şükela:  tümü | bugün
 • mozart'ın iyi kafa yaptığını [zekayı açtığını, aklı genişlettiğini] öne süren bir tez. vakt-i zamanında böyle bir bahis vardı; deney sonrası, mozart dinletilen fareler labirentlerde yollarını daha rahat bulurken, alzheimer hastaları normale döner gibi olmuşlardı, sarışınlarınsa, normale bir buçuk piliç oldukları gözlenmişti.

  sonradan "bilimsel tarafı yok, uydurma bunlar, sallamasyon" falan gibi tepkiler geldiyse de bu deneylere, ben mozart'a inanıyorum, bence yaşamıştır mozart.
 • 1993 yılında yapılan bir araştırma. klasik müzik iq ilişkisi üzerine kurulmuştu. deneyde 36 lise öğrencisine belli bir süre, her gün 10 dakika boyunca mozart'ın bir piyano sonatı dinletilmiş, sonuçta çocukların iqlarında bir artış görülmüştü. aynı gruba dinletilen new age ve dans müziği ise mozart'ın yarattığı etkiyi yaratmıyordu. tek problem, mozart'ın etkisinin sadece bir saat sürmesiydi.
  ikinci aşamada, anaokuluna giden 78 çocuk seçildi ve dört gruba ayrıldı. birinci gruba şan ve piyano dersi, ikinci gruba sadece şan dersi, üçüncü gruba bilgisayar dersi verilirken, dördüncü gruptakilere hiçbir şey öğretilmedi. çocuklar haftada iki kez 15'er dakikalık piyano dersi alıyordu, her çocuğun eşit süreyle ders almasına da dikkat ediliyordu. sekiz ay boyunca diğer grupların da çalışmaları sürdü. zeka testi uygulandığında, piyano grubundaki çocukların zekâsındaki artış diğer gruptakilere fark attığı gözlemlendi. (shaw ve rauscher)
 • klasik müzik dinlemenin zekayı geliştirdiğini söyleyen mozart etkisi ince, kibar ve elitist bir yalandır.

  böyle bir etkinin olduğunu iddia eden araştırmaya benzer bir çok araştırma yapılmış, klasik batı müziğinin müziğinin zekayı geliştirdiğine ilişkin hiç bir kanıt bulunamamıştır. müzikle uğraşan insanların, beyinlerini kullanan her insan gibi bir yönde zeka geliştirmeleri doğaldır lakin müziğin beynin tüm işlevsel yeteneklerini geliştiren, genel zekayı yükselten bir etkisi yoktur. mamafih halen daha bu konuda araştırmalar yapılmaya devam etkmekte, insanlar mozart etkisinin doğruluğunu kanıtlayabilmek için biyolojik kanıtlar aramaktadırlar. tüm bunların, batı kültürünün yüceliğini ispat çabaları olmaları dışında bir anlamları olmadığını düşünüyorum.

  (bkz: ravi shankar etkisi)
 • güz 2003'te koç üniversitesinde yaklaşık 200 öğrenci üzerinde denendi. mozart dinledikten sonra öğrenciler bilişsel yeteneklerini ölçen bir teste girdiler... bir sonuç çıkmadı...
 • mozart dinlerken müziğin çoşkusuyla göz pınarlarınızın dolması etkisidir. kimileri süt verir, kimisi yumurtlar bazılarının zekası açılıverir birden, iq lar tavan yapar, bazıları da otrup zırlar işte. sonuç; bilinen kesin bir etkisi yoktur henüz mozart'ın. deneyin efenim görün sizin bünye hangi tepkiyi verecek, yumurtlayacak ya da süt verecek olursanız da bir isviçreli bilim adamına görünmeyi ihmal etmeyin.*
 • hayal gucunu arttirdigi deneyimlerim sonucu kanitlanmistir.
 • psikolog frances rauscher ve meslektaşlarının bundan 10 yıl kadar önce abd'de wisconsin üniversitesi'nde yaptıkları çalışmalar sonunda, mozart dinlemenin insanların matematiksel ve uzaysal algılamalarının daha geliştirdiğini görerek beyin geliştirmede bir yöntem olarak kabul ettikleri yöntem.

  buna göre mozart dinleyen fareler bile labirentte yollarını daha kolay ve hızlı buluyorlar.

  bundan yola çıkılarak çekilmiş ve yakında gösterime girecek "mozart etkisi" adlı filmin konusu şöyledir;

  "her zaman dünyayı ele geçirme hayalini kuran speedy gonzales, bir gece wisconsin üniversitesi'nin yemekhanesinin mutfağına havalandırma ızgalarından giderken, mozart dinleyen farelerin labirentte yollarını daha kolay ve hızlı bulduğunu tesadüfen duyar. en yakın arkadaşı mickey mouse'a durumu anlatarak şehirdeki tüm fareleri bir araya toplarlar.

  şehrin karanlık dehlizlerinde kurulan bir "mozart dinleme merkezi"nde uygulanan sıkı bir eğitim sonunda, yeraltında 60 gün boyunca 7/24 mozart dinleyen yaklaşık 500 bin fare şehrin sokaklarına bırakılır... olaylar alabildiğine gelişir... "
 • ineklerde verimli süt almak için uygulanmış ve başarılı olduğu düşünülmüş yöntem. ben emzirirken kullanayım dedim bir dönem. ı ıh işe yaramadı.
  (bkz: anne olmak)
  (bkz: ikiz çocuk)
  (bkz: kendini entegre süt tesisi gibi hissetmek)