şükela:  tümü | bugün
  • martin mystere'nin pek çok durumda sergei orloff'u cebinden çıkaracak denli kapsamlı ve entrika dolu planlarıyla ünlü olmuş düşmanlarından biri. kökenine dair tek bilgi türkiye'de "öldüren ateş" adıyla yayınlanan macerasında verildi. coudersport'ta yaşayan ve 1966 yılında diri diri yanarak ölen kimyager john irving bentley'in yetenekli asistanı olarak çalışan ve takma ad olarak "smith"i kullandığı düşünülen jinx, kimyadaki dehasını sihirbazlık numaraları için de kullandı (hatta bu konuda kendisinin beylik numarası purolarını parmaklarını şıklatarak yakmasıdır. bunu da parmaklarına sürdüğü kimyasal maddeler sayesinde başarır). bentley'in vücudun biyolojik ritmini hızlandıran aşıyı zengin olmak için pazarlamayı reddetmesi üzerine onu buluşunu kullanarak öldürdü ve aşıyı daha da geliştirerek bir günde bir ay yaşamak isteyen zenginlere sattı (bkz: zero time). kitaplarını bir türlü zamanında yetiştirmeyi başaramayan mystere'yi de tuzağına düşüren jinx, martin'i arabayla kovalarken kaza geçirdi. uzun bir süre ortada gözükmediği için öldüğü düşünüldü. ancak "dorian gray operasyonu"nu (bkz: operation dorian gray) tezgâhlayarak mystere'den öcünü onu değişik bir biçimde öldürerek aldı. beden değiştirdiği için yaşı, durumu ve konumu hakkında bilgiler yetersiz ve çeşitlidir. mr jinx ayrıca rüyalara sızıp onları bedenin tamamen fiziksel olarak algıladığı somut gerçekliğe dönüştüren bir cihaz bulmuş ve bu cihazla rüyalar alemini karmaşaya sokup insanların rüyalarına tanımadıkları üçüncü kişilerin de şahit olmasına, katılmasına ve hatta bunlardan zarar görmelerine yol açmıştır.
  • bir kedi ismi.
  • martin mystere'nin düşmanları arasında muhtemelen en karizmatik olanı. hele o parmak şıklatarak puro yakma hareketine hastaydım zamanında. sergei orloff'un kaba tarzının tam zıddı, - incelikli, bol entrikalı -, bir kötü adam tiplemesidir kendisi. genelde pek hazzetmediğim martin mystere serisinin en sürükleyici maceralarının kötü başkahramanı olmuş bay jinx'in özellikle dorian gray operasyonu adlı macerada martin'e ettikleriyse unutulmaz.
  • martin amcamın baş belalarından biri. insanlara hayal satarak ruhlarını çalardı. şeytana pabucunu ters giydirenlerdendi yani.

    "gün içinde derdest edilen şahıs"ı son yıllardaki şekil ve şemaili -hattâ çevresini bu derece etkisi altına alabilmesinin tuhaflığı- dolayısıyla mr. jinx'e benzetiyormuşum, serbest çağrışım dostum bugün iyice emin oldu.