şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mp3 paylaşımına gönül vermiş, arşivci ruhu şule şule yanan bireylerin uyması halinde yarınlara umut dolu gözlerle bakmamızı sağlayacak kurallar bütünü. aramayı kolaylaştıracak, paylaşımı hızlandıracak, listelemelerde verimi arttıracak, coding convention benzeri bir standardizasyonun önşartları. herşeyi devletten, olmadı ansi'den, bilemedin tse'den beklemeyelim, örneklerle inceleyelim.
 • madem ki bir parça var ortada bunu yapan birisi de vardır elbet. şarkı_ismi.mp3 şeklinde bir isimlendirmenin kimseye faydası olmayacaktır, artist_ismi - şarkı_ismi.mp3 kullanımını tercih edelim, etmeyenleri uyaralım. işbu "boşluk tire boşluk" formatı dikkat edilecek hususların en önemlisi olsa gerek.
 • mp3'ümüzün ismini belirledik, lakin hangi harfi büyük hangisini küçük yazacağımız konusunda kararsızız. bu noktada içimizdeki lamera uyup harfleri küçüklü büyüklü serpiştirmenin, ortalığı çarşamba pazarına çevirmenin alemi yok. sözlükçü kimliğimizle bir olup tümünü küçük harfle yazmak da yersiz, lütfen edebimizle sadece kelimelerin başharflerini büyük yazalım, unutmayalım ki onlar özel isim. kimi bağlaçları, belirli ve belirsiz artikelleri (ismin ilk kelimesi değilse) küçük harfle yazabilirsiniz, ona izin var.
 • .mp3 uzantısını, ki diğer uzantılar için de durum aynı, büyük harfle yazmak için bir sebep göremiyorum, gören varsa beri gelsin. işletim sistemimiz ne kadar aptal olursa olsun, küçük harfle yazılmış uzantıyı tanıyacaktır, kocaman harfleri gözüne gözüne sokmayalım, mülayim olalım.
 • misal şarkımız birden fazla grup ya da sanatçı tarafından icra ediliyor, türk-yunan dostluğu adına düetler, dünya barışı namına orciler düzenleniyor, ne yapacağız? işte klavyemizdeki "&" işareti burada devreye girecek, "boşluk & boşluk" formatını oluşturacaktır. sanatçıların sıralamasını neye göre yapacağınızı paşa gönlünüz bilir ama alfabetik dizilim standardizasyon yolunda büyük bir adım olacaktır.
 • peki parçamız bir filmin soundtrackinden alınmaysa "hedehodo soundtrack - hede.mp3" şeklinde bir isimlendirme caiz midir? hayır efendim değildir, külliyen yanlıştır. ordaki "hedehödö soundtrack" albümün ismidir, yeri de dosya ismi değil file info'daki album kutucuğudur. parçanın kime ait olduğunu bilmiyorsan açarsın imdb'yi bakarsın, iki dakikanı almaz.
 • sanatçı kısmının konserlere çıkıp canlı çalmak, mtv'ye çıkıp unplugged çalmak gibi huyları vardır, engelleyemezsiniz. eh aynı şarkının birden fazla versiyonu olunca da isim benzerliklerini önlemek icabeder. bu noktada, şarkı isminin ardına yerleştirdiğimiz boşluğun hemen akabinde (live), (acoustic) gibi ibareler işimizi görecektir. ama abartıp parantez içine "sene 19.., hede stadyumu, 30000 dinleyici, yer gök inliyo!!" yazmak dallamalıktır, onun yeri yine file info'daki comment bölümüdür.
 • hazır comment demişken, ne yazılır ne yazılmaz bu comment bölümüne irdeleyelim. burası web sitenizin, yeni kurduğunuz şirketin, kullandığınız mp3 encoding programının tanıtımıyla mükellef reklam panosu değildir, lavukluk yapmayın, "dosya paylaşım etiği" denen bir şey var (clairvoyance şimdilik "yok böyle bişii???" diyorsa da aldırmayın). aynı şekilde kimse burada sizin hayat hikayenizi, cv'nizi, dünya görüşlerinizi ya da "ripped by x" (x yerine (bkz: en lame nickler/#1599753)'den seçin kafanıza göre) ibaresini görmek istemiyor. illa bir şey yazacaksanız, "rare", "incomplete", "hede cover", "bonus track" ve ya "recorded in hede concert" örneklerindeki gibi, üçüncü çoğul şahıs için de anlam ifade eden bilgiler yazın, kararsız kaldığınızda sağduyunuzu dinleyin, standardizasyon uğruna britanyanın köpeği olun.
 • (bkz: id3v2)
 • yıllar sonra artık optimumunu bulduğuma karar verdiğim mp3 hadisesi.

  sırf dosyanın isimlendirmesi değil, dosyaların hard diskte nasıl durduğu da önemlidir.

  şimdi 'rock' 'klasik' filan diye directoryler yaratip altina biseyler atmaya başlarsanız, eninde sonunda elinizde innnanılmaz boyutlarda bir 'misc' directorysi olacaktır. o yüzden yapmayın.

  artist ismini directory olarak verin. bunun tek istisnası soundtrackler olabilir, ost diye bir directory altında film isimlerine ayrılmış şekilde tutmak daha mantıklı olabilir.

  böyle bir klasifikasyon yaptıktan sonra dosya isimleri şöyle tutulabilir:

  d:\@mp3\ost\timeofthegypsies\goranbregovic-tajilanska.mp3 (görünmez bkz'lar büyük harf)

  arada boşluk bırakmayı tercih etmiyorum zira mp3ü bir yere upload edip de adres verirken araya anlamsızca %20 ler serpiştirmekten başka bir işe yaramaz. büyük harfleri düzgün yerlerde kullanınca en az boşluklu hali kadar okunabilir oluyor.