• 5 dakika önceye kadar korktuğumu bile bilmediğim cihaz. yarın gece beyin ve bel mr'ı çektireceğim umarım sağ salim çıkar ve hayatıma devam ederim.
  • yaklasik bir saat önce ayık girip 15 dk. sonra uyuyarak çıktığım hede.
    kulaklarinizi sağlam tıkayıp uyku moduna geçin. aslında bana eğlenceli geldi.
  • bugün çektirdim ben, ne salak işmiş o öyle 40 dakika boyunca nefes al-bırak-tut-bekle-bekle-bekle-bekle ulan nefessiz kalacam, bıraaak oooooooh. bi de fonda o cıstıtak cıstak cıstıtak cıstak şeklindeki kompresör sesleri, beste yaptırır adama. gözünü kapat yarı uyku modu en ideali. görüntü alırken aletin çıkardığı diğer sesler ise başka boyut. koca bir teknolojik aletin içindeki tünelimsi boşluğa tıkılıyorsun ve hissiyat aynen şu: kesin uzaylılar tarafından kaçırıldım beni inceliyorlar.
  • bugün ben de kbb uzmanı doktorun talebi ile hem ilaçlı mr hem de tomografiyi arka arkaya çektirmiş bulundum.

ilaçlı olan mr çekimi için öncesinde damar yolu açılıyor, metal malzemelerden arınmış şekilde mr odasına alınıyorsunuz ve size gerekli açıklamalar yapılıyor. tek ve en önemli nokta hareketsiz şekilde kalmanız aksi halde cihaz içerisinde kalacağınız süre katlanarak artacaktır.

cihaz içerisine sizi yerleştirdikten sonra acil durum butonu (vb) gibi bir şeyi elinize tutuşturuyorlar ve kendinizi kötü hissettiğiniz anda bunu kullanabileceğinizi söylüyorlar. zira başka şekilde haberleşme imkanı yok çünkü sizi asla duyamazlar.

mr çekimi sırasında çok değişik ritmlerde ve yüksekliklerde ilginç ve korkutucu sesler duyacaksınız ama kendinizi rahat bırakırsanız, gözlerinizi kapalı tutarsanız ve başka şeyler düşünürseniz (iç muhasebe, neydim ne oldum vb) bir süre sonra hiç rahatsız olmayacaksınız.

eğer ilaçlı mr çekiliyorsa çekimin ikinci kısımında kolunuzdaki damar yolundan ilaç verilecek ve kolda hafif bir yanma hissi duyabilirsiniz ama 15-20 sn de bu his azalmaya ve yok olmaya başlayacak. bu sekans da tamamlanınca gelip sizi cihazdan çıkaracaklar ama acele etmeyin 30-40 sn oturarak bekleyip sonra ayağa kalkmaya çalışın.

benim beyin ve kulak mr'ı çekildi yaklaşık 25 dk sürdü ve ilacın herhangi bir yan etkisini görmedim, ilacı vücuttan atmak için bol bol su içilmesi önerilmektedir.

kısacası korkulacak bişi yok, radyasyon yok sadece kapalı bir alana girip bir süre hareketsiz kalmanız gerekecek.
  • tecrübelerimi şöyle yazayım:
    daha dün girdim. göt attım resmen. ilk girdiğimde nefessiz kalma korkusu başladı. aradan 5-10 saniye geçtikten sonra nekadar pis olduğunu düşündüm, hijyen 0. tabi bunları düşünmem çok kısa sürdü arkadan metal beati gibi sesler başladı. resmen gitarist solo atıyordu. gözlerimi kapattım ve ritme ayak uydurdum. bir an önce bitmesi için uyumak istedim ama gitarist izin vermedi.
  • ınsanlardaki abartı sevdasının haddi hesabı yok. ms hastasiysaniz en yakın arkadaşınız oluyor mr. önce ilaçsız, sonra ilaçlı çekiliyor ve takribi 1 saat civarı sürüyor. o kadar çok girdim ki anılarımı yazacak kadar yer edindi hayatımda ama bir kere bile satirlarca edebiyat yapmadım. insanlar cidden çok ilginç ya.
  • tamam farklı korkularınız olabilir normaldir, klostrofobik olabilirsiniz onu da anlarım fakat bu korku üzerine edebiyat yapmak da neyin nesi ? mübalağa ettiğinize değse bari.
    tanım: içinde genelde uyuduğum, tanı koymak amacıyla kullanılan güçlü bir magnet
  • bugün geçmeyen kulak çınlaması ve baş ağrısı sebebiyle beyin için olanını ilk defa deneyimlediğim tabut şeysi.

burada 13 sayfa boyunca yazılan şeyleri tekrarlamayacağım ama, klostrofobisi ya da anksiyetesi olan insanların girerken psikolojik olarak iyi hazırlanması gerekiyor. ben hiç bir şey okumadan, gürültüden vs. habersiz ve sakin bir şekilde girdim ama ilk 30 saniyede nabzım 130-140'a fırladı eminim. çünkü personel hanımefendi ben fırına verilirken sadece "yüksek ses duyabilirsin" dedi ve 5-6 dakika süreceğini söyledi biz de tamam dedik girdik ama..biri iş makinasıyla kabini deliyor, iki saniye sonra hastanenin bütün alarmları çalıyor, sonra bir beş saniye silahlar patlıyor... kulak çınlaması diye gittik aq insan bize de bir kulaklık verir, bir panik butonu verir. zaten dar ve kıpırdayamıyorsun, yemin ederim bi noktada kabini tekmeleyecektim.

neyse ki 2-3 dakika sonra kendimi toparladım, zaten sesler tekrara düşünce alışıyorsunuz, başka şeyler düşünmek de iyi geliyor. ama herkes bu şekilde telkin edemeyebilir. bilinçli şekilde girilirse atla deve bir işlem değil, ikinci defa girsem uyuyakalırım dedim hatta ben swh.
  • ölümle daha iyi yüzleşebilmek için bir gün açık bir mezarda yatma düşüncem vardı, bu makineye girmek daha temiz oldu. çünkü baya mezara yatar gibi yatıyorsun. klostrofobisi olan arkadaşlar kusura bakmasın ama ben sevdim, istediğimi aldım. klostrofobisi falan olmayanlar için abartmaya gerek yok, uyku tulumuyla yattığınızı falan düşünün, techno müzik çalan mis gibi son teknoloji makine.
  • dev bir mıknatıs +düşük ve yüksek enerji seviyeleri arasında atomik dizilim temelleri ile görüntü oluşturan x ışını kullanılmayan daha ziyade yumuşak doku, iç organ vb değerlendirmesinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. buradan vermek istediğim mesaj x ışını içermez, ilgili doktor istediğinde gebeler gönül rahatlığı ile bu makinaya girebilir. göbüş sığarsa tabi; onun da çözümü morbid obezler için kullanılan xl mrı cihazlarıdır. dezavantaj; harekete karşı çok hassastır, seslidir, klostrofobiktir.
hesabın var mı? giriş yap