şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hakkinda savunma sanayii mustesarligi tarafindan :

  tamamen türk mühendis ve işçileri tarafından tasarlanıp üretilen mpt-76’nın tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları savunma sanayii müsteşarlığına ait bulunmakta olup, mpt-76 için uluslararası patent başvuruları yapılmıştır.

  aciklamasi yapilan tufektir.

  not: ulkede hicbirsey yapilmasin, hicbirsey olmasin yeter ki erdogan gitsin gibi garip bir mantikta yasayan ve gercekten anlayamadigim insanlar icin uzucu bir haber. guney kore mucizesini nasil yaratti basligina bakin, artik sevmediginiz, tahammul edemediginiz insanlarla birlikte yasamayi birseyler yapabilmeyi ogrenin. insanlar farkli fikirlerde olur, ama iyi yapilanlara iyi diyelim. kotu yaparsa da bir insan, kotu yaptin diye yerin dibine sokmaktansa, su sekilde daha iyi olurdu, ben de daha iyisini yapayim deyin.
 • türkiye'nin milli imkanlarla yapılan ilk ve tek piyade tüfeğidir.
  mpt76.com
 • kıskandığım tüfektir. bu tüfekle askerlik yapmayı isterdim.
 • gazetelerdeki yorumlara ve eksisozlukteki entrylerin bazilarina bakacak olursak insanlarin sebepsizce yerin dibine soktugu piyade tufegidir. yok sunun kopyasiymis, yok bunun kopyasiymis, yok bu yuzyilda bununla mi ovunecekmisiz, vs. vs.

  buyrun alman yapimi stg-44:
  https://www.google.com/…g44-rifles%252f%3b650%3b233

  bu da ak-47:
  https://www.google.com/…wiki%252fak-47%3b2365%3b854

  bu da stg-44 hakkindaki wikipedia sayfasi:
  http://en.wikipedia.org/wiki/stg_44

  eger usenmeyip wikipedia sayfasini okursaniz ak-47'nin stg-44'un tasarimindan buyuk olcude etkilendigini ancak mekanik sisteminin oldukca ozgun oldugunu ogrenirsiniz. gelelim mpt-76'ya. bir insan bu tufegin dayanikli, isabetli, ya da mekanik sisteminin ozgun olup olmadigini bilmeden sadece dis gorunusunden kolpa oldugu sonucuna variyorsa ya allame-i cihandir, ya da pek cok insanda var olan "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma" durtusune yenik dusmustur.
 • m468'e benzeyen tüfek. 7.62 mm kullanılması doğru bir tercih olmuş. zira terörle mücadele eden birliklerin kullandığı 5.56'lık hk33'ler, isabet konusunda başarılı olsa da, hedefte istenen tahribatı yapma konusunda çok yetersizdi.
 • m4'e benzeyen birçok yanı olsa da estetik olarak "türk" durmayan, uluslararası görsellikte bir piyade tüfeği. şaka maka linke tıklamadan önce lale motifi, selçuklu motifi veya 70'lerden kalma köşeli ve çirkin bir şey göreceğimi hayal ediyordum. şarjörle el kundağı arasındaki yuvarlak geçiş, dipçik tasarımı falan güzel olmuş. hele bir de hafifse tam süperli olur.

  umarım 1-2 yıl içinde tam üretime geçilip ordunun tamamına yayılır da askerliğimi miladı dolmuş g3'ler yerine bunlarla yaparım.

  süngü ne alaka onu anlamadım ama. 1930'larda mıyız, o kadar yakından kimle dövüşeceğiz allasen.
 • allah'tan askerde ak47 kullandım da g3 veya hk33 ile muhattap olmadım, umarım bu sefer düzgün bir silah yapmışlardırda g3 ve hk33'ler değiştirilir diyerek eleştirmekten uzak durduğum silah...
 • umarım face'deki atış videosundan sonra bi takım düzeltmeler yapmışlardır yoksa silahta bir geri tepme sorunu olduğu bariz.

  uzanmış atış yapan askerlerin neredeyse omzu çıkacak her atışta.

  hoş tsk mal kabullerinde titizdir. gerekli geniş testleri yapacaklardır.
 • pkk terör örgütüne karşı kullanıl(a)madıktan sonra ne skime yarayacağını bilemediğim tüfek.
 • zamanında mkek mehmetçik 1 adlı bir tüfek yapmıştı. silahın iki versiyonu bulunuyordu. 5.56 ve 7.62 mm seçenekleri. sarsılmaz da kalktı mkek'i dava etti. neymiş efendim bu silahlar hk416 ve hk417'lerin çakmasıymış. ulan zaten hk416, m4 ve m16'ların çakması. zaten ismi de m4 ve m16'ın birleştirilmesinden geliyor. colt da dava açmıştı heckler & koch'a. adamlar da sadece ismini değiştirmişti. biz yapınca adı çakma oluyor, heckler & koch yapınca orijinal oluyor. ayrıca bizim mehmetçik 1'ler hk416 ve hk417'lerden daha hafifti ve yeni alaşım sayesinde daha sağlamdı. buna rağmen bizimkiler bi' de üstüne sarsılmaz tabancası satın aldılar. güler misin ağlar mısın? şimdi geri tepmesi çok az diye yutturdukları mpt-76'lara kaldılar.