aynı isimde "mrna (sözlük yazarı)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • ks. messenger rna.. protein sentezi icin temel yapilardan biri..
 • hucre icindeki protein sentezi sirasinda, delikli kart mantigiyla hareket ettigi sanilan bir hededir. dna'nin belli bir bolumu henuz bilinmeyen bir algoritmayla replike olur, bir protein $ifresini mrna adi altinda rrna'ya ula$ir. rrna mrna'dan aldigi bilgiler dogrultusunda trna'lari gerekli materyeli toplamaya gonderir (amino asit vs) malzeme geldiginde rrna (ki iki parcali bir yapiya sahiptir) mrna'nin ustune kapanarak, elindeki malzeme ile birlikte bir sentez yapar ortaya da protein cikar.(bkz: bize boyle ogrettiler)
 • rnalerin içinde en büyük olanıdır. tabi kendisi dnanın yanında ufacık ve tefecik kalır.
 • "mesajcı rna" ya da "mesajcı ribonükleik asit". protein sentezinde rol oynar.
 • dna üzerinde sentezlenir. sentezine kalıp görevini dnanın yalnızca tek zinciri yapar. dnanın diğer zincirinin adı tamamlayıcı zincirdir. m rna düz ve tek bir zincir halinde olup yapısında zayıf hidrojen bağları bulundurmaz. üzerinde bulunan anlamlı üçlü nükleotid dizisine kodon denir. yapısında bulunan kodon sayısının en az sentezlenecek proteindeki aminoasit sayısı kadar olması gerekir.
  m rnanın okunması evrenseldir. örneğin hayvansal bir proteninin sentezinde görev alan m rna bir bitki hücresine konulursa bu bitki hücresi hayvansal protein sentezlemeye başlar.
  belirli bir proteinin sentezi için özelliştirilen bu tek zincirler protein sentezi için defalarca kullanılabilir. ihtiyaç kalmadığında ise yıkımları gerçekleştirilir. rna çeşitleri arasında* * %5 ile oran olarak en az bulunanıdır. her bir m rnanın başlangıç ve bitiş kodonları vardır. başlangıç kodonunun nükleotid dizilimi aug veya gug iken bitiş kodonu uaa, uag veya ugadır. başlangıç kodonuna karşılık gelecek bir aminoasit mevcuttur, yalnız bitiş kodonlarına uygun aminoasit yoktur; zaten tam anlamıyla bu yokluk protein sentezinin sona ermesini sağlar.
 • mitekondriyal ribonükleik asit açılımıdır.işlevi protein kodlamasıdır.
 • mrna sentezi:
  mrna üreten ökaryotik genler bazal bir promoter bölge içerirler ve bu bölge rna polimeraz 2’yi bağlayan proteinler olan transkripsiyon faktörlerini bağlar.

  rna polimeraz 2 başlangıçta heterojen nükleer rna (hnrna) olarak adlandırılan ve intronlar ve eksonlar içeren büyük bir rna zincirini dna’dan sentezler.

  yani özetle rna polimeraz primer'a ihtiyaç duymaz ve girer zinciri kendi açar.polimeraz daima 3- 5 yönündeki zinc.'i okur ve 5-3 yönünde mrna sentezler.ilk sentezlene pre-mrna yada hn-rna denir.ilk başta şapka ve poli-a kuyruğunu takaraız.sonra intronları kesip atarız ve eksonları birleştiriz.sonra da matür mrna elde edilir.

  intronlar çıkarılır ve eksonlar uç uca eklenir ve matür mrna oluşturulur.

  oluşan matür mrna nükleer porlardan sitoplazmaya geçer.

  transkripsiyon sırasında 5’ ucuna şapka yapısı ve 3’ ucuna 20-250 nükleotid uzunluğunda bir poli(a) kuyruğu eklenir.

  histon proteinlerini kodlayan mrna’lar, poli(a) kuyruğuna sahip değildir ancak 3’ terminali yakınında kök-halka yapısı oluşturabilen bir sekansa sahiptirler ve bu da ekzonükleolitik atağa karşı direnç sağlıyor gibi görünmektedir.
 • sars-cov 2 ile mücadele kapsamında;
  mrna aşılarına dair almanya merkezli yapılan bir çalışmada yer alanlar arasında türk bilim insanımızın da olduğu umut verici bir proje için der spiegel kaynaklı bir haber var.

  sözlükte açılan habere ilişkin başlık ve almanca haberin türkçe'ye çevirisi için:
  (bkz: türk bilimcinin corona aşısını bulması/@bu alemi bilmeyen imparator olamaz)
 • hücre içinde polia kuyruklarına tutunarak mrna'ları toplayan maddeye oligo deoksitimidin denir.
hesabın var mı? giriş yap