şükela:  tümü | bugün
  • "türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. neden? çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor."

kaynak

edi..
  • yazılım ile beygir gücü yükseltenler de dahil mi dediğim yeni düzenleme.

artık yeni taktik amd'nin overclock taktiği gibi düşük beygirli araç satıp kullanıcıya yazılımla yükselttirmek olacak. yazılımla yükseltilen araçlar da garanti dışı bırakılır gene araba üreticileri karlı çıkar. özellikle tok kapı sesli markanın altyapısı çok müsait.

sahibinden.com örnek ilan formatı: golf 1.4tsı 90hp to 210hp
  • ne bu şimdi?
    yeni nesil düşük motor hacimli arabalardan daha fazla vergi almayı mı amaçlıyorlar?
    misal bugün 1.3 hacimli motorların gücü eskiden üretilen 1.6 hacimli motorlar kadar, hatta bazı modellerde daha fazla güç üretebilmekte. demek ki bu durum birilerinin gözüne batmış.
    (bkz: tebrik ederim çakal kardeş)
  • beygir gücü ancak belli bir devirde ve belli şartlarda elde edilen bir güç değil mi? silindir hacmi gibi sabit değil yani. ben 200 bg'lik arabamın 99 beygirinden fazlasını kullanmıyorum belki? vergilendirme dediğin sabit bir kaleme uygulanan işlem değil mi? hesap uzmanı değilim de muğlak tanımlı vergilendirme mantıksız değil mi?

o iş yaş bence. anayasa mahkemesine falan götüren iptal ettirebilir sanki.
  • elektrikli otomobillerden çok, otomobillerin %96'sının bulunduğu 1.600 cc * hacimdeki otomobillere düşünülen güzelliktir.

olan ecoboost, tsi * motorlara olacak.

yoksa 500-600 elektrikli otomobil için niye uğraşsınlar?

--- spoiler ---

tbmm plan ve bütçe komisyonu'nda, vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde (khk) değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

maliye bakanı naci ağbal, tasarının, motorlu taşıtlar vergisi (mtv) kanunu'na, 'motor gücü' tanımının eklenmesini ve elektrikli araçlardan muadillerinin yüzde 25’i oranında vergi alınmasını öngören maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren bir düzenleme"

motorlu taşıtlar vergisi kanunu'nda motor silindir hacmine bağlı bir vergileme sistemi olduğunu, tasarıyla, kanuna "motor gücü" tanımı eklediklerini belirten ağbal, şöyle konuştu:

"bu tanımı eklemekle, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz. kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için, motorlu taşıtlar vergisi alma ile ilgili bir boşluk var. böylece hem kanundaki bu boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz.

bu düzenleme, türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. bundan önce de özel tüketim vergisi kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, özel tüketim vergisi oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. aynı yaklaşımı motorlu taşıtlar vergisi'nde de sürdürüyoruz. eğer muadil olan aracın motorlu taşıtlar vergisi 2 bin lira ise elektrikli araç için 500 lira vergi alınacak."

"452 tane elektrikli otomobil var"

türkiye'de 452 elektrikli otomobil olduğunu söyleyen ağbal, "elektrikli otobüs veya kamyon için böyle bir sorun yok. çünkü bu araçların vergilendirilmesinde motor silindir hacmi vergileme ölçütü değil. onlar için vergileme ölçütü istiap haddi, koltuk sayısı. biz kanundaki boşluğu doldurmuş oluyoruz." diye konuştu.

naci ağbal, şunları kaydetti:

"sektörün şu konuda talebi var; bence üzerinde çalışmamız lazım. araçlarda, motor silindir hacminin yanına motor gücünü de vergileme ölçütü olarak koymakta fayda var. çünkü, burada esas olan, motor silindir hacmi teknolojinin geldiği nokta itibariyle, vergide ödeme gücü ilkesini çok kavramıyor.

türkiye'de satılan araçların, sanıyorum yüzde 96'sı 1.600 cc araçlar. neden? çünkü bizim vergileme sistemimiz, ithal edilen araçlar da dahil olmak üzere hep türkiye'ye 1.600 cc araç gelmesine teşvik ediyor. çünkü, motor silindir hacmi arttıkça vergileme artıyor. onun için birçok firma 1.600 cc motora sahip ama beygir gücü çok daha yüksek araçları piyasaya sokarak rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor."
    --- spoiler ---
  • mtv denen şey aracın çevreye ne kadar emisyon salıp çevreyi kirlettiğiyle alakalı bir şey. normalde araba eskidikçe emisyonu artar, doğru orantıyla vergisi de artar. bizde tam tersi.

devletin çevreyle mevreyle işi olmadığı için. devletimiz için mtv bir gelir kapısı.

hepsini geçtim şu mtv ile ilgili düzenleme daha üç gün önce yapılmadı mı? bir sürü insan bu düzenlemeye göre araç aldı araç sattı.
    sıkıldıkça sistemi değiştirin. devlet mi yönetiyorsunuz internet kafe mi belli değil.
  • üreticilerin küçük hacimli motoru aşırı beslemeye iten etmen sıkılaşan emisyon normları. euro 6.5'a hazırlık peşinde herkes. ford'un, volkswagen grubu'nun, psa'nın (peugeot - citroen - opel) konu hakkında devam eden çalışmaları var ve gün geçtikçe piyasada daha çok göreceğiz 3-4 silindirli, 1.6'dan küçük hacme sahip aşırı beslemeli motorları. yani üreticiler "ay türkiye'de hacimden vergi alıyorlar." diye gelişim yapmıyorlar, zaten zorundalar emisyon şartlarını karşılamak için. yine her marka kendi elektrikli aracını yapmak peşinde bahsettiğim nedenlerden ötürü. her ne kadar gelişim, çılgınca arge maaliyetleri ve servislerin özel eğitim almasını gerektirse bile; üreticiler telaş içerisinde.

bizimkiler de otomotiv sektörünün gidişatını sezmişler ve düdükleme peşindeler. arabanın ürettiği beygir gücü başlıca devrine göre değişir. ancak, devletimiz "fabrikasyon teknik veride maksimum güce göre vergilendirme yapıyorum." der ise değişim parametrelerini de yok etmiş olur.

ha üretici ne yapar? türkiye'ye gidecek arabanın ecm'sini programlar. öyle satar. yetkili servisler müşteri isteğine göre avrupa standartlarına göre ecm'yi yine programlayabilir ve gücü arttırırlar. sonra muayene öncesi yine güç düşürülür servis tarafından. süreç bunu devlet anlayana kadar devam eder.
  • yilsonunacigi kapatmak icin egitim sistemiyle heryil masil oynuyorlarsa bu mtv ile de oyle oynuyorlar, aracin yari fiyati vergi verip arac aliyon sonra araban var diyede baya baya vergi borcu oduyoruz buda yetmiyor yeni vergilerin vergisini oduyoruz.
  • cok iyi bir duzenleme olmus gecen sene 1 milyona yakin arac satilmis, vergilerdeki artisa ragmen. koprude ortaya 2 adam daha koysunlar bekleme olmasin. adamlar sevenin sevildigini ogrenmisler, seviyorlar bol bol iste nedir yani.
  • kimse de dememiş ki elektrikli araçlar için zaten mtv ödenmiyordu bu nasıl teşvik diye. zaten ötv ve mtv alınmıyorken elektrikli araç alan yok gibi bir şey. bu yasa nasıl elektrikli araç kullanımını nasıl teşvik ediyor şimdi? eğer amaç gerçekten elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmaksa elektrikli araç şarj istasyonlarını yaygınlaştırmaya yönelik bir hareket bu aşamada daha doğru olmaz mıydı?