şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kütahya nın tavşanlı ilçesinde bir mahalle. birçok yerleşim yerinde bulunan ayrılıkçı halk gibi onlar da kendilerini, kütahyalı ya da tavşanlılı değil, sadece moymullu olarak tanımlar. mahallenin girişinde, moymul federal cumhuriyeti yazar.
  • dünya üzerindeki en ilginç yer isimlerinden birine sahip olan moymul aslen tavşanlı'nın bir köyüdür. şehrin eski merkezine göre uzakta ve oldukça tepede kalan moymul, zamanla genişleyen şehrin içinde kalmış ve bir mahalleye dönüşmüş fakat özünü korumayı bilmiştir :) örneğin en işlek sokağımsı caddesinin tam ortasındaki köy meydanıvari bir alanın çevresinde irili ufaklı dükkanlar, cami, köy evleri ve bu evlerden çıkıp pokunu yere bırakan sığırları güden yaşlı teyzeler bulunur. moymullular ve tavşanlılılar hala kendi içlerinde ayrışırlar. mesela yeni evlenen bir çiftten konuşulurken gelinin moymullu olduğu vurgulanır. bu türden nüanslar haricinde iki yerleşim yeri arasında artık ne sınır kalmıştır, ne de çok ciddi bir kültürel bir fark bulunur. arada bir rekabet varsa bu bir tür sidik yarışından başka bir şey değildir.
  • moymullular tavşanlı lı olduklarını kabul etmezler.hatta moymulda,yanınızda bir moymullu yoksa tek başınıza gezemezsiniz(küçüklüğümde böyleydi yada).tutucalardır.ayrıca bir akrabanın hem anne hemde baba tarafından akraba olması olağandır.

    adetleri çok ağırdır.insanı %95 oranında sarısın beyaz tenli ve renkli gözlüdür(eşim dahil).rivayete göre peçenek türkleridirler.
  • atmaca ve doğana benzeyen bir tür yırtıcı kuş.