şükela:  tümü | bugün soru sor
157 entry daha
  • enterografi denilen cinsi insanı hayattan bezdirecek bir şeymiş onu öğrendim. daha önce dizime normal mr çektirmiştim, gayet rahat geçmişti. ama bu seferki hiç öyle olmadı.

ince bağırsağa bakılacağı için bir gün öncesinden sanki kolonoskopi yapılacakmış gibi gün boyu sıvı besleniyorsunuz. sonra akşam müshil şurubu olan x-m diet içiyorsunuz. iç allah iç bitmiyor. bir de bana dokundu mu nedir gaz sancısı, ishal, halsizlik derken sabahı zor ediyorsunuz. bitti mi? bitmedi.

sonra sabah erkenden görüntüleme merkezine gidiyorsunuz. orada 1.5 litrelik pet şişeyi dayıyorlar. içinde ilaç bulunan, kahverengi, pis tadı olan bir su. iç allah iç o da bitmiyor. sonra mr'a giriyorsunuz. yarım litre daha ilaçlı su veriyorlar. onu da içiyorsunuz. damar yolu açıyorlar. damardan buscopan veriliyor ki bağırsak hareket etmesin. sonra damar yoluna başka bir hortum bağlıyorlar. görüntüleme sırasında hortumdan damara bir şeyler aktığını hissediyorsunuz. her görüntü alındığında nefesinizi 20-30 saniye tutmanız ve kesinlikle kıpırdamamanız gerekiyor.

ha tabii enterografi süresi normal mr çekim süresi kadar da değil. benimki ilaçlı su içme hariç 1 saat sürdü. nefesimi düzgün tutmasam kimbilir ne kadar sürecekti. neyse çekim bitiyor. ee bağırsaklar bomboş, üstüne 2 litre su içtiniz. ya ne olacaktı, sonuçları beklerken 10 dakikada bir tuvalete koşup afedersiniz kıçınızdan işiyorsunuz. ev uzaksa allah yardımcınız olsun ben yarım saati zor ettim, bir daha böyle bir şey yaptırırsam bez takacağım.

eziyet, resmen eziyet. bu kadar zahmetten sonra sonuçlarda bir şey çıkmazsa üzülecek hale geldim ne diyeyim.
4 entry daha