si yüksek ise 12 litre yağ ve iki adet yağ filtresi alın(ortalama 6.2l yağ alıyor 6’şar koysanız da sorun yok), yine motulun ya da würthün motor içini temizleyen katkıları var bir kutu da ondan alın bu katkı maddesini yağ haznesinden döküp dört beş dakika rölantide çalıştırın içi adam gibi temizlensin. ardından yeni filtreyi ve yağı koyun(illa motul olmak zorunda değil uygun olan ucuz bir yağı da bu iş için kullanabilirsiniz) bin km normalden daha devirli kullanın ardından yine o yağın içine katkı maddesini koyarak rölantide bir on beş dakika daha çalıştırın, sonra o yağı da boşaltıp yeni filtre ile birlikte yağı koyun ve normal hayatınıza devam edin.

iki bakım parası harcarsınız ama arabanıza adam gibi binersiniz. tabii yukarıda sözünü ettiğim şeyi yapmanın mantığı şu, arabayı ikinci el aldıysanız geçmişini bilmeniz mümkün değil, ne sıklıkta yağ değiştirildi hangi yağ kullanıldı vs vs. motorun içinde biriken kurum yüksek devir ve sıcaklık altında sürekli olarak motorun iç çeperlerinde dönerek aşınmaya ve zamanla da daha büyük soruna neden olur. sözünü ettiğim ikili bakım(bir nevî yüzeysel rektefiye diyebiliriz) maksimum 1000 liraya falan çıkar, onu da zaten bir bakım yaptırıcağınızı hesap ederseniz aslında cebinizden fazladan çıkan en fazla 500 liradır ki yağ ve filtre o kadar kesinlikle tutmaz bile, bana göre değer.
  • sonunda online satış sitesini açmış fransız motor yağı markası. yıl olmuş 2021, hala yok yağ aldım orijinal mi saçmalıklarına bir çözüm olacak gibi duruyor. fiyatlar piyasanın biraz üstünde gibi geldi bana, ha ama çakma yağ mı aldım motoru elimize alır mıyız gerginliğinden kurtulmak için 3-5 kuruş fazla vermeye değebilir.

tık
  • plasebo etkisi yapan motor yağı. herhangi bir aracın yağını yenileyin. direk aracın çalışması değişir. neticede eski yağ özelliğini kaybetmiştir.

ancak sıfır yağı boşaltıp başka bir yağı doldurduğunuzda değişim görürseniz orda bir fark söz konusu. muhtemelen yanlış spec de yağ kullanmışsınız.
  • aşırı besleme yüksek beygir üreten araçlar dışında çok da bir numarası olmayan yağ.

1.4tsi 180hp polo gti da çok faydalıydı (aşırı besleme araçlar ister istemez yağ yakıyor bu gibi yağlar minumuma indiriyor) fakat turbo besleme olmayan atmosferik ortalama güçteki araçlar için boşa masraf bence tercih etmeyin emsallerinden litre olarak da pahaladır çünkü.
  • aslında %10 yakıt tüketimi vaat etmeyen yağ üreticisi.
    olay şu; yakıt tasarrufu için öncelikle dişli (şanzıman), direksiyon yağlarınız bile motul olacak, ve bu yağ değişimi yapıldıktan sonra en az 2 kez motor yağınız değişecek.
    sanayiden bildirdim, mutluyum.
  • 0w20 aralığında bir motor yağı arıyorsanız bu değerlerdeki en çok satan iki yağ markasından biridir.

diğeri ise:
    (bkz: eneos)
  • kaliteli yağdır. daha önce shell helix ultra 5w-30 kullanırken bu bakımda motul 8100 x-cess 5w-40 kullandım. araç şuan daha sessiz ve stabil çalışmaktadır.
  • online satış sitesi evlere şenlik. iki adet birer litrelik sanzuman yağı aldım. ilk seferde 5-30 yağ gondermisler. yanında hediye olarak bir t shirt sticker filan de eklemişler. aradım dedim böyle böyle yanlış geldi. tamam yeniden gönderelim dediler bu sefer 1 adet sanzuman yağı geldi. bu kez yine sticker ve anahtarlık gondermisler. tekrar aradım dedim böyle böyle yine yanlış. ertesi gün bir şişe daha geldi yine bir t shirt hediyesiyle. yani gönderdikleri hediyelerin toplamı aldığım yağdan daha fazla. henüz acemiler ama müşteri memnuniyeti çok iyi. memnun kaldim. iki aracımda da bir süredir motul kullanıyorum zaten. gayet iyi.
  • eski aracımda 8100 x clean efe motor yağını kullanıp memnun kaldığım fransız asıllı motor yağ üreticisi.

yeni araçta aracımda servis ikmali olan yağ yerine liqui moly'nin uygun bir yağını tercih ettim ancak bir sonraki bakımda 8100 eco clean serisinin uygun viskozitedeki yağını kullanacağım.

bir de 10 kutu kadar multi cvtf şanzıman yağından sipariş ettim. bir sonraki bakımda yalnızca motor yağını değil, şanzıman yağını da değiştireceğim.

kullanıcılar çok fazla olumlu yorumda bulunmuş, ben de her iki ürün için deneyimlerimi, kullanıcı olarak paylaşacağım.
hesabın var mı? giriş yap