şükela:  tümü | bugün
 • dolar kurında ve borsada açığa satış işlemlerinin kısıtlanmasından dolayı yapılan bir uyarı. daha da kötüye gitmesi durumunda gelişen piyasalardan çıkarırız demişler. daha kötüye gideceğini sanmıyorum zaten ama artık piyasalara yönelik düşünülen ek bir kısıtlama varsa da yapılmaması lazım.

  liberal ekonomi prensiplerinden uzaklaşılmaması lazım. hükümetin de uzaklaşmak istediğini sanmıyorum ama ekonomi dolar kuruna karşı aşırı hassas olduğu için gerileyen ekonomik şartlarda tlyi değersizleştirmeden ne yapabiliceklerini şaşırıyorlar. dolayısıyla aşırı vergi zamları ve kısıtlayıcı önlemler geliyor.

  bunlar yerine işin ideali böyle zamanlarda açık şekilde maaşlarda indirime gitmektir. neden yapılamadığı da demokrasinin malumu. oy kaybedilmek istenmediği için onun yerine para basılıyor. bizdeki gibi kur hassas hale gelince de iyice işlerin çığrından çıktığı önlemler geliyor.

  bu sene corona bahane edilerek popülist arkadan dolanma hamleleri yerine maaşlarda azaltmaya gidilebilirdi ancak ülkemizdeki çok bilmiş ekonomistlerin verdiği tavsiye herkes deli gibi para yasıyor yahu bu zamanda para basılması doğru hamle gibi dünya gerçeklerinden uzak tavsiyeler oldu. kriz zamanında kendilerini amerika ile aynı kefeye koyuyor dahilerimiz.

  hükümet de kendini muhalefete beğendirmek için son yıllarda muhaliflerin bu tarz dünya gerçeklerinden uzak fikirlerine uyuyor. sonra kur uçunca da eyvah eyvah edip ülkeyi kapattıkça kapatıyorlar. bıraksak ülkeyi el ele kuzey kore'ye çevirecekler. yıl olmuş 2020 solculardan ekonomik tavsiye mi alınır?

  sonuç olarak artık para basacak da vergi arttıracak da kısıtlama arttıracak da alan kalmadı. kısıtlamalar kalktıkça ekonomi de büyeyeceği için daha fazlasının da gerekeceğini sanmıyorum. büyüme geldikçe aşırı vergilerin be kısıtlamaların yavaşça kaldırılması lazım. eğer büyüme gelmezse de mecbur acı reçeteyi yazıp kemer sıkıcaksın.
 • bende yunanistan ile son yaşanan sınır geriliminin intikamını özel olarak alıyormuş hissi uyandıran(bkz: dimitri melas)ın bu balon piyasayı söndürecek iğneyi gösterdiği açıklamadır.
 • ekşide ilgi görmemesi şaşırttı. birkaç güne açığa satış yasağı kalkıyor.
 • --- spoiler ---

  bu sene corona bahane edilerek popülist arkadan dolanma hamleleri yerine maaşlarda azaltmaya gidilebilirdi ancak ülkemizdeki çok bilmiş ekonomistlerin verdiği tavsiye herkes deli gibi para yasıyor yahu bu zamanda para basılması doğru hamle gibi dünya gerçeklerinden uzak tavsiyeler oldu. kriz zamanında kendilerini amerika ile aynı kefeye koyuyor dahilerimiz

  --- spoiler ---

  şu fırsatı çoğu ülke kullanamadı. bir kriz daha fırsata çeviremeden heba edildi.

  msci kimdir nedir neden böyle bişey demiş? editlenecektir.