şükela:  tümü | bugün
 • dunyadaki en prestijli ve en geni$ katilimli vucut geli$tirme $ampiyonasi. bu sene 19 ekim'de yapilacak. odul 375.000 dolar. yer nevada/us. son 4 yari$manin birincisi ronnie coleman gene goturecek gibi.
  (bkz: arnold classic)
 • türkiye'den şu ana kadar sadece ahmet enünlü ve hamdullah aykutluğ katılmıştır.
 • bu ünvanı 3 defa kazanan frank zane aynı zamanda bu yarışmanın gelmiş geçmiş en zayıf mr. olympia'sıdır.
 • dünyada vücut geliştirme yarışmalarının dünya kupası'dır. en prestijlisidir. en iyiler diğer tüm yarışmaları boş verir, tüm bir yılın takvimini bu yarışmaya göre düzenler.

  bu seneki mr. olympia, yaklaşık 3 hafta sonra gerçekleşecek. bu seneki yarışma çok önemli, çünkü kesin bir favori olmamakla beraber çok fazla büyük ismi ağırlayacak.

  bu senenin en çok dikkat çekecek olayı şüphesiz 4 defa mr. olympia olan jay cutler'ın 1 yıl aradan dönüşü olacak. malumunuz, 2 yıl önceki yarışmada şu anki mr. olympia phil heath'in ardından ikinci gelince emekliliğini duyurup supplement işine girdiğini açıklamıştı, ancak çok geçmeden tekrar vucüt geliştirmeye döndü. geçen sene sakatlığı nedeniyle yarışmadı. kendisi son 10 mr. olympia yarışmasında ikincilikten kötü bir derece almadı, son sızan fotolarında biraz hacim kaybettiği açık, bakalım yarışmada belki bir sürpriz yapar da iyi bir conditioning (düşük vücut yağı oranı + vucudun tuttuğu su miktarının azlığı ki, tüm kaslar tüm detaylarıyla seçilebilsin bakınca) ile çıkar sahneye.

  şu anki mr. olympia phil heath ise şimdilik favori olarak gösteriliyor. sosyal medyada kendisine sataşanlara aynı dille karşılık vermesi nedeniyle kendisine biraz antipati beslense de gerçekten disiplinli bir şekilde çalışıyor. ben de unvanı kaptırmayacağını düşünüyorum, vücut tipinden pek hoşlanmasam da.

  milletin sevgilisi, gönüllerin birincisi, kalplerin fatihi konumunda olan kai greene ise geçen sene 2. oluşunun ardından bu sene mutlak birincilik için sahneye çıkacak. geçmişinde bazı uygun kaçmayan olayları, görüntüleri nedeniyle bodybuilding dünyasının tanıtım yüzü olmasına izin verilmeyeceği nedeniyle birinciliğine pek ihtimal verilmese de ben pek inanmıyorum böyle bir duruma.

  geçen sene neredeyse adı bile bilinmiyorken 3. olan shawn rhoden da merakla beklenenlerden. oldukça estetik bir vücutla karşımıza çıkmış olan bu abimiz, sadece estetiğin yetmeyeceğini, çok daha fazla kas kütlesi yapması gerektiğinin de farkına vardı. bu sene, geçen seneye oranla yüksek miktarda kas kazanmış olarak sahneye çıkması bekleniyor.

  üç hafta sonraki yarışmanın asıl sürprizi ise mamhoud "big ramy" elssbiay olacak. şu ana kadar katıldığı tüm profesyonel yarışmalarda birinci oldu. mısırlı olan bu yarışmacı, adı çok az biliniyorken birkaç ay önceki new york pro yarışmasına girip birinci oldu. uzun bir süre antrenman eksikliğ, nedeniyle biraz hacim kaybetmiş olarak geri dönen ancak çok iyi bir conditioning ile gelen victor martinez'i sahnede resmen dwarf etti. en göze çarpan özellikleri inanılmaz büyüklükteki quad'ları ve orantılı, simetrik vücudu. ancak kendisi ingilizce bilmiyor gibi bahanelerle bu adamı birinci yapmazlar diye ortaya iddia atanlar var ancak bilmiyorum. bu yarışmanın işin içine biraz politika katmak gibi bir ünü var diye biliyorum, yarışmada göreceğiz.

  hayırlısı neyse o olsun, hakedenin kazanması dileğiyle.
 • her sene böyle heyecan olur mu hani takım falan da tutmuyoruz sadece seninle aynı spora gönül vermiş hatta senden fazlasını yapıp hayatını adamış insanları izliyorsun, türkiyedeki gavatlara bakıyorsun bir de olympia sahnesine bakıyorsun karşılaştırıp üzülüyorsun sonra aklına geliyor serdar aktolga'nın sözü: "türkiye 100 yıl daha olympia sahnesine adam gönderemez". adam haklı en azından türkiye şampiyonasına bakınca bunu söylememek elde değil.

  neyse efendim biz bekliyoruz gönlümüz kai greene aklımız jay cutler ya da phil heath diyor, hadi hayrılısı.
 • 1.phil
  2.kai
  3.wolf

  seklinde sonuclanir die tahmin ediyorum. "big ramy" supriz yapabilir. cutler ilk bese giremez.
 • haftada 6 gün,2 seanstan antrenman yapan vucutculardır. buraya kadar herşey tamam, kendilerini spora adamışlar gibisinden ancak üstüne steroit alırlar ve sınırlar dahilinde ne kadar kimyasal varsa kullanırlar. bu sayede insanlık dışı bir görüntüye sahip olurlar. spor değildir, ucubeliktir.
 • müzmin loser kai greene'e gene şans tanımadığım yarışma.
 • gönlümüz kai'den yana