• bay hiçkimse, karısı ve 3 cocuguyla yaşayan sıradan bi aile reisidir. bir gun bi uyanır. yıl 2092'dir. bay hiçkimse (aka nemo nobody) 120 yaşındadır. ve ölümlü insanoglunun tek temsilcisidir. bay hiçkimse'nin kafası karışır. olaylar gelişir.
  var böyle bir film. yapım aşamasında. inanılır gibi diil. biliyorum. ama fransızlar yapıyor. jaco van dormaelde yönetiyor. hayat devam ediyor.

  (bkz: nothing is real everything is possible)
 • rhys ifans, sarah polley, diane kruger ve jared leto gibi isimlerin oynadığı, 12 yıl aradan sonra jaco van dormael filmi için sabırsızlanılan film.
 • jaco van dormael'in le huitieme jour filmini izlemiş ve çok beğenmiş biri olarak uzun yıllar sonra yönetmen koltuğuna tekrar oturmasını sağlayan bu filmden çok umutluyum. fragman da oldukça merak uyandırıcı. filmin senaryosu etkileyici bir şekilde işlenebilirse, çok başarılı olacak bir film geliyor diyebiliriz.
 • biraz dağınık bir film. daha derli toplu ve net bir önermesi olsaymış kült olabilirliği varmış.
 • 29. istanbul film festivali kapsamında izleme şansı bulduğum ve son zamanlarda izlediğim en güzel senaryolardan birine sahip film.

  sicim teorisine göz kırpan, alternatif hayatların geçişleri başarı ile kurgulanmış, çekim tekniği, 70'li yıllar havası ve müzikleri ile son dakikasına kadar izleyiciyi kendine bağlayan bir film olmuş, daha ne olsun? tek dezavantajı 138 dakikalık uzunluğu.* ama filme kendinizi kaptırınca uzunluğunu fark etmiyorsunuz bile. yeni neslin donnie darko'su olabilir.*

  ayrıca sayesinde diane krugerın ne kadar güzel bir hatun olduğunu bir kez daha gördüm.*
 • kararsız kaldım bu film iyi mi kötü mü, ama sığ bir özet gerekirse: butterfly effect tarzı bir film. daha az geyik.
 • çok etkileyici, anlatması güç. basit olarak, geçen yıldan beri festival veya vizyon fimleri içerisinde izlediğim en iyi film. müzik seçimi*, sahne geçişleri, diyaloglar, harika.

  nasıl bir film bu? sanki tek bir film değil de 3-4 film bir aradaymış gibi bir film. çok doyurucu. artık sinemada daha sıklıkla örneklerini göreceğimizi düşündüğüm sicim teorisi, paralel evrenler/yaşamlar tabanlı bir film.

  defalarca izlenesi tadı çıkarılası... yönetmen ve senarist jaco van dormael'in biraz öğretici rolü üstlendiği filmde anlatım şekillerini izlemek de birbirinden güzeldi. kuşların batıl inancı var mıdır? doğru pastayı seçmeliyiz çünkü geri dönüşü yoktur...

  --- spoiler ---
  bugün hayatımın en mutlu günü.
  --- spoiler ---
 • 29. istanbul film festivali'nde eleştirmenlerin "festivalde mutlaka izlenmesi gereken filmler" listelerinde nedense pek göremediğimiz son derece başarılı bir "bittikten sonra yeniden izlenesi gelinen film".

  her verdiğimiz kararın kaderimizde ne büyük etkileri olabileceğini konu eden film, çok orijinal, şaşırtıcı ve etkileyici senaryosu ile kurgusundan dolayı eminim ki izlendikçe butterfly effect ve donnie darko ile sıkça kıyaslanacak. ancak filmi izledikten sonra şunu söyleyebilirim ki yönetmen ve senarist jaco van dormael bunlardan daha başarılı bir iş çıkarmış, hatta son yılların en dikkat çekici filmlerinden birini çekmiş diyebiliriz. kendisi de oynadığı brezilya'lı işsiz rolüyle "kendi filminin bir sahnesinde görülen yönetmenler" kulübüne adım atmış.

  jared leto da requiem for a dream'den sonra bu iddialı filmde de başrol oynayarak şansını ya da yeteneğini bir kez daha kanıtlamış oluyor sanırım. bunun müzikal kariyerinin de* etkisiyle perdede sevdiğimiz öteki oyuncular kadar sık göremediğimiz aktörün oynadığı filmler konusundaki seçiciliğinin sonucu olduğu da söylenebilir tabi. bu arada nemo'nun yaşlı halini de kendisi canlandırmış anladığım kadarıyla, makyaj çok başarılı olmuş.

  oyunculuğun genel olarak üst seviyelerde seyrettiği filmde bu konuda beni en çok şaşırtanı toby regbo oldu. daha önce pek kayda değer rolleri olmadığını gördüğümüz anime karakteri görünümlü aktör hem nemo'nun 15 yaşındaki hali için tip olarak hem de oyunculuğu yönünden çok sağlam bir seçim olmuş.

  son olarak filmdeki sicim teorisi ve paralel evrenlerle ilgili kısım sanki "the elegant universe" belgeselinden direk alıntıymış gibi geldi bana, konuyla ilgili pek bir şey bulamadım ama öyle gibi sanki.

  --- spoiler ---

  remem-ber

  --- spoiler ---
 • kurgusuyla, anlatımıyla, görselliğiyle, oyunculuklarıyla izlendikten sonra akılda kalan, çokça muhabbete meze olabilecek malzemeyi de bünyesinde barındıran film. günümüzün popüler fizik kavramlarını - sicim teorisi, paralel evrenler, alternatif zaman boyutu gibi - hem biraz didaktik, hem de hikayenin içine yedirerek anlatışı takdire şayan. pornografik olmakla suçlanan, 15 yaşındaki nemo ile anna'nın arasında geçenler ise bence gördüğüm en etkileyici aşk sahnelerindendi. yeni bir kült olma yolunda gibi...
  sinema çıkışında bu güne kadar yapmış olduğunuz en basit bir seçimin bile hayatınızın o andan sonraki kısmını nasıl geri dönüşsüz bir şekilde değiştirmiş olabileceğini düşünmek biraz insanın başını döndürebiliyor yalnız...
 • darren aronofsky, tom tykwer, kieslowski, michel gondry sanki tek beyin olmuslar ve filmi ortaya çıkarmışlar. gözümü kırpmadan izlediğim muhteşem film. nerdeymiş bu adam yıllardır neden film yapmamış..
  --- spoiler ---
  paralel hayat, paralel evren, bilim kurgu, ucusan bisikletler, ask, olum, tersine donus, alternatif yasamlar, hayat tekrarları, seçimler, sicim teorisi, alternatif zaman boyutu, hayat teorileri, kurgu, gecmis gelecek, hayal, gercek, tesaduf, dogru, yanlıs... tum bunların yanına filme inanılmaz uymus tanıdık melodiler, oyuncluk, aslında kargaşa olması şart olan hikayede nasıl olmadıgını anlayamadıgım duzen, anlatım dogrulugu... bir filmin içinde belki 100 film... sadece bir film diye nitelendiremeyeceğim olaganüstü şey..
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap