şükela:  tümü | bugün
 • filmde olmayan bir karakterdir tabiki..belliydi.ibne peter jackson
 • extended versionda karsımıza cıkacak olan karakterdir kendisi.gandalf ile girdigi agız dalasını siddetle beklemekteyiz ailecek.
 • kitapta aragorn'a bi iki ayar denemesinde bulunmus, aragorn buna sole bi bakis atinca korkup kacmis karakter.
  yine de estetik bi kustahligi oldugu tartisilmazdir.
 • simdi efendim iyiligi kotulugu bir tarafa birakirsak orta dunyanin en kudretli ademogullarindan biridir. netekim, nazgul'den bile ustun sayilir. nazgul yuzuk buyusuyle efsunlanmis birer tinerci kraldan ote degildir. oysa sauron'un agzi damarlainda saf numenor kani akan az sayida insandan birisidir ve oyle yuzuk muzuk islemez. oyle ki aslinda aragorn yenilse ve orta dunya sauron'un hizmetine girse isengard sauronun agzina devroluncak ve batiili hukumdari bu herif olacaktir.
 • "the lieutenant of the tower of barad-dûr". mordor da büyük bir gücü bulunan, "sauron un büyükelçisi". war of the ring de sauron tarafından "captains of the west" i kara kapı da karşılamak için gönderilmiştir:
  "binici tamamen siyah giysilere bürünmüştü ve yüksek miğferi de siyahtı; yine de bu bir yüzüktayfı değil, canlı bir adamdı. barad-dûr kulesi nin naibiydi; onun ismi hiçbir hikayede hatırlanmaz; çünkü o kendi de ismini unutmuştur."
  daha sonra tabi gandalf onu ağzının payını verip yollamıştı. o savaşı sauron kazansaydı saruman ın yerini alıp isengard dan başlayarak batıdaki toprakları yönetecekti. savaştan sonra akıbeti hakkında bir bilgi yoktur. kendisi bir "kara numenorean" dır. the return of the king extended edition da* görülebilir.
 • --- spoiler ---
  sadece film versiyonunda aragorn tarafından kellesi ucurulmustur. kitapta ise yuzuk kardesligi uyelerinden ayar aldiktan sonra barad'dur'e geri kacmis ve sauron'un ordusunu bati ordusu'nun uzerine salmistir.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  kitapta kara kapilarin önüne yigilmis meydan okuyan gondor ordularina sauron'un elcisi, agzi olarak gelir, aragorn'u asagilar, laf sokar, aragorn hicbir karsilik vermedigi halde korkar ve "ben elciyim, bana dokunamazsiniz" diye kendini saglama alir. bu esnada gandalf "bu kuralin gectigi yerde elciler de bu kadar küstah olmazlar ama korkma sana kimse bir sey yapmayacak" diyerek garanti verir. ardindan sauron un agzi sam ve frodo'ya ait esyalari göstererek onlari rehin aldiklarini söyler ve sauron'un sartlarini siralar. sartlari agir bulan gandalf reddeder, esyalari alir ve "elcilik görevin bitti, simdi cek git cünkü ölümün yaklasiyor" diye tehdit savurur. bunu takiben sauron un agzi atiyla kara kapilardan iceri girerken mordor ordulari seller gibi gondor askerlerine akmaya baslar.

  iste tüm bu hikayede ne gandalf ne de aragorn herhangi bi kurnazlik yapmaz, ne kadar hain ve düzenbaz olursa olsun bir elciyi öldürmeye kalkmazlar. peter jackson ise bu sahneyle oynamis ve filmin en gaz sahnelerinden biri olan kelle ucurmayi eklemis. filmi begenen biri olarak bu sahnenin de son derece etkileyici oldugunu kabul ediyorum. lakin bu kelle ucurma kitabin felsefesine aykiri düsüyor, iyilerin temizligine gölge düsürüyor. bütün kitap boyunca gollum öldürülmezken, bilbo'nun yüzüge tahammül edebilmesi icindeki merhamete baglanirken, saruman ile solucandil son ana kadarki kötülüklerine ragmen frodo tarafindan bagislanirken, yani iyi kahramanlarimiz klasik erdemlerinden sasmazken bu sahneyle jackson bu cizginin disina cikiyor, kral aragorn'u öfkesine yenik düsen, bir elciyi öldüren iradesiz ve sözüne güvenilmez bir adam kisvesine sokuyor. simdi burda peter'in "come on, what's the big deal" dedigini duyar gibiyim. agzini yüzünü kirarim peter, haddini bil!

  --- spoiler ---
 • the lord of the rings extended edition dvd sayesinde tanıstigim lotr karakteri.

  gerek tipi gerekse konusmasi ve replikleri ile gayet karizma bir kardesimizdir. ozellikle ses tonu ve vurgulamalari, ahh diyerek agzini saga sola egisiyle filmde olmayi tam hakeden bir tiptir. ancak sinemalarda gosterilen versiyonda tum sahnesi kesilmis, bence yazık edilmistir.

  http://www.elvish.org/…h/movie/mouth_of_sauron4.jpg adresinden resmine ulasmak mumkundur.
  --------------------
  tam sahnesi söyle (copy paste)

  the mouth of sauron: my master, sauron the great, bids thee welcome. is there any in this rout with authority to treat with me?

  gandalf: we do not wish to treat with sauron. faithless and accursed. tell your master that the armies of mordor are to disperse. he is to leave these lands, never to return.

  the mouth of sauron: ahh, old grey beard. i have a token i was bidden to show thee.
  [pulls out frodo's mythril vest and throws it at them]

  pippin: [heartbroken] frodo...

  gandalf: be silent!

  pippin: frodo!

  the mouth of sauron: ahhh, the halfling was dear to thee i see. know that he suffered greatly at the hands of his host. who knew that one so small could endure so much pain? and he did gandalf, he did.
  [pause; aragorn rides towards the mouth of sauron]

  the mouth of sauron: and who is this? isildur's heir? hmph! it takes more to make a king than a broken elvish blad - -
  [aragorn decaptitates the mouth of sauron with a swift stroke of his sword anduril]

  aragorn: i do not believe it! i will not!