*

şükela:  tümü | bugün
 • 1944 yılında mp40' ın geliştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bu silahın kullanımı savaşın bitmesi sonucu yaygınlaşamadan sona ermiştir ancak ak47' nin tasarımına ilham kaynağı olmuştur. mp40' dan daha hafiftir ve menzili 700 metredir.
 • dünyanın ilk gerçek taaruz tüfeğidir. etkin, güvenilir ve dengeli oluşu, yüksek ateş gücü onu korkulan bir tüfek haline getirmiştir. 1943 yılında dizayn edilmiş, 1944 yılında da seri üretimine geçilmiştir. standard piyade tüfeği olarak mp40 ve k98k modellerinin yerine geçmesi planlanmış ancak malzeme kıtlığı ve sürekli müttefik bombardımanları yüzünden üretimi sınırlı kalmıştır. ünlü sovyet kalashnikov ak 47 bu silahtan esinlenerek yapılmıştır. 7.92 mm mermi kullanarak kesintisiz dakikada 600 mermi, pratik olarak ise dakikada 200 mermi atabilmektedir. uzunluğu 93 cm,ağırlığı ise 5 kg dir. tam otomaik veya yarı-otomatik olarak kullanılabilmektedir.
 • (bkz: kar 98)
 • 2076 yilinda piyasaya surulen, mp45 ciktiktan sonra kullanicilarinin buyuk bolumunu yitiren eski bir ses sikistirma formati.
 • ilk modeli sturmgewehr 44'tur. 1944 yilinda hizmete sokulmustur. 7.92 mm capinda dakikada 500-600 mermi atabilen bir saldiri tufegi idi. bu silahin koselerden atis yapmaya yarayan egik namlulu krummerlauf modeli vardir. ak 47 savas sonrasinda sturmgewehr 44'ten esinlenerek dizayn edilmistir.
 • (bkz: schemisser)
 • çeşitli kaynaklara göre öyle büyük bir mühendislik harikasıydı ki* savaşın sonlarına doğru sokak çatışmalarına mahkum olan almanlara fayda sağlasın diye yamuk namlu denemeleri bile yapılmıştı. böylece bir asker köşeden kafasını çıkartmadan ateş edebilecekti. velhasıl bu deneme etkili olmadı.
 • piyade tüfeğinin güçlü olmasına rağmen yakın çatışmalarda, şehir içi çarpışmalarında yetersiz olması, sub machine gun denilen makinalı tabancaların (misal mp40) da uzak mesafelerde etkili olmamasından dolayı geliştirilmiştir. ilk örneği stg 44'tür. diğer alman silahları gibi 7.92 mm çekirdek kullanmasına karşın kovanları daha küçüktür. tabanca mermisinden büyük, tüfek mermisinden küçük bu mermi ile hem tam otomatik atışta çok sarsmayan hem de tüfek mermisine yakın güçte bir silah elde edilmiştir.

  şehir savaşında piyade ilerlerken koruma ateşi * altında gitmek zorundadır. sturmgewehr piyadeye kendi koruma ateşini kendisi sağlama imkanı vermiştir. yeni bir kavramdır kendi zamanında. stg 44 hem g3 hem de ak serisi silahların atası sayılır.
 • gas-operated bir silahtır ki, aynen ak-47 'lerde olduğu gibi, namlunun üstündeki yuvanın içinde bir pistonun, namlu üzerine açılan delikten gelen basınç ile geri itilmesi ve mekanizmanın kurulması ile çalışır. alman mühendisliğinin nadide bir örneğidir. piyade tüfeğinin uzun menzil ve yüksek isabetini alıp smg silahların tam otomatik çalışma prensipleri ile birleştirmiş, modern harp sanatına bunu bir gereklilik olarak kazandırmıştır.
 • esas adı stg 44'tür. wehrmacht'ın dünya silah teknolojisine yaptığı en büyük katkılardan biridir. stg'nin açılımı sturmgewehr olup meali saldırı tüfeği yada assault rifle'dır türünün ilk örneği ve en başarılı üyesinin direk genetik babasıdır. savaş sonunda almanyayı talan eden ruslar tarafından fabrikası ele geçirilmiş ve geliştirilerek 3 yıl sonra ak47 namıyla geri dönmüştür. aralarındaki benzerliğin sebebi budur.