şükela:  tümü | bugün
 • son entry girdigi zaman 3 yil once olan dorduncu nesil yazar.
 • nam i diger adlari master mo veya mo di olarak bilinen cinli bilge. konfucyus un olumunden kisa bir sure sora dogan mozi konfucyus dusuncelerini cok egoistce bulmus. zengin sinifin, fakir sinifa olan hor gorusunu siddetle kinamis, gercekte her insanin tanri katinda esit oldugunu ve insanlik haklarina esit olarak sahip oldugu tezini savunmustur.

  ataerkil anlayista konfucyus un babaya karsi kayitsiz sartsiz saygi ve sevgi gosterilme gerekliligini savunan dusuncelerine karsi o tanri adina hayati ve insanlari kayitsiz sartsiz sevmek gerekliligini savunmus, ozellikle yuksek sinifin fakir halka karsi sevgi ve yardimda bulunmasi gerektigini soylemistir. (bkz: mohizm)
 • (bkz: mo gong)
 • camera obscura'nın mucidi.
 • ışık üzerine araştırmaları olan bir bilimadamı,askeri deha ve filozof.bilimsel ve analitik düşünceye dayalı yaklaşımın atalarından.makalelerinden birinde her doktrine yöneltilmiş üç aşamalı bir sınama öneriyor;

  temelini sorgula.
  halkın gözlem ve algılarıyla onaylanabiliyor mu diye sor.
  nasıl uygulanacağını ve birçok kişiye fayda sağlayıp sağlamayacağını sor.

  aynı zamanda hükümetlerin halk için var olduğunu ilk savunan kişilerden. her insanın tanrı katında eşit olduğunu ve insanlık haklarına eşit olarak sahip olduğunu savunmuş.fakirliğin ve eşitsizliğin ortadan kalkması gerektiğine inanmış.zengin sınıfın fakierleri sevmesi ve maddi yardımda bulunması gerektiğine inanıyormuş.ilk solculardan kendisi.
  mozi basic writings diye makalelerinin toplandığı bir kitapta düşüncelerini okumuştum. burton watson'ın çevirisi. başka da kitabı yok zaten.
 • çok güzel düşüncelere sahip çinli bilge.

  ne yazık ki kendisi hakkında türkçe sağlam kaynak pek bulamadım. antik metinlerinin türkçe çevirisi ise henüz yok. amazon.com dan sipariş vermek şart.
 • (bkz: modi)
 • cosmos a space-time odyssey'de hakkında şöyle bahsedilen çinli bilge. bu fikirlere o zamanlar sahip olduğunu düşününce... heyecan duymamak mümkün değil.

  "tüm bunlar nereden geldi? yıldızların altında yaşayan, göçebe, avcı ve toplayıcı gruplarından küresel bir medeniyetin kurucuları haline nasıl geldik? oralardan bu noktaya nasıl vardık? bunun bir tek cevabı yok. iklim değişikliği, ateşin kullanımı, aletlerin icadı, dil, tarım... bunların hepsi rol oynadı. belki bir şey daha vardı. 2000 yıldan uzun süre önce çin'de motze(mozi) isimli bir filozof, kilitli bir hazine odasının içinde ışık kullanarak görüntü oluşturabileceğini fark etti. ilk fotoğraf makinesinin tasviriydi bu. kamera obscura. yani karanlık oda. görüntü oluşturan tüm cihazların prototipi.

  ışığın bu ilginç yönünden faydalanmak, ilk film olduğu söylenebilecek şeyi doğurdu. ışığın efendisi motze, karanlığın her türlüsüne karşıydı. yeteneklerini şiddeti önlemek adına kullanan bu askeri deha, savaş halindeki krallıklara gidip dahiyane taktikleri sayesinde kralları savaştan vazgeçirmesiyle tanınıyordu. evrensel sevgiyi savunmanın yanı sıra, fakirlik ve diğer eşitsizliklerin son bulması ve devletin halk devleti olması hayallerini ilk kuranlardandı. ritüellere ve otoriteye körü körüne itaat etmeye karşı çıkardı. yazılarında bilimsel yaklaşımın ilk kıpırtılarına rastlanabilir."
 • fotoğraf makinesinin icadına giden süreçte, fotoğraf makinesinin atası ve ana fikri olan karanlık kutu*ile ilgili temel optik bilgiyi sunan ilk kişidir. karanlık kutuda iğne deliğinden giren ışığın ters görüntü oluşturduğundan ilk kez mo ti (mozi) bahsetmiş ve bu aygıta, ışığı toplayan iğne deliği nedeniyle, toplanma yeri ya da kapalı oda adını vermiş. sonra da diğer bilim insanları araştırmaları, ver elini kimya çalışmaları, gümüş tozlarının pozlama ile ilişkisi, ilk fotoğraflar ve her geçen gün gelişimine yeni bir fikir eklenen fotoğraf makinesi.

  bu insanlara bu fikirler nereden gelmiş acaba? geçmişten şu güne gelseler hepimizi odunla kovalarlar biz o kadar uğraştık da siz ne ettiniz diye. adam fotoğraf aşktır fotoğraf makinesiz yapamam diyor, bi sanatsallık filan. nasıl icat edildiğinden haberi yok. bak yine sinirlendim.
hesabın var mı? giriş yap