şükela:  tümü | bugün
 • internette açıklığı*, yenilikçiliği ve katılımcılığı yaygınlaştırmaya çalışan kar amacı gütmeyen oluşum.

  http://www.mozilla.org/foundation/
 • vakfın türkiye sayfasındaki "topluluğun geçmişi" kısmının bir kısmını buraya taşıyayım dedim,

  topluluğun çalışmaları 2002 yılında arman aksoy’un tek başına başlattığı çeviriyle başladı. sonra 13 arkadaş bir araya geldi ve ilk türkçe destekli mozilla sürümü (1.0) duyuruldu. daha sonra bu çalışmalar lapis çatısı altında devam etti. mozilla 1.0 serisinden itibaren bütün sürümler türkçe olarak sunuldu.
  mozilla’nın gelişmesinin ardından firefox ve thunderbird yazılımları ortaya çıkınca, topluluk, mozilla için hazırladığı türkçe dil dosyalarını firefox ve thunderbird uyumlu hâle getirdi. bu sayede ilk defa thunderbird 0.8 ve o zamanki adıyla firebird 0.7 (yeni adıyla firefox) sürümlerine türkçe desteği verildi ve o günden itibaren türkçe destekli sürümler çıkmaya devam etti.
  bunlar dışında, zaman içinde sunbird, flock ve nvu yazılımlarının belirli sürümlerine de türkçe desteği sağlandı.
  2011 yılına dek mozilla türkçe yerelleştirme topluluğu adıyla anılan ve yalnızca çeviri faaliyetine yoğunlaşan topluluk, 2011’de genişlemeye karar vererek mozilla türkiye adını aldı ve pazarlama-tanıtım faaliyetlerini de etkin şekilde yürütmeye başladı.

  http://www.mozilla.org.tr/…ozilla-turkiye-hakkinda/

  ayrıca: http://www.youtube.com/watch?v=uaeod-m_mma
 • acaba son birkaç ayda yönetim kadrosu mu değişti? eski hantallığından farklı olarak çok başarılı adımlar atıyor bu aralar. camino projesinin iptali, firefox'tan sökülen işe yaramaz feature'lar, diğer tarayıcılardan başarılı unsurların firefox'a katılması, gördüğüm en başarılı download kullanıcı arabirimi gibi yenilikler geliyor.

  afferin. böyle devam.
 • mozilla corporation'la birlikte yıllardır gelirinin %90'ı google'dan geliyormuş. bu yüzden, yani gelirinin en az üçte biri kamu bağışlarından gelmediğinden de "hayır kurumu" olarak sınıflandırılamıyormuş.