şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da yirmili yillarda coca cola'dan bile fazla satan icecek markasi.
 • adobe flex 3' ün kod ismi.
 • amerikan ingilizcesinde : taşaklı
  -moxie suser.
  -taşaklı suser.

  ingiliz ingilizcesinde buna paralel (komik ama gerçek) "bottle" kullanılır.

  (bkz: #16009239)
 • pek değerli dişi kedimin hasıl olduğu özellikleri tanımlayan ismi. drizzt için guenhwyvar neyse benim için o'dur.
 • mit’den* michael hecht adında bir bilimcinin geliştirmiş olduğu, karbondioksiti oksijene dönüştüren bir makine.

  mars’ın çok ince olan atmosferi yaklaşık olarak %96 co2* içeriyor ve bilimciler eğer mars’ta yaşayacaksak nasıl nefes alacağımız üzerine düşünmüş. yapılan araştırmalardan bu sonuç çıkmış ve hecht yoğun karbondioksiti oksijene dönüştürmeyi başarmış.
 • 2020 yılında marsa gönderilecek mars rover'da kullanılan benim açımdan en dikkat çekici makine. mars atmosferinden saatte 22 gram oksijen üretebiliyor.

  yaptığım küçük bir araştırmada normal atmosfer basıncında bir insanın bir günde tükettiği oksijenin yaklaşık 700 gr olduğunu buldum. bu da saatte kaba bir hesapla 29 gram oksijen demek oluyor. yani bu cihaz biraz farkla bir insanın bir günlük oksijen ihtiyacını karşılayabiliyor.

  http://advan.physiology.org/…van/271/6/s43.full.pdf
 • formülündeki gentiana lutea (yılan otu) kökü nedeniyle rakiplerine farklar atmış zamanının ünlü sodası.
 • mars'ta oksijen üretmek üzere perseverance * uzay aracı ile marsa gönderilmiş olan deneysel cihaz.

  ismi mars oxygen in-situ resource utilization experiment'ın baş harflerinden türetilmiştir.

  türkçe: "mars yerinde oksijen kaynağı kullanma deneyi" de diyebiliriz.

  cihazın perseverance uzay aracındaki konumu: görsel

  cihaz normalde kullanılması planlanan orijinal cihazın 1/100 ölçeklendirilmiş, bir araba aküsü boyutlarında olan prototipidir. deneylerin başarılı sonuçlanması durumunda 2030'lu yıllarda cihazın orijinal boyutlarda üretilip mars'a gönderilmesi planlanmaktadır.

  deneylerin başarılı olması mars'taki insan yaşamı için önemli olduğu gibi mars'tan dünya'ya dönüşü mümkün kılması açısından da büyük önem taşıyor. orijinal boyuttaki cihaz beraberinde roket ve insan kullanımı için sıvı oksijenin depolanacağı tankların da gönderilmesi planlanıyor.

  moxie, mars atmosferinin %96'sını oluşturan karbondioksiti elektrokimyasal yolla oksijen ve karbonmonoksit moleküllerine ayrıştıracak. prototip, yüzde 99,6 saflıkta elde edilmesi planlanan oksijenin saflığını ölçtükten sonra iki gazı da geri atmosfere geri salacak.

  deneyinin baş araştırmacısı michael hecht atmosfere salınacak ve solunması çok tehlikeli olan karbonmonoksit'in sorun olmayacağını, salınan karbonmonoksit'in atmosferdeki artık oksijen ile birleşip tekrar karbondioksite dönüşeceğini belirtmiştir.

  moxie'nin anatomisi

  her şey yolunda gider ise moxie 1 saatlik deneyleri sırasında 10 gram oksijen üretecek. bu yaklaşık olarak 0.03 metreküp (1.2 fit küp) hava içerisinde bulunan oksijen miktarına denk gelmektedir. bir insan ise günde yaklaşık 0.54 metreküp (19 fit küp) hava solumaktadır.

  kaynak: business insider - wikipedia - nasa
 • mars gibi atmosferinin %96'sı karbondioksit'ten oluşan bi ortamda, aerobik organizmaların (bkz: ben) yaşaması için ciddi avantaj sağlayabilecek cihaz.
 • leslie knope sağolsun amy poehler'ı gördüğüm her filme atlıyorum ve bundan acilen vazgeçmem lazım. eğer aranızda aynı hastalıktan muzdarip yazarlar varsa, lütfen bana kulak verin ve filmi izlemeyin. feminizm, girl power temalı klasik amerikan liseli dizisi.

  seni seviyorum amy poehler; fakat içinde sen varsın diye izlediğim boktan filmlerin haddi, hesabı yok. bu film son olur inşallah.

  tanım: amy poehler imzalı netflix filmi.