şükela:  tümü | bugün
 • medya devi viacom'un türkiye'de son yıllarda büyüyen reklam pastasından en lezzetli dilimi yemek adına hayata soktuğu kanaldır. bildiğin mtv işte.. yer yüzünde yayın yapan 25 küsür mtv kanalından biri.

  şimdi olaya önce klipleri yayınlanacak olan sanatçılarımız için bakalım:

  şimdi bizim sanatçılar tıpkı universal'ın türkiye pazarına girmesiyle heyecanlandıkları gibi bu kanal açıldığı için de heyecanlanacaklar. o dönemde bir kaç dost meclisinde universal türkiye ile ilgili fikirlerimi söylemiştim. universal ile albüm yapınca dünyaya açılacağını sanan bir kaç sanatçı arkadaşa fazla heyecanlanmamalarını universal'ın hedefi türkiyede bulunan sanatçıları dünyaya tanıtmak değil, hali hazırda dünyada satışa çıkan yabancı sanatçıların plaklarını burada satmak ayrıca yerel albüm satışlarından kendine de bir dilim edinmek olduğunu söylemiştim. gülüp geçmişlerdi.. universal türkiye kısa bir süre içinde sanatçı akınına uğramıştı. ülkemizin en çok plak satan sanatçıları daha önce başka plak şirletleriyle yaptıkları anlaşmalardan ödün vererek universal'ı transfer olmuşlardı. ne oldu? hangi ülkede plaklarınız çıktı? ya da şimdi hakları univeral türkiye'ye ait olan ( ki böyle bir şirket yok battı) plaklarınız satılıyor mu? hangi müzik markette mevcut? ya da haklarınızı almak için açtığınız davalar ne durumda?

  şimdi yine aynı senaryo, gözünü gençlere ulaşmayı hedefleyen ve çok ciddi reklam yatırımları yapan şirletlere diken bir viacom.. tıpkı clear channel gibi. yahu arkadaşlar mtv türkiye'de yayınlanacak olan klipleriniz hazli hazırda yayın yapan müzik kanallarının yaptığını geçmeyecek ki. mtv international'dan alınan bir kaç program ,( ki zaten bunları mtv türkiye olmadan da izleyebiliyoruz) gençlerin taptığı bir kaç dünyaca ünlü star'dan voice id ( yani hello this is metallica and you re watching mtv turkey diyecekler), bir de şimdiden yorum yapmayı uygun bulmadığım bir kaç türk vj arkadaşın yapacağı programlar.

  çok fazla şey beklemeyin sanatçı arkadaşlar. klipleriniz yayınlandığında ingilizler, amerikalılar ya da fransızlar bunları izlemeyecek. ardahanda ya da edirnede bulunan bizim insanlar izleyecek. bizim gençler. zaten onlara ulaşıyordunuz?

  şimdi gelelim kanalı izleyecek olan bazı heyecanlı gençlere:

  bugün itibariyle yayına giren mtv türkiye'nin 10 yıl öncesine kadar izlediğiniz mtv televizyonlarından tek farkı türkçe alt yazı ve adının sonunda türkiye olmasıdır. ha sanatçıların voice id'si sizi heycanlandırıyorsa ona birşey diyemem. hi this is christina aquilera , if you watch mtv , you will win a dinner with me diyecek hali yok, ne bileyim belki de der ama bu yatağa kadar gitmeyecektir :) .. kanalın yayına girmesinin tek bir özellği vardır bu da türkiyede yaşayan gençlerin gündeminin maksimum 1 ay mtv türkiye ile değişecek olmasıdır.

  gelelim viacom'a:

  hazi hazırda türkiyede yayın yapan müzik kanallarının gelirlerinin ciddi bir şekilde artması ( 250.000 usd'nin altına düşmüyor) , türkiyede konser ve festivallerde konuşulan çok ciddi rakamların olması , ve bu işlere bazı şirketlerin sessiz kalmayarak para akıtması viacom yöneticilerinin de ağzını sulandırdı. dile kolay artık bazı konser ve festivallerde konuşulan para 1,5 milyon ile 5 milyon dolar arasında değişiyor. bunların yanı sıra şirletlerin bu tip işlere akıttığı parayı (sponsor) siz düşünün. viacom neden geldi daha iyi anlarsınız. tek hedefi , turkcell, avea , coca cola, efes pilsen, vodafone, pepsi , ülker gibi şirketlerin reklam pastasının oluşumuna akıttıkları paraların lezzetli bir dilimini yemek olan viacom yeri gelecek bazı imza günleri, konser ve partiler düzenleyecek, olay budur yani.

  mtv türkiye'nin türkiyeye tek kazancı vardır, nedir biliyor musunuz?
  şu anda ülkemizde mevcut medya devi patronlarının uykudan çıkmasını sağlayacaktır, ülkemizde yayın yapan ulusal kanallar müzik programlarını fazlalaştıracak ya da onlarda doğan grubu gibi müzik kanalları açmaya yönelecek. bu da hali hazır da büyümekte olan müzik sektörünün ekmeğine yağ sürecektir.

  hi this is besinci göz and you are watching mtv turkey..
 • türkiye'de 2006'da açılıp 2011'de kapanmış kanaldır.

  tutunamadı çünkü;

  yöneticileri dönemi iyi analiz edemediler. 2004-2012 arası türkiye'de rock'ın zirve yaptığı dönemlerdir. sadece türkiye'de değil dünya genelinde rock ve metal tekrar hareketlilik kazanmıştı. büyük gruplardan uzun aradan sonra albümler geliyor, yeni türün avangart grupları iyi işler çıkarıyor. nirvana michael jackson'ı zirveden indirdiği gibi 2000'lerin başında da linkin park birtney spears ve eminem gibi şarkıcıları zirveden indiriyordu.

  kanalın açıldığı dönemde grupların çıkardığı albümlere bakalım;

  -emo türünün zirve yıllarında my chemical romance en iyi albümleri the black parade'ı,

  -him dark light ve venus doom'u,

  -linkin park minutes to midnight'ı

  -muse black hole and revalations'ı

  -metallica 5 yıl aradan sonra death magnetic'i,

  -megadeth ard arda united abominations ve endgame'i,

  -slayer 5 yıl aradan sonra christ illusion'u,

  -iron maiden a matter of life and death'i,

  -avenged sevenfold city of evil'i,

  -trivum 2005-2008 arası ascedancy, the crusade ve shougun'u,

  -bullet for my valentine ilk albümleri the poison ve scream aim fire'ı

  -system of a down mezmerize ve hypnotize'ı,

  -gojira en iyi abümleri from mars to sirius ve the way of all flesh'i,

  -korn see you the other side ve untitled'ı,

  -slipknot all hope is gone'ı,

  -audioslave out of exile ve revalations'ı,

  -tool 10.000 days'i vs...

  yerli gruplardan şebnem ferah can kırıkları'nı,

  -teoman renkli rüyalar oteli'ni,

  -ogün sanlısoy üç'ü,

  -almora 1945'i,

  -pamela cehennet'i

  özlem tekin 109876543210'ı

  -kurban insanlar albümünü çıkartıyor.

  bu albümler 2005-2008 yılları arası çıktı. kanal 2006 yılında açıldı. böyle büyük bir enerji birikimini mtv türkiye büyük bir depreme çeviremedi. bu grupların parçalarını yayımladılar ama yeterince değil. metallica'nın the day that never comes klibi gösterilirken akabinde koca göğüslü r&b klipleri karşılıyor bizi. bu da yetmezmiş gibi vıcık vıcık denyo tiplerin izlediği amerikan reality show'larını, rapçilerin araba programlarını yayımlamaya başladılar. zaten son dönemlerin bu tür programlara iyice ağırlık verdiler. rock müziği tamamen arka plan attılar.

  rock ve metal zirvedeyken dream tv gibi herkesin sesi olmaya çalıştılar. büyük gruplar bomba albümler çıkartırken onlar ısrarla tekno müzik koymak istediler. popçu ve arabeskçi yuvası kral tv bile rock'a boyun eğip özlem tekin'e program yaptırdığı böyle müzikal zenginliğin olduğu bir dönemde beceriksiz yöneticiler yüzünden 5 yıl dayanabilip kapandı kanal.
 • nonstop music diyerek yaptıkları yayında üç dört şarkıda bir reklama giden, ya da ara veren, nonstop kelimesinin anlamını defalarca düşünmeme sebep olan müzik kanalı.
 • jackass'inde, evin ikinci katindan asagidaki kardesine buzdolabini atan karadenizli vatandasimizi gormek istedigimiz kanal
 • mtv türkiye yayına geçtikten sonra televizyonumuzun kanalları arasında yerini aldı. mtv’ye, daha bir eleştirel gözle bakınca bu kanalın tek düze bireyselliğe tapan insan tipi yetiştirme amaçlı olduğunu tespit etmek mümkün. belki de artık belli bir yaşa geldiğimden daha değişik gözle bakıyorum. sonuçta bu kanaldaki programların ve genel havanın kısa bir kritiğini yapmak istiyorum:

  mtv türkiye’de “türkiye vj yarışması” diye birşey var. orada bir adayın, çok önemli bir haltmış gibi “kitap okumayı sevmiyorum” şeklindeki açıklaması mtv’nin ne türlü insan kitlesine hitap ettiğini bir güzel afişe ediyor. daha kötüsü karakterini bulmaya çalışan genç kitleye kitap okumak ve entelllektüel birikimin ne kadar boş işler olduğu mesajını bilinç altından ve üstünden vererek son derece kötü bir örnek oluyor.

  ünlü kişilerin evlerini gösteren programda lüks ve debdebede dibe vurmuş evler gösteriliyor. milyonlarca dolar harcanarak dekore edilmiş bu evlerin içerisinde nedense hiç kütüphane bulunmuyor. tüm bu program dizisindeki evlerde toplam bizim evimizdeki kadar kitap görülmüyor. bir kaykaycının evinde görünen 20 - 30 kitap için evin sahibi "bunlar arkadaşlarıma hava atmak için" diye acınası bir yorum yapıyor.

  bir kız için iki erkeğin yarıştığı programda kızlar erkeklerin yalnızca ne kadar yakışıklı ve fırlama olduğuna karar vererek onlarla çıkıyor gerisi pek de önemli değil. hadi ilk tanıştığınız kişi ile çok da derin mevzular konuşmak her zaman mümkün olmayabilir ama burada kızların erkeklerde aradığı özellikler konuştuğu konular kişiden kişiye hiç değişmiyor hep aynı şeyler aynı yüzeysel konular konuşuluyor, klişe insan tiplemelerine prim veriliyor.

  tam ismini hatırlamadığım bir programda kendi halinde bir lise talebesi kız, sırf sınıfta popüler olabilmek ve daha çok arkadaşı olması için güzellik yarışmasına katılıyor. o ana kadar sınıfındaki arkadaşları kızın farkında bile değillerken yarışma için hazırlıklara başlayınca birden bire kız süper popüler oluyor vb. burada da toplumda önemli, popüler ve dikkat çeken bir insan olabilmenin kızsanız ancak çok güzel olmak ile mümkün olabileceği mesajı veriliyor.

  “yüz dolar versem bok yermisin?” yarışması aslında insanların para için ne kadar alçalabileceklerini doğrudan gösteren bir yarışma olarak “para için her şeyi yapılabilir” mottosunu genç beyinlere kazıyor. jackass ve beavis&butthead gibi programlar komedinin mantık ve zeka ürünü olmasının şart olmadığını kanıtlamak istercesine seyredilme oranlarını arttırıyor, hatta uzun metrajlı filmleri bile yapılıyor.

  mtv programlarının içerisinde bir tek pimp my ride işin içine biraz yaratıcılık ve teknisyenliği çok da aşamayan mühendislik uygulamaları ile aradan sıyrılmayı başarabiliyor. ama bu programın içeriğinde de, standart dışı araba tasarlayarak, para ile elde edilmiş bireysel farklılıkları övme gibi bir amaç olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

  sonuç olarak mtv türkiye, tek amacı amerikan tipi, paraya tapan sığ insanlar yetiştirmek olan bir zihniyetin propaganda aracı. tüm bu parıltılı animasyonlu kanalın verdiği özet mesaj “paran varsa ve güzelsen ancak insan olabilirsin” den öteye geçmiyor.
 • keşke hiç olmasaydı da 2000'lerin başındaki mtv europe ile devam etseydik.

  yeni nesli mtv'den soğutmak için özel olarak hazırlandığını düşünüyorum.
 • mtv ödül törenleri'ni yayınlamayan, aynı 3-5 şarkıyı gün içinde 20 defa yayınlayan bir kanaldı. sevdiğim tek yanı haftasonlarını çok yoğun hazırlamalarıydı. bon jovi haftasonu yaptıklarında, daha cumartesi akşamı bon jovi kusmaya başlamıştım. ruhu şad olsun. yerine vh1 gelse negzel olur...
 • daha dün kanalları gezerken kardeşime "lan bunları seyreden var mı acaba hâlâ?" demiştim, bugün kapandığı haberini aldım. bunun üzerine benzer sözleri bugün aynı saatte, aynı şeyleri giyip aynı koltukta oturarak akp için söyleyeceğim. ya tutarsa.
 • indie music'i altyazıda hintli müziği diye çeviren; hızını alamayıp arctic monkeys' ide hintli grup diye tanıtan; on numero çeviri yapan bir kanaldır.
  gözlerinden öperim. (bkz: i kiss you)
 • is gorusmesi yapmanin uslubunundan bi haber ego siskinligi yasayan yoneticilerin oldugu kanal. malesef orasi sadece bir muzik televizyonu ve siz dunyanin en onemli isini yapmiyorsunuz diye hatirlatmalar yapilmali kendilerine ki rahatlasinlar biraz ziraa haddinden fazla kasilmislar, pek komik olmuslar.