şükela:  tümü | bugün
 • ismi m ile başlayan herhangi bir uluslar arasi emlak firmasi
  örneğin :
  mahmut real estate yok böyle uluslar arası emlak firması olmaz -moby real estate- mesela
  ayrıca çalıştığım şirketin ismi (bkz: emlakçı değilim ben)

  (bkz: ben ukte doldurdum)
  (bkz: entrynin ukte oldugunu belirtme ihtiyaci)
 • ks. meal, ready to eat. abd ordusunun, yiyecek hizmetlerinin sunulamadigi ortamlarda hareket halindeki askerlerin besin ihtiyaclarini kar$ilamak uzere geli$tirilmi$, 1980 ba$larinda hizmete girmi$ yenmeye hazir yemek paketleri.yirtilmaya dayanikli kalin naylon po$etler ve ozel kutulari icinde $u elemanlardan olu$ur:

  -ana yemek (cogunlukla soslarla zenginle$tirimi$, egzantrik isimleri olan tavuk, biftek, domuz eti ya da turevleri vb)
  -yan yemek (tereyagli $ehriye, bilmemneli fasulye, $u ya da bu usulde i$lenmi$ patates vb)
  -tatli (i$lenmi$ meyve ya da kek)
  -kahvalti ya da ati$tirma icin genellikle kalin ve doyurucu bir nevi kraker, ustune surmek icin ufak po$etlerde fistik ezmesi, recel ce$itleri
  -toz icecek po$etleri,po$et kahve, $eker, ciklet
  -plastik ka$ik, kagit mendiller, havlular vb

  ozel uretim teknikleri sayesinde bu paketlerin icerigi oda sicakliklarinda bile 3 seneden fazla, uygun ko$ullarda da 6-7 sene, lezzetlerinden ve besleyiciliklerinden bir $ey kaybetmeden saklanabilir.
  mre menuleri, uzerine su vb eklemeye, hatta zor durumlarda isitmaya gerek kalmadan yenebilir. menuler cok ce$itlidir, bazi mre menuleri ozellikle sevilmez ama genel olarak kotu olmasalar da can sikintisindan olsa gerek, bunlara "meals, rejected by ethiopians" gibi isimler takilmi$tir.acip isittiginizda, normal yemekten farki yoktur, yani ozel, tatsiz tuzsuz $eyler degillerdir.icerigi, yakla$ik 1300 kilokaloridir.mre paketleri konservelere gore daha hafiftir, ozel ambalajlari sayesinde zor ko$ullarda darbelere vb dayaniklidir ve bdu ceplerine sigacak boyutlardadir.

  turk ordusu icin de benzer uretim teknikleri ile menu cali$malari yapilmi$tir. (unifood firmasi tarafindan uretilen yemekler bir ara marketlerde de satiliyordu.belki hala satiliyordur)
 • bir kısım amerikalı vatandaşın ruslarla savaş, termonükleer felaket, zombi-virüs saldırısı gibi şeyler için alıp stokladığı ve hatta su geçirmez kutular ile bunları evlerinin yakınındaki nehir-göl gibi yerlere batırdığını gördüğüm yiyecek paketleri. televizyonda bunun için programları bile vardı. doomsday preppers diye. ve sonradan bu "prepper" lık olayını abartıp garajı cephaneliğe çevirmeye kadar işleri ilerletmişler.

  ancak üçüncü dünya savaşı gibi uçuk nedenler göz ardı edilirse bu yiyecek paketlerinin deprem gibi felaketlerde oldukça işe yarayacağı düşünülebilir. metal mataralar, mre ve dayanıklı kutular, ışık, güç ve ısı kaynakları gibi şeyler böyle felaketlerin ilk ve devam eden zorlu günlerinde insanın hayatını kurtarabilecek şeylerdir. ayrıca evde yangın tüpü bulunması da deprem sonrası çıkacak yangınlara karşı iyi bir tedbirdir. amerikalıların bu mre leri kıyamet günleri için saklaması, yani depremi filan düşünmemesini ise bizim sıkış tıkış apartmanlarda oturmamıza ve kendilerinin bahçeli ev üzerine kurulmuş amerikan rüyasında yaşamalarına bağlıyorum.
 • derin dondurucuda raf ömrü 10 yılın üzerine çıkmaktadır.
 • (bkz: #71152599)
 • (bkz: meal ready to eat)

  genellikle ordular tarafından kullanılan ve uzun raf ömrüne sahip yiyecek istihkakı. yemek çeşitleri ülkeye göre değişmekle birlikte içerisinde ana öğün, ara öğün, içecek, baharatlar, ekmek/kraker ve tatlılar bulunmakta. öğünler bir kişinin günlük tüm kalori, enerji ve vitamin ihtiyaçlarını karşılıyor.

  türkiye'de üretimi ve kullanımı bir hayli kısıtlı. halihazırda üretilen mre'ler ise oldukça kalitesiz ve gördüğüm kadarıyla diğer ülkelerde üretilen mre'lere göre raf ömrü daha az, paketlemesi berbat, yemekler nisbeten kötü üretiliyor. halbuki sadece askeri değil sivil alanda da kullanılması gayet müsait. kampçılar, dağcılar, acil durumlar için stok yapanlar ve yardım kuruluşları tarafından yüksek bir talep oluşabilir.

  bazen dağda kamp yapıyorum veya uzun bisiklet turlarına çıkıyorum, yanıma bir sürü şey almak zorunda kalıyorum, tüpünden tut yiyecek kaplarına kadar, yığınla ağırlık. günlük ihtiyacı karşılayacak, pratik ve raf ömrü uzun bir mre istihkakı olsaydı seve seve alıp kullanırdım. internette videoları izliyorum, ellerinde çiholatalar, püskevitler, birbirlerine ikram ediyorlar, şakalaşıyorlar. aklımdan geçiyor benim de bir mre'm olsa, benim de püskevitim olsa!
 • şu videoda : https://youtu.be/7whs2bwg-aw arkadaşın 1984'ten kalma tavuklu menüsünü 2017 yılında açıp afiyetle yediği amerikan asker kumanyası.

  (bkz: meal ready-to-eat)
 • ruh hastası steve antikalardan 2018'e ışınlanıp türk yapımı mre paketi incelemiş.