şükela:  tümü | bugün
  • alternatif olarak monster önermek, mercedes alacak adama fiat al demek gibi bir şey.
  • türkiye piyasasına hakim markaların laptoplarından %25-30 daha ucuza belki daha kaliteli laptop satan markadır.
    sadece almanya pazarına girmesi bile kalitesini gösteriyor, başka söze gerek yok. laptop klavyelerindeki "tasarım tercihi" dışında eksiği yok, fazlası var. (tasarım tercihi: bazı klavyelere numeric keypad koyarak türkçe harfleri küçültmesinden; ctrl/fn vb. tuşların yerlerini değiştirmesine; alman alfabesindeki æ, ß tuşlarını eklemesinden tuşlara basmak için gereken baskı kuvetine kadar...)

şu anda türkiye'de o kadar az yerde satılmakta, az bilinmektedir ki baba oğul arasında şu diyalog yaşanmıştır:

e- baba bak aldım bilgisayarı.
    b- (telefonla konuşmaktadır) exponential da geldi, laptop almış. hangi markanın demiştin?
    e- emesayın laptopu...
    b- emel sayın markasıymış!
    e- !!!
  • ilginç bir firma doğrusu. msi ge60 cihazımın aldığımın ertesi günü arıza vermesi nedeniyle kendileriyle* bol bol muhabbet etme şansı elde ettim. basit bir işi uzunca bir zamanda halledemedikten sonra bana freedos cihaz almamamı tavsiye ettiler. işin ilginç yanı ise piyasada lisanslı işletim sistemi olan cihazlarının bulunmaması. adamlar bildiğin benim malımı alma diyor. şaka gibi.
  • bu markadan ürün almayı düşünenlere bazı tavsiyelerim olacak.

öncelikle zamanında kendileri için yazmış olduğum övgü dolu entry'mi hatırlatarak başlıyorum yazıma: (bkz: #49065184)

2 hafta önce notebooklarının en üst modellerinden biri olan gt73vr titan modelini aldım. 7. nesil işlemcili seri olmasına rağmen (yani chipset dışında geri kalan her şey bir önceki üretimle aynı) iki ayrı ciddi kronik sorunla karşılaştım ve ürünü -oldukça uzun ve sancılı bir süreçten sonra- iade etmek zorunda kaldım.

bahsettiğim kronik sorunlardan biri cpu fan ötmesi, linkte bahsedilmiş:

http://forum.notebookreview.com/…ge.794968/page-277

öncelikle böyle basit bir sorun için bilgisayarı geri vermek veya servise göndermek istemedim. msı'la iletişim kurdum, yukarıdaki linkte önerildiği gibi durumu anlattıktan sonra bana fanı göndermelerini kendim değişebileceğimi söyledim. uzun ısrarlarıma rağmen kabul etmediler. bu sorun için bir çözüm düşünürken bir gün oyun oynadığım sırada gpu çöktü. gayet oyunun orta bir yerinde bir anda siyah ekranla karşılaşıyorsunuz ve tabiri caizse 'garç' diye bir sesle beraber pc masaüstüne dönüyor, oyun açık kalıyor arkada tekrar dönebiliyorsunuz ancak 5 saniye kadar pc hiç bir tepki vermiyor. başta yazılım kaynaklı olduğunu düşünüp (özellikle killer suite) her yolu denedim. çökmeler bazen 10. dakikada, bazen yarım saat sonra, bazen de bir kere çöktükten sonra ard arda gerçekleşiyordu. aynen şu şekilde, elemanın teki yakalamış videosunu çekmiş: https://www.youtube.com/watch?v=6potonzbrt0

bu durumu internette araştırdığımda aşağıdaki linkleri buldum:

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=276000.0

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=276367.0

http://forums.overclockers.co.uk/…roblems.18752836/

bunlar bin üründen bir kaçında denk gelinebilecek hatalı ürün sorunları değil. bu bahsettiklerim bu serilerde kronik ve inanılmaz çok sayıda kişinin başına gelmiş sorunlar. belli ki bu ürünlerde kronik faulty gpu ve cpu fan ötmesi problemi var ve msı bunu kaç parti üretim yapmasına rağmen (ki 7. nesil işlemcilerden sonra bile) düzeltmemiş, umursamamış. tahmin ediyorum gtx 1080 li modellerde de buna benzer problemler vardır, çünkü ararken gözüme bazı problemler daha çarptı ve msı bu sefer beni gerçekten büyük hayal kırıklığına uğrattı. bu kadar üst seviye premium bir ürün alıyorsunuz -ki bunu tercih etmemin bir sebebi de sessiz fan özelliği- ve bunları yaşamanız o kadar olası ki, forumlardan birinde elemanın biri piyasaki 3 üründen 2 sinde bu sorunlar var yazmıştı. yani hatasız bir ürüne denk geldiyseniz şanslı sayılırsınız.

