şükela:  tümü | bugün
 • 1980'lerden kalma unix bazlı programların arayüzlerine sahip msc firmasını programı. msc firmasını kendi programı değildir, daha sonradan satın almıştır ve üzerine neredeyse hiç bir iyileştirme yapmamıştır. beş buçuk senesini bu programla çalışarak geçirmiş birisi olarak belirtebilirim ki dinamikler alaka her türlü problem msc adams'la çözülebilir ve piyasadaki alternatif programlar asla adams seviyesinde değildir, adamsın kullandığı modelleme yeteneği alternatif programlarda asla yoktur.

  hiç kullanıcı dostu değildir. öğrenmesi ve öğretmesi aşırı zordur ve zaman ister. genellikle yapabildiklerini gördükten sonra kolayca öğrenebileceklerini düşünerek yüksek lisan ve doktora öğrencileri adams'la bitirme tezi yapmak isterler ve hocalarına söylerler. hocalarda öğrenciyi uyarmaz çünkü adamla yapılmış akademik çalışmalar çok değerlidir. ama tam olarak öğrenebilmek için yaklaşık bir sene günde dört saat aktif olarak adams kullanmak gerekir ve öğrenci bunu farkettiğinde ya tez konusunu değiştirir yada bilen birisini bulup ona yaptırır ki programın türkiye'deki distribütörü olan firma da dahil, özel sektördeki firmalar ve akademik çevrede adams bilen sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

  özel sektördeki firmalar genellikle dönem dönem dinamik analiz işleri için adamsçı almak isterler, iş ilanı verirler ve bir adam alırlar. fakat genellikle aldıkları adamın adams bilmediğini üçüncü ayın sonunda görmüş olurlar, çünkü üniversitede adamsın içindeki kütüphanedeki hazır modeli azıcık yukarı aşağı hareket ettirmeyi başarmış arkadaşlar cv'lerine hemen adams biliyorum yazarlar. daha sonra firmalar bu arkadaşımızın adams bilmediğini ve öğrenemediğini görünce başka işlerde kullanmaya çalışırlar. bu yüzden firmalara tavsiyem adam almaktansa adams ta dinamik analiz işini başka firmalara yaptırmalarıdır, mümkünse yurtdışındaki adams konusunda uzmanlaşmış mühendislik firmalarına.

  adams'la alakalı kariyer düşünüyorsanız tavsiyem karşılığını alamama ihtimalinin çok yüksek olduğunu göz önüne alın ve türkiye'yi hiç düşünmeyin. eğer kendinizi çok iyi yetiştirirseniz ve uluslar arası saygınlığı olan kurumlarda adams'la alakalı yaptığımız işi yayınlayabilirseniz yurt dışında çok rahat uzman olarak iyi bir maaşla işe başlarsınız. fakat ilk öğrenme aşamasında bir senenizi sürekli çalışarak geçirmeniz gerekir ve bir daha türkiye'ye bu konuda çalışmak üzere dönemezsiniz. türkiye'de konuyu bilen doğru dürüst adam olmadığı ve firmalar fazla yatırım yapmadığı için kariyer çok mümkün değil. türkiye'de otomotiv firmaları be beyaz eşya firmaları adamsçı alıyor fakat yapılan işi teşvik için gelen denetçilere göstermekten başka amaçla pek kullanmıyorlar.
 • 2014 versiyonunu indirmeye başladığım program. bakalım kısmet olursa kendisini bitirme tezimde analiz yapmak için kullanacağım. çok zor bir arayüze sahip değilmiş, biraz kurcalayınca anlaşılabilir oluyormuş. ilk olarak kulağıma gelen bu oldu. kullandıktan sonra editleyeceğim.

  edit: beyler bayanlartünelin ucu bombom biyere çıkıyor. türkiye' de hakkıyla kullanabilen var mı merak ettim.
 • mekanizma tekniği ve mekanik titreşimler derslerinde görülen bilgilerin pratiğe döküldüğü ve sonuçların kolay bir şekilde elde edildiği programdır. öğrenmeye çalışırken saç baş yoldurması çok muhtemel. kullanıcı dostu olmasa da alanında kullanılabilirliği en yüksek programdır. ayrıca öğrenmek için bir kaç videodan hariç doküman pek bulunmaz. ayrıca öğrenciler için 2 yıllık öğrenci sürümü vermekte.
 • bu program, dünya üzerinde varolabilmiş en iyi dinamik etüt modülüdür. cvnize adams eklemek size birçok kapı açar. fakat her yerde olduğu gibi bu işte de bir hinlik bulan hemşehrilerimiz, adams'ın tutorial'larında verilen mekanizmayı bir tur döndürünce cvlerine ileri seviye adams kullanıcısı olduğunu yazarlar, bir şirkete analist olarak girerler. iki hafta sonra bu adamlarda bir cacık olmadığını gören şirketler, haliyle şutlar bu abileri. bir de bu tipler yüzünden şirketler bünyelerinde analist çalıştırmak yerinde, bu işte profesyonel olan başka şirketlere analiz yaptırırlar. türkiye distribitörü de olan bias mühendislikten firma çalışanları 2250 tl/gün, öğrenciler ise 150tl/gün gibi bir ücretle 17 günlük kurs alabilirler.