şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: mazda mpv)
  • ing.ks. mean platelet volume.
  • ortalama trombosit hacmi (ing. mean platelet volume).
  • mplayer2 ve mplayer' ın forku (çatallaması) olan, gpu video çözümleme (decoding) yapabilen, hafif, hızlı ve de açık kaynak kodlu bir medya oynatıcı.
    (bkz: http://mpv.io/)
  • yanına youtube-dl kondugunda youtube vb sitelerdeki videoları ve sesleri de oynatabilen müthiş bir program. mplayer'ın eli-ayagı düzeltilmiş olanı.
  • kendi deyimiyle "bedava, açık kaynak ve çoklu platform medya oynatıcısı.". benim kullandığım ve şu zamana kadar en memnun kaldığım medya oynatıcısı. webm, mkv, avi, mp4 gibi containerlara destek vermesi, çok hızlı video arama (seeking), akıllıca tasarlanmış klavye kısayolları ve çok hızlı açılış süresiyle işini çok başarılı bir şekilde yapan ve sadece işini yapmaya çalışan bir program.

10larca scaling algoritmasına sahiptir 7-8 kadar donatım hızlandırma imlementasyonuyla hızlı ve hafif bir program olmayı başarmıştır.

sonradan eklenen lua scripting desteği sayesinde otomatik altyazı bulma, minimize ettiğinde otomatik durdurma özelliklerini kazandırabiliyorsunuz. eğer vakit ayırırsanız tüm isteklerinize cevap verebilir.

osx kullanıcıları için kendi mpv.conf dosyam.

--- spoiler ---

profile=pseudo-gui
    --sub-codepage=utf8:ıso-8859-9
    save-position-on-quit
    hwdec=videotoolbox
    vo=opengl
    terminal=no
    softvol=yes
    softvol-max=130
    [extension.jpg]
    pause

[extension.png]
    pause

[extension.gif]
    loop-file=inf

[extension.webm]
    loop-file=inf
    --- spoiler ---
  • (bkz: multi purpose vehicle)
    çok amaçlı araç. geniş aile otomobillerine verilen kasa tipi ismi.
  • linux mint 19 64 bit mate versiyonunda vlc player h.264 codec'li mkv dosyalarında uzun pause'lardan sonra ve bazen durduk yere piksel piksel garip renkler gösteriyordu. h.265 dosyalarında ise işlemci yükünü yükselterek takılmalarla oynatmaya çalışıyordu. mpv, bu derdime çare olan medya oynatıcıdır efendim. yağ gibi akıyor kendisi. donanım hızlandırma, ses akışı seçimi, alt yazı gösterme çalışıyor.

alışılmadık bir menü tasarımı var. mouse ile alt tarafa gidince ne gösteriyorsa o kadar kontrolü gui'den yapılabiliyor, onun dışında bir menüsü görünmüyor. fakat mpv.conf dosyasını bir metin editöründe açıp edit ederek ek kontroller mümkünmüş. müş diyorum çünkü bendeki mpv.conf dosyası boş. bozmaya da korktum. indirme dosyaları, kısa yol tuşları ve kullanım kılavuzu şu adreste: https://mpv.io/

hali hazırdaki medya oynatıcınız h.265 dosyalarını akıcı oynatabiliyor mu diye test etmek için https://www.libde265.org/downloads-videos/ adresinden videoları indirip deneyebilirsiniz.

aslında bu sayfa bir kodek eklentisi tanıtıyor. h.265'leri düzgün oynatamayan vlc'ye eklenince oynatabildiği iddia ediliyor. bendeki işletim sistemi için olan ekleme işlemlerini yaptım ama bir halta yaramadı ben de varsayılan oynatıcım olarak mpv'yi seçtim. devam ediyorum.

windows'taki vlc player de h.265 konusunda düzgün çalışmıyor. bu sayfadaki eklentiyi denemedim ama windows'ta potplayer varken ona gerek yok.

mpv'de alt yazıyı yukarı taşımak için küçük r, aşağı taşımak için büyük r kısayolu kullanılıyor. alt yazı senkronu veya alt yazı font ayarları için kısa yol veya menü tuşu yok. conf dosyasıyla uğraşmak lazım. kendine has bir ses ayarı yok, sistem ses ayarıyla devam ediliyor. ses düzeyi gayet yüksek.

kısacası linux mint'te akıcı bir biçimde oynatmadığı dosya yok. alt yazı senkronu veya font ayarı gibi şeylerle uğraşmanız gerekmedikçe de gayet pratik.