ha diyelim ki ürünü aldınız ve işten güçten vakit ayıramadığınız için oyun oynayamadınız, dikkat etmediniz ya da aleti test edemediniz, iade sürecini geçirdiniz. bu durumda para iadesi alamıyorsunuz ve msı'la iletişim kurmak durumunda kalıyorsunuz. o durumda da msı bilgisayarınızı alıyor, (çok uzun bir süre harcamıyorlarmış ama bunca rezillik yeter zaten) ve ekran kartınızın vbıos'unu flash edip (yani oc edilebilir diye satılan bir kartı downclock edip ve frekansı kilitleyip) size sorunu çözdük diye geri gönderiyor.

bütün bunları niye yazıyorum, yıllardır msı'dan çok memnun bir kullanıcı olarak, son serilerinde sundukları seçenek kısıtlılığı da dahil (120 hz tn panel zorunluluğu, en üst premium modellerinde bile plastik kasada ısrar etmesi, gs serisinin gereğinden fazla ince olması ve buna bağlı ısınma problemleri) kaliteyi ciddi manada düşürdüklerine bizzat şahit oldum ve almayı düşünenlerin -ki özellikle bu kadar pahalı ürünlere bu kadar para verdikten sonra hayal kırıklığına uğramamaları için- benim yaşadıklarımı yaşamalarını istemiyorum. bu bağlamda bu markadan ürün alacakların tekrar tekrar düşünmesi gerekir. eski entrym'de bahsettiğim bilgisayarlardan biri -ki bir arkadaşımın arkadaşına sattım gs60 2qe, full metal kasa- o seviyede o kalitede bir ürün göremedim. kağıt üzerine baktığınızda harika, her şey eskisinden daha güzel, hatta nedense?! notebookcheck.net'te öve öve bitirilemeyen bilgisayarlar pratikte sorundan ve kalitesizlikten geçilmiyor. sonuç olarak eski kalitesiyle hiç alakası kalmamış firmadır şu an benim gözümde, en azından laptopları için kesinlikle böyle söylenebilir.
  • sözlüğün ne hallere geldiğini bize gösteren marka.

(bkz: ekşi duyuru)

------------------------------------------------------------------------
    lada niva - nokia 3310 - msi s2ş x - natasha yapay vajina

ekşiforum çeliksikliler kulübü

edit: arkadaş uçmuş. nadide bir parçaydı.
  • kaliteli gaming laptop ureten marka. ghost pro 064 modelini kullaniyorum ve cok memnunum. ultra ayarlarda calistiramadigi oyun yok. bir tek delete tusunu sacma bir yere koymuslar.

amerikada tanidiginiz varsa, cok iyi fiyatlara alabiliyorsunuz.

not : amerikadaki tanidiginiz getirirken tax refund yaparsa hayvan ucuza gelir.

edit : amerika'da sadece texas ve louisiana eyaletlerinde tax refund olabiliyormus.
  • bir sorun üzerine servise gönderdiğim bilgisayar yerine bana benim bilgisayarın daha üst modelini gönderen bir firmadır.bana torpil mi geçti arkadaslar dıye dusunurken ev arkadasımın gönderdiği sadece kulaklık girişi çalısmayan bilgisayarı klavye takımınıda degıstırerek geri gönderen bence servis sorununu asmıs markadır.hep böyle kal emi..
  • az önce msi megabook m520 model bir notebook'unun kapak menteşe yöresini reçineden neredeyse yeniden döküp mamül etmiş bir kullanıcı olarak diyorum ki, zamanında fevkalade dandik laptoplar üretmiş firmadır. halbuki anakartları falan ne güzeldi.

zamanla aça kapaya follofoş olmasın diye lüzumundan fazla sıkı olacak şekilde üretilmiş alüminyum menteşeler, bu sebepten plastik yataklarını parçalamaya fevkalade yatkınlar.

elinin ayarını sikeyim msi.
  • adı gibi msi gibi laptoplar üreten firmadır. ucuz ama kalite. mis yani msi. mis mis misi. bence msi gibi! (not: alın bunu reklam sloganı yapın bence msi, size çalışıyom swh.
  • micro-star international
    merkezi taiwan'da bulunan firma