şükela:  tümü | bugün
 • sakaryaspor basketbol takımının elan chalondan bu yıl transfer ettiği 2.18'lik gerçekten dev adam. bugün b.çekmece maçında gördüm bu kadar uzun adam sahalarda zor görünür cinsten. sabonis, shaq gibi pivotları andıran cüssesi ile pota altında iyi işler çıkarabilir. 1992 doğumlu basketçi değişik stili ile de maçlarda ilginç görüntülere yol açacaktır. hücum faulü yapma kapasitesi de çok yüksek, zira dengeli hareket edemiyor fakat kendisinin çok atletik olduğunu düşünüyor.
 • eline koluna hakim olamadığı için, dün akşamki anadolu efes maçında ilk 3 dakika içerisinde 3 faul aldı. boy müthiş ama fundamental eksikliği var. bu boyla neredeyse sıfır çekecekti maçta.
 • fizik olarak orlando'daki shaq'ın aynısı.
  rakip oyuncular pota altına yaklaşmaya korkuyorlar.

  edit: bi smacından sonra tamer oyguç "valla o pozisyonda önünde ben bile durmazdım" dedi ahaha
 • koçu selçuk ernak, transfer sürecini ve sakarya'da geçirdiği yarım sezonu şurada anlatmış: https://www.redbull.com/…koc-selcuk-ernak-roportaji

  cem pekdoğru: peki moustapha fallı ilk kez ülkesi fransa dışında basketbol oynamaya ikna etmeniz zor oldu mu?

  selçuk ernak: moustapha ile bizim üç senelik bir geçmişimiz var. banvit’e adrien moermanı getirdiğimiz 2015 yazında, adrien’ın menajerinin ricasıyla moustapha’yı da bir deneme idmanına çıkarmıştık. o özel idman esnasında kendisini çok beğenmiştim ama o günlerde henüz yabancı hakkımızı kullanabileceğimiz bir seviyede değildi, çok acemi bir oyuncuydu. haklarını aldıktan sonra bıraktık ve antibes’e transer oldu. banvit’ten ayrıldığım için moustapha’yı geri getiremedim ama onu sürekli takip ediyordum. elan chalon’a geçmiş ve artık düzenli oynar, fark yaratır hale gelmişti. bsl’ye yükselmemizle birlikte pivot pozisyonunda birinci seçenek olarak moustapha’ya gittim. hiç kolay bir transfer olmadı, çok sayıda talibi vardı. ama bizim dürüstlüğümüze inandı. adrien’dan duyduklarının da bu kararında etkili olduğunu biliyorum. adrien’la yaşadığımız tecrübeden yola çıkarak ona bir şeyler katabileceğimize, burada ona söylediklerimizin havada kalmayacağına ve mutlaka sahada bir karşılık bulacağına güvendi. tabii başka bir tercihe gidebilir, bizden aldığının iki katı bir para karşılığında barcelona’ya gidip üçüncü uzun olabilirdi. ama moustapha çok akıllı bir çocuk. ilk kez kendi ülkesinin dışına çıkmasına rağmen, kafasında çok berrak bir kariyer planı vardı. oynamayan bir barcelona oyuncusu olmanın ona bir faydası dokunmayacağını gördü. kararlarını verirken çok ince eleyip sık dokuyan, bu anlamda yaşından olgun davranan bir oyuncu moustapha.

  cp: yanılmıyorsam basketbola biraz geç başlamış. kaybettiği zamanı telafi etmeye kararlı anlaşılan...

  se: evet, geç başlamış ve altyapı milli takımlarına hiç seçilmemiş. ilk kez geçen milli takım penceresinde a milli oldu. yani basketbol yaşı çok genç... onunla çok çalışıyoruz ve oyununa bir şeyler katmak için uğraşıyoruz. geldiğinden beri fiziksel açıdan önemli bir yol kat etti, her şeyden önce vücuduna çok adale ekledi. ben moustapha’nın önünün çok açık olduğuna inanıyorum.

  cp: metecan birsen, nathan boothe ve nikola jankovic arasında bazen görev geçişleri yapmanız mümkün olabiliyor, birinden verim alamadığınızda diğerine bel bağlayabiliyorsunuz. ama kadroya baktığımda, yeri doldurulması en zor görünen oyuncu fall. onun gibi bir çember koruyucunun varlığı sizin için hayati derecede önemli, değil mi?

  se: evet ama zaten moustapha’nın olduğu herhangi bir kadroda, bir tane daha moustapha olması çok kolay değil. belki başka takımlar çemberi koruyacak, atletik açıdan özel diyebileceğimiz birden fazla oyuncu bulundurabiliyorlar ama bizim böyle iki oyuncuyla imzalamak gibi bir şansımız olmadı. ben de sahaya farklı özellikler getirebilen uzunları bir arada kullanmayı bilhassa istemiştim.
 • fundamentali zayıf, elit takımlar için yetersiz pivot.
  efes pilsen'in koraç kupasının kazandığı yıllarda oynuyor olsa paylaşılamazdı, pivotlardan beklentiler çok farklı artık.
  misal; bu akşam fenerbahçe'ye karşı şut kaçırmadan 50 sayı 35 ribaund 19 asistle oynasa bile obra alayım ben şu çocuğu seneye diye aklından geçirmez.
 • bu eleman birkaç seneye eurolig'in başa oynayan takımlarına gider. tıpkı cska'lı higgins için ulan adama bak daha 2 yıl önce antep'te oynuyordu dediğimiz gibi, bunun için de sakarya'dan nerelere geldi deriz, yazın kenara.
 • thompson yerine bu arkadas olsa, çok daha fazla katkı verirdi bize, hersey var adamda; saha görüşü, ribaund, kalıp.

  euroleague'de başta 8-10 dakika süreler alır, daha sonra yürür gider bu adam.
 • türk telekom forması giyecek basketbolcu.
 • 28 eylül 2019 tarihinde türk telekom un galatasarayı yendiği maçın özetlerinde gördüğüm kadarıyla maçın birçok kritik anında öne çıkan oyuncu, tabii ki böyle bir pivotu verimli oynatmak için çok iyi gardlar olması lazım, telekom'da da o var şu anda.
 • dün oynanan turk telekom galatasaray maçında çıplak gözle izleme fırsatı buldum. sahadaki diğer oyunculara göre müthiş bir boy avantajı var ancak bu adamda oyun zekası çok düşük. saçma sapan fauller hatali yürümeler, kötü atışlar.
  allah boy vermiş gerisini koy vermiş sanki.