• würzburg kickers deplasmanında 2-0 kaybettiği maçın rövanşında duisburg'da da 2-1 yenilen ve dritte liga'ya * düşen takım. lisedeyken yakından takip ettiğim, sevdiğim ve başarılı olmasını istediğim bir takımdı. vurdulu kırdılı endüstriyelli alman şarkıları dinler, bir yandan megaherz çalıp diğer yandan duisburg oynarken almanya'da yaşayıp sanayi devi falan olduğumu hayal ederdim. *

bugün duisburg da tıpkı lisedeki o saf, tertemiz, avrupa'nın kollarını açıp beni beklediği inancıyla kapıldığım salak hayaller gibi solup gitti.

kendine gel duisburg. tülay geri dön n'olursun.
  • feysbuk'ta dresden maçı öncesi görüntüleri karşıma çıktı.. takım otobüsü gelmiş içinden futbolcular iniyor. vitaminsiz vitaminsiz tipler. saç kesimleri berbat gözüküyor. dedim bu apache ekibi duisburg'umuzu zirveye taşıyor olamaz. hemen açtım lig durumuna baktım. üçüncü ligin de dibine demir atmışlar. düşme hattındalar.

2009 uefa kadınlar şampiyonlar ligini kazandıkları maçı stadlarında canlı takip etmiştim. o zamanlar bundesliga gibi iddiaları vardı. şimdi ise ulusal liglere veda edip bizim amatör kümeyi anımsatan bölgesel liglere doğru gidiyorlar. asansör takım dediğin bir aşağı bir yukarı çıkar. duisburg ise son yıllarda kyk asansörü gibi dimdik aşağı gidiyor.

son ziyaret ettiğimde duisburg'un gelişiminin tamamen durduğunu gözlemlemiştim. şehrin fallout'un wasteland'ini andıran nükleer savaş sonrası terkedilmiş ve sürekli çürüyen bir havası var. takım da aynı çizgide gidiyor işte. oysa coğrafi konum olarak almanya'nın kritik bir geçiş noktası ama içinde yaşayanlar kendi potansiyelini değerlendiremiyor. aynı bizim türkiye gibi. konu iyice dağıldı haydi verin elinizi canlar bu entiriyi burada bitirelim.
  • avrupa kupalarindaki en buyuk ba$arisi uefa kupasi'nda borussia monchengladbach ile oynadigi yari finaldir.

ilk macta evinde 2-2 berabere kalmayi ba$armi$ olsa da, deplasmanda 4-1 yenilmekten kurtulamami$ ve elenmi$tir. zaten borussia monchengladbach da kupayi almi$tir o sene.
  • tüm başarısızlıklarına rağmen deligöz bir taraftar grubu bulunan takım. bir stuttgart - duisburg maçında bu takımın taraftarı olan iki tane amca oturuyordu önümüzde. o kadar stuttgartlının arasına bir ellerinde bayraklarıyla diğerinde biralarıyla falan çekinmeden gelip yerleşmişler. gerçi tamam, almanya'daki futbol ve taraftarlık anlayışı bizimkinden çok ötede lakin yine de şaşırtıyor insanı. neyse efendim bu amcayla hemen samimi olup boynumdaki cimbom kaşkolunu gösterip "yahu ben aslında galatasaraylıyım" deyince farkettim zaten dedi. 2 dakikada muhabbeti koyulaştırdığımız bu amcalar, duisburg'un hasbelkader golünden sonra bir nara attı ki aha dedim şimdi bunları burada harcarlar. ama kimseden gık çıkmıyor. ulan noluyoruz demeye kalmadan adamlar bize sarılmaya başladı. şaşkınlıkla tabii biz de ne yaptığımızı bilmeden bağırıp, coşuyoruz. arkadan, yanlardan falan da stuttgartlı taraftarlar sadece cins cins bakmakla yetiniyorlar. aklıma hemen sami yen'de karlı bir maça, önündeki küçük çocuğuyla gelen bir amcanın, şemsiyesinin rengi hafiften sarı laciverti andırıyor diye yediği kar topları ve küfürler geldi, utandım.
  • duisburg uni master programina kabul olunursa hic düsünülmeden tutulacak takim.
  • an itibariyla tuttugum takim..
  • iulian sebastian filipescu icin son durak gibi gorunen futbol takimi.
  • kadın futbol takımı erkek futbol takımından daha başarılı olan asansör bir takımdır.
  • almanya 2. liginde yer alan bir kulup. tam adi meidericher sport verein duisburg dur.
hesabın var mı? giriş yap