şükela:  tümü | bugün
  • bir tüketim modeli.

modelin ismi, modeli ortaya çıkaran araştırmayı destekleyen kurumların adlarının baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. bu kurumlar:

(bkz: massachusetts institute of technology)
    (bkz: university of pennsylvania)
    (bkz: social science research council)

model, 1967 yılından itibaren amerikan ekonomisini araştıran bir grup ekonomist tarafından geliştirildi. modelin geliştirilmesinde isminin telaffuzundan gerçekten hoşlandığım italyan ekonomist franco modigliani de var. modelin iki önemli katkısı mevcut:

- tüketim ve tüketim harcamaları arasındaki farkı ortaya koyması,
    - çoğaltan mekanizmasının dinamik işleyişlerini ortaya çıkararak gelirdeki bir artışın ne kadar bir sürede tüketim artışına yol açacağını tahmin etmeye olanak sağlamasıdır.

tüketim, herhangi bir dönemde tüketim mallarının alımı için yapılan harcamalardan ziyade, mal ve hizmeti kullanma anlamına gelmektedir. tüketim harcaması ise, bir dönemde tüketim mallarının alınması için yapılan harcamadır. tüketim, herhangi bir dönemde satın alınan veya o dönemden önce satın alınmış olan malın kullanılan kısmının değeridir.

bu ayrım sonrası, gelir artışı marjinal tüketim eğilimine bağlı olarak tüketim arzusunda bir artışa yol açacaktır. ancak dayanıklı tüketim mallarını satın alanlar, bunun tüm bedelini alışı sırasında ödedikleri halde, aldıkları malın faydasını belli bir zaman boyunca göreceklerdir. dolayısıyla, gelirdeki bir artışın neden olacağı tüketim harcamasındaki artış, başlangıçtaki tüketim artışını bir haylı aşacaktır. ilk etapta tüketim düzeyini aşan tüketim harcaması zamanla, tüketime eşitlenecek ve daha sonra da tüketimin atında kalacaktır